Голова Служби зовнішньої розвідки 2005-2010 рр Микола Маломуж
25.10.2016
Сьогодні багато хто говорить про те, що для України єдиний шанс нормалізувати ситуацію в країні – побороти корупцію. Як це можливо зробити?
Я довго займався цим питанням в межах РНБО, Кабміну. Я був в більшості комітетів при президенті по боротьбі з корупцією. Основна позиція: не один правоохоронний орган, навіть найбільш ефективний, не поборе корупцію, коли не будуть усунуті ті умови, які її породжують. Ілюзія що НАБУ і всі інші поборють корупцію. Не поборють – відповідаю зразу всім. Ніколи в житті цього не станеться, тому що як раз суспільство саме, можна сказати хворе. Воно практично на ментальному рівні втягнуто в корупцію. Формувалося багато років, починаючи від Кравчука, закінчуючи Порошенком. Сьогодні, після Януковича, рівень корупції збільшився на 35-40 відсотків. Чому? Тому що збільшилися об’єкти, які займаються корупцією. Починаючи із дня народження людина повинна принести в пологовий будинок кошти, в дитячий садок, відповідно в школу всі 11 років, в вуз і після вузу, коли поступає на роботу. Тому посадові особи особливо правоохоронних органів, податкових органів, управлінських структур використовують свої посади для збагачення. Але яким чином це побороти? Треба виходить на новий рівень народовладдя, коли люди вибирають свого голову, наприклад на віче, або в процесі виборів і контролюють його кожен день в режимі онлайн електронними засобами. Що він робить, що він говорить, із ким зустрічається, які проекти вони приймають спільно для будівництва, куди гроші йдуть?
Міністр Інформаційної політики Юрій Стець на засіданні Кабінету Міністрів заявив, що він буде працювати тільки за умови, коли робота чиновників буде доступна у вигляді відео, чомусь це зам’ялось…
Потрібні стандарти, тому що носії як раз оцих великих реформ, оцих великих змін, повинні бути високого ґатунку – моральний, авторитетний, чесний. Ні один в нас чиновник, починаючи з першої особи, не є такою високоморальною людиною. Це політика потрійних стандартів. Якщо в нас, наприклад, колишній Прем’єр-міністр, жінка, розказує, що в неї тільки одна квартирка в Дніпропетровську, а сама носить Louis Vuitton, і два котеджі під Києвом по п’ять мільйонів доларів, які треба тільки утримувати, які нібито в оренді…
Це Ви про кого говорите?
Про Юлію Володимирівну. Зрозуміло, що ще потрійні стандарти. Ми знаємо де знаходяться рахунки, коли вони добувалися, як добувалися на тіньових схемах, як вони переміщалися, скажемо умовно, в Росію.
Чому зараз не оприлюднюється інформація по Юлії Тимошенко, чи ще не час?
Юлія Володимирівна зараз веде свою активну політику щоб заблокувати усі розмови проти неї. Зрозуміло, що зараз, це не вигідно їй і деяким політикам. Коли виникла ця проблема при Кучмі я сказав, що є проблема Лазаренко, на той час ще, є Тимошенко, він відповів що треба розслідувати. Потім, через деякий час, вона становиться Прем’єром. Я говорю де ж логіка? З одного боку пів року тому Ви говорите про корупційні схеми, тіньові контрабандні потоки, а тут вже віце-прем’єр з енергетичних питань… А він каже що про все з нею домовився. Оце в нас рівень боротьби з корупцією. Ми про все домовимося. Олігархи домовились. Як сьогодні домовились про затвердження уряду. Де домовлялися? В адміністрації. Коли домовлялися? Вночі. Хто збирається вночі? Як правило люди, які мають якісь тіньові, або темні справи. От вони домовились, депутатів поставили перед фактом. А про що домовлялися? Про те хто займе посаду і хто буде контролювати потоки в різних відомствах.
Як навчити людину, яка при владі, виконувати закони? Що треба робити?
Це все велика модель,яка повинна працювати, але починати треба з тієї тяжкої роботи і як раз єднання громад. Коли вони об’єднаються, вони зрозуміють, що приймають нові правила гри. В першу чергу приклад повинен подати Президент. Тому вся модель, державне управління стимулює процес відкритості, чесності. Модель інформаційного забезпечення, це великий комплекс. Виховання, починаючи з дитячого садка, школи, ВУЗу і тому подібне.
Коли я приїжджав в Грузію при Шеванадзе були темнота, бандити, корупція, на кожному кроці ДАЇшник брав. Коли критична межа вже дійшла. Піднялися масово. Саакашвілі був одним з учасників цього процесу. Змінили парламент, змінили президента і прийняли нові правила гри. Протягом яку часу? Року!
А потім Саакашвілі втік з Грузії
Оце як раз надважливе для першої особи і його команди. Якщо в них високі моральні принципи, потужні духовні. Я просто Саакашвілі знаю студента нашого Інституту міжнародних відносин. Він ще з початку планувався в органи йти, але Союз розвалився.
Саакашвілі мав бути працівником міліції?
Ні, він міг би бути пов’язаний з безпекою – охороною, відповідно на той період, коли він закінчував факультет міжнародних відносин і міжнародного права Київського державного університету імені Шевченка. Але він пішов своїм шляхом і став політиком, державним діячем.
Відповідно, потужна група молодих, ефективних, сильних реформаторів веде до активних змін. За рахунок активності громад почали піднімати людей за свої права, боротьбу з корупцією, за нові економічні відносини, за нове життя і нову зарплату. І вони, на етапі активності виборчого процесу, прийшли до влади. Так, там були деякі порушення легітимності, але це громадяни, які проявили свою волю. Відповідно, і парламент, і президентський рівень зайняли ті люди, які готові були змінити ситуацію, і їм повірили люди, і це відбувалося надзвичайно швидко. Протягом року-півтора відбулися такі ментальні зміни. Але далі спрацювала і гординя як самого Саакашвілі, так і декого з його команди. Коли розпочалася та нездорова конкуренція. Тут реформатори не витримала цього великого випробування перед людьми. Уся ця тема клановості, тема тіньових відносин, впливів і боротьби між різними політичними групами привели до того, що з’явилась дестабілізація. І спочатку вона була в керівному органі, не в суспільстві, і люди це відчули.
Зараз ці грузини приїхали в Україну і намагаються тут впровадити свої реформи. Як ви оцінюєте те, що вони зараз роблять в Україні? Зокрема я говорю про реформу МВС и реформу Прокуратури.
Це більше показова сфера діяльності. Представники Грузії не зуміли оцінить глибину ситуації, що відбувається в цій системі і провести відповідні реформи. Вони не мали для цього глибокого досвіду, відповідної довіри правоохоронної системи і не мали механізму дій. Були лише теоретичні напрацювання. Отримали лише зовнішній правоохоронний орган – патрульну поліцію, який бореться з вуличною злочинністю, і то неефективно. І цей показовий формат він підмінив як раз реальну боротьбу зі злочинністю. Повинен бути професійний склад, який повинен мати глибокі напрацювання в системі кримінального розшуку, боротьбі з організованою злочинністю, з економічними злочинами. Ефективне слідство повинно бути щоденно. Якщо ми цей формат знімаємо, то маємо показовість. По суті по наших вилицям їздять поліцейські, а глибинна оперативна, агентурна, технічна робота не ведеться. Зрозуміло, що злочинність на цьому фоні починає зростати.
Зараз відбувається атестація правоохоронців, як Ви можете прокоментувати цей процес?
Атестація? А хто ж судді? В даній ситуації суддями повинні бути професіонали високого ґатунку. Професіонали повинні рекомендувати на посади міністрів, посади заступників, директорів департаменту, начальників управлінь, профільних служб. Якщо керівник був призначений за якоюсь такою політичною ознакою, або квотною, або хтось його взяв десь з підворіття, роботи не буде. Тут треба поєднати і професіоналізм, і порядок, і рекомендації професіоналів, і громадськості, але високоморальний принцип і авторитетність відповідно професіоналів.
В першу чергу потрібно віддати пріоритет професіоналам, які вели реальні розробки, які мають агентуру, які знають глибоко, фахово, як проводити великі операції щодо злочинних угрупувань, щодо розслідування, ті слідчі, які повинні бути. Потрібно оновити атестаційної комісії, залучити цих людей, запросити їх.
Я б визначився, хто в нас працював на рівні заступників міністрів, можна міністрів, керівників департаментів і, відповідно, з великим проханням звернуться від імені комісії щодо того, щоб ця людина прийшла і ми могли б із нею поспілкуватися та рекомендувати на посаду міністра, на посаду першого заступника. А ці люди є. Я навіть по прізвищам можу їх назвати. Це є полковники, це є генерали, які виконують ці функції надзвичайно ефективно. А це вже як раз їх участь при призначенні була б, вони перші особи, відповідно, вони вже увійшли в склад цієї нової комісії, які б запрошували собі на роботу інших, а уже нижчий рівень, набирались високоморальні професіонали. Їм треба доручити і довірити. Не можливо щоб усіх, умовно, оперуповноважених, старших уповноважених, начальників напрямків формуються тільки через комісії. Вони запросять тих людей, які дійсно показали себе на практиці, але такі умови поставити, критерії, кого вони запрошують і повинні бути відповідальними за цю людину, яку вони беруть в свій підрозділ.
Сьогодні є багато нарікань саме на непрофесійність дій нових патрульних. На Вашу думку, вони порушують правила затримання?
Був у нас факт, пов’язаний з вбивством одного з пасажирів автомобіля при погоні. Щоб там не говорили, і намагалися цього пасажира також звинуватити, що він повинен був щось не допустити. Пасажир автомобіля, який не застосовує зброї, сам не був за кермом, він, відповідно, ні в чому не винний, і це була невинна жертва ситуації. Водій, тут зрозуміло, в першу чергу адміністративна відповідальність, якщо він створював вже реальну небезпеку, можна і кримінальну, але це вже справа слідства. Тому зараз вже це реальне перевищення службових повноважень. Не професійні дії з безневинною жертвою. Це однозначно злочин. Щоб там не говорив Аваков, Деканоїдзе і всі інші. Людина не становить загрози, не знаходиться за кермом навіть, не застосовувала зброю, нехай вона навіть біла в стані алкогольного сп’яніння, це не злочин.
Як ви ставитесь до присутності іноземців в керуванні Україною?
Я ставлюся негативно. Керувати країною на рівні президента, міністрів, керівників відомств, заступників повинні громадяни України. І не ті, які отримали громадянство день назад або були запрошені під якусь конкретну посаду. Це просто порушує закон.
За велику свою діяльність я знаю сотні тисяч людей з різних сфер діяльності, державної, правоохоронної, поліцейські, прокуратури, СБУ та інших структур влади, які можуть виконувати функції набагато ефективніше, ніж ці іноземці.
А чого ж вони присутні?
Зовнішній вплив. В першу чергу США. Внутрішні позиції пов’язані з керівництвом держави, які вибрали модель залучення на ці посади людей, які в деякій мірі і залежні, і рекомендовані іноземними структурами. Це ще один формат впливу на нашу державу, на нашу політику, які не допустимі. В першу чергу повинні мати пріоритет громадяни, які дійсно, тут народилися, тут жили, тут виховалися, тут показали себе в усіх форматах життя, роботи, в різних форматах колективів.
Якщо ми говоримо про тих іноземців, які прийшли, це як правило «варяги», які прийшли або для якоїсь посади, або для виконання якихось настанов. Ми бачимо, що багато з них фінансується з закордону, а це не допустимо. Не може жодна посадова особа фінансуватися за рахунок іноземної держави, фондів, центрів.
До чого ви ведете?
А я до того веду, що як раз такі іноземці, які приходять до нас, як правило мають відповідне або політичне завдання, не мають реальних завдань змінити ситуацію на краще і не здатні це зробити. Це показала практика діяльності Саакашвілі. Відповідно іноземці, які прийшли на поліцію. Що змінилось? Де ефективні дії цієї поліції? Не має. Де ефективна боротьба із злочинністю? Нема! Це оцінка практично простих людей всіх регіонів України.