Борис Малышев. Эксперт по праву, доктор юридических наук
07.02.2017
Конкурс на главу Национальной полиции на финишной прямой. Финальную тройку претендентов на вакантную должность определила конкурсная комиссия.
Финалистов выбрали из десяти претендентов после серии собеседований и подсчета баллов — сообщил секретарь комиссии, правозащитник Евгений Захаров. По его словам, уже 8 февраля по представлению министра МВД Кабмин может принять нового руководителя Нацполиции.
В тройку основных претендентов на пост главы Нацполиции вошел заместитель главы Нацполиции Константин Бушуев. Его стаж работы в органах внутренних дел — 22 года. Еще один претендент на кресло главного полицейского — Сергей Князев, ныне начальник департамента уголовного розыска Нацполиции. Третий финалист отбора на должность руководителя — председатель Координационного центра по правовой помощи Андрей Вишневский. С 2012 года он возглавляет Координационный центр по оказанию правовой помощи, помогает тем гражданам, которые не в состоянии нанять себе юристов.
Кандидатуры трех основных претендентов на пост главы Нацполииции в эфире радиостанции Голос Столицы проанализировал эксперт по праву, доктор юридических наук Борис Малышев.
Для вас очікуваною була трійка фаворитів на пост голови Нацполіції, з-поміж якої вибиратиме міністр МВС?
— В принципі, очікувана, тому що багато експертів передбачали, що серед трьох кандидатів буде два представники чинних високих чинів Нацполіції і один позасистемний кандидат. Найбільш вірогідний був з них якраз Вишневський.
Тобто саме цей претендент ближчий до фіналу, ніж інші два?
— Насправді ні, навпаки. На мій погляд, найбільші шанси має Бушуєв, на другому місця Князєв, на третьому — Вишневський, оскільки Аваков схильний до того, щоб призначити людину вже перевірену, з якою він працював в Нацполіції. Два кандидати якраз відповідають таким критеріям. Але не виключений так званий якийсь неочікуваний крок від Авакова, який подасть до Кабміну кандидатуру Вишневського. Я очікую це десь на 15%, не більше.
Тобто Вишневського додали до цього переліку для різноманіття?
— Я б не хотів так чітко відповідати на це питання, але, напевно, комісія зважила позиції кандидатів і, щоб у міністра був вибір, вона в тому числі і керувались тим, що треба подати одного позасистемного кандидата. Плюс, щоб зняти певну критику з себе, щоб не було закидів, що навіщо було проводити конкурс, якщо три кандидата є високопосадовцями Нацполіції.
Серед цих трьох претендентів є по-справжньому незалежна людина, адже Деканоїдзе скаржилася на політичну залежність Нацполіціі?
— Згідно з чинною редакцією закону про Нацполіцію, на жаль, вона тільки формально відокремлена від МВС, яке очолює політик-міністр, який представляє певну політичну силу. Він дає дозвіл на призначення керівників регіональних управлінь поліції, дає дозвіл на призначення заступників керівника Нацполіції і вирішує фінансові питання поліції, тобто затверджує кошторис. Хто б не був призначений керівником Нацполіції за даної редакції закону, він буде досить залежний в кадрових і фінансових питаннях від міністра МВС, а ступінь цієї залежності може визначатись особистими характеристиками керівника, тобто наскільки він буде схильний підкорятись цьому впливу. Мені здається, що тут складно сказати, хто з цих трьох кандидатів більш лояльний до міністра. Теоретично ті, хто вже працював в Нацполіції, напевно, були би більш лояльними до Авакова, але це тільки припущення.
Чимало експертів стверджують, що посада голови Нацполіції політична, залежить від квотного розподілу. Тож може статися, що якщо представник «Народного фронту» Аваков подасть кандидатуру на головного полісмена, уряд під керівництвом пропрезидентського прем’єра Гройсмана цю кандидату просто не затвердить?
— Цей конкурс не передбачений законом і міністр ніби пішов на цей крок не тільки, щоб надати змогу податися рівним кандидатам на цей конкурс, але і в тому числі легітимізувати ту кандидатуру, яку він буде подавати до Кабміну, тобто сказати, що це не моя кандидатура, це не мій ставленик, дивіться, це незалежна консультативна комісія, яка складалась з суспільних авторитетів, складалась з представників іноземних структур, вона мені рекомендувала таких кандидатів, я обрав. Теоретично може статись, що Кабмін не затвердить цього кандидата, але тоді це загрожує політичними наслідками аж до розколу коаліції. Я думаю, що на даному етапі Кабмін затвердить кандидатуру, яку внесе Аваков.
Тобто на конфронтацію з Аваковим Кабмін не піде?
— Мені здається, на даному етапі — ні, тим більше, ці кандидатури, які в цьому списку, не є одіозними, вони є досвідченими правниками, з досвідом керівної роботи. В принципі, можна казати, що кожен з них здатен проводити політику на проведення реформ, але в якій ступені будуть реформи — це велике питання, чи це буде більше консервація стану, чи це будуть більш радикальні реформи, які очікує суспільство.
А від чого це залежить?
— Мені здається, що з цих трьох кандидатур Вишневський якраз потенційно, я не буду стверджувати, здатний на більш кардинальні перетворення в Нацполіції, тому що в нього є досвід створення центрів безоплатної допомоги і проведення реформ. Я думаю, він значний. З іншого боку, ті кандидати, які є зараз високопосадовцями Нацполіції, один вже є керівником карного розшуку, інший є заступником, до цього часу не проявляли ніяких реформаторських заходів, тому мені складно очікувати від них щось радикальне.
Ранее эксперт по праву Борис Малышев в эфире «ГС» заявил, что реформирование полиции так и не произошло, все те же полицейские работают привычными методами и не готовы к вызовам сегодняшнего дня.
Напомним, создание управления по вопросам кадрового контроля при Нацполиции — это попытка отвлечь внимание общества от более актуальных проблем ведомства, заявил в эфире «ГС» эксперт Сергей Пархоменко.