Андрій Крищенко. Шеф поліції Києва

28.03.2019

Охорона дільниць, боротьба з фальсифікаторами, можливі заворушення – що чекає нас у першому турі виборів? Детальний аналіз того, як працюватимуть у ці дні столичні правоохоронці – у великому інтерв’ю для “Цензор.НЕТ”.

Багато інформації, втома і недосип – от що цими днями чекатиме на всіх, хто є тісно пов’язаний з цьогорічними президентськими виборами. І найбільш гаряче буде в Києві, де сконцентровані і ключові органи влади, і центральні штаби кандидатів, не кажучи вже про солідний відсоток виборців, за прихильність яких змагаються претенденти на найвищу державну посаду.

За цих обставин питання безпеки виборів є не менш важливим, ніж запобігання можливим фальсифікаціям. Обома напрямками цієї роботи опікуватиметься столична поліція. З її керівником Андрієм Крищенком “Цензор.НЕТ” поспілкувався за кілька діб до першого туру виборів.

“У СТОЛИЦІ ПРАЦЮВАТИМУТЬ ЩОНАЙМЕНШЕ 13 ГРУП ВИБУХОТЕХНІКІВ-КІНОЛОГІВ. ТОБТО ПРИНАЙМНІ ПО ОДНІЙ ГРУПІ НА КОЖЕН ОКРУГ”.

– Ви вже перейшли на роботу в посиленому режимі?

– Так, 21-го ми запустили наш ситуаційний центр, а з 25-го – повністю перевели особовий склад на посилений режим.

– Що це означає на практиці?

– Скорочення відпусток, відкликання людей з відпусток, скорочення відряджень. Більше людей займаються передвиборчими питаннями. Починається охорона бюлетенів. Залучаємо ті служби, які в повсякденному режимі виконують інші функції, – логістичні, аналітичні. Переводимо їх усіх на роботу на вулицях, дільницях.

– А ви вже визначили, скільки співробітників буде прикріплено до кожної виборчої дільниці, кожного тервиборчкому, до Центрвиборчкому і судів?

– У нас 13 окружних комісій та 1105 дільничних виборчих комісій. На кожній дільничній комісії, починаючи з моменту завезення бюлетенів, чергуватимуть щонайменше двоє поліцейських. Є в нас здвоєні, строєні дільниці; є навіть одна адреса, за якою розміщуються 6 дільничних комісій. Але поліцейських все одно буде по двоє. Тому що вони відповідають за бюлетені, за все.

На окружних комісіях у нас також чергуватимуть по двоє поліцейських. Коли ж почнеться власне процес здавання бюлетенів, ми, звісно, забезпечимо посилення. Це стосується і Центрвиборчкому, який охоронятимуть наряди Національної гвардії; а під час здавання бюлетенів там працюватимуть додаткові сили – залежно від ситуації.

І, нарешті, у нас у столиці працюватимуть щонайменше 13 груп вибухотехніків-кінологів. Тобто принаймні по одній групі на кожен округ.

– Чи очікуєте повідомлень про мінування?

– Так, на виборах це звична історія. І щоб прискорити реагування і не зривати процесу голосування, важливо, щоб у нас це не тривало по кілька годин. Тому буде кілька груп. Крім того, в кожному окрузі ми передбачаємо мобільні резерви – як Національної гвардії, так і наших спецпідрозділів. Йдеться про 50-100 осіб, які перекидатимуться в ту чи іншу точку – залежно від ситуації.

Коли ж почнеться здавання бюлетенів, ми сконцентруємося на округах і ЦВК. Плюс Окружний адміністративний суд – там також чергуватимуть люди.

Ось така загальна схема розстановки. І це я ще не торкався нарядів, які несуть службу.

– Їх не стане менше?

– Не стане. Понад 200 нарядів патрулів на вулицях, слідчо-оперативні групи – все, як і раніше. У нас у Києві щодоби – плюс-мінус 4 тисячі реакцій поліції. Ну, тобто дзвінків на “102”, виїздів патрульної, СОГів. Усе це ми залишаємо в звичайному режимі, навіть з посиленням.

– І скільки загалом осіб по Києву працюватимуть у ці дні?

– Приблизно 6 тисяч. Виводимо фактично весь гарнізон поліції – плюс сили Національної гвардії, співробітники центрального апарату, курсанти вищих навчальних закладів системи МВС.

– Ви кажете – вибухотехніки. Чи є у вас щодо цього якась оперативна інформація?

– Давайте виходити з наявного досвіду. Я ж іще коли був сержантом, дільниці охороняв. Постійно трапляються якісь мінування, гасне світло, бувають спроби злому.

– Навчаєте особовий склад реагувати відповідно до ситуації?

– Робота поліції – здійснювати профілактику і реагувати. Ми навчаємо наш особовий склад. У лютому запустили навчання у тренінговому центрі. Зробили макет виборчої дільниці – і щодня тренували там співробітників.

– Запитання про навчання – не просто так, адже багато поліцейських на виборах працюватимуть уперше.

– Абсолютно: за 4 роки, що минули між виборами, ми прийняли дуже багато молодих офіцерів. І в тренінговому центрі вони розглядали різні сценарії: пожежа, світло, злочини, спроба вкидання бюлетенів, порушення громадського порядку на дільниці, мінування дільниці. Усі ці навички вони відпрацьовували в практичній грі. Освітню частину тренінгу проводила “Опора”, ми щільно з ними співпрацюємо. Старші офіцери, патрульна поліція – всі обізнані з останніми змінами в законодавстві. Таким чином, уся система поліції, зокрема і поліція Києва, до роботи на виборах готова.

– Що скажете про нещодавні підпали магазинів Roshen?

– 18 березня затримали людей, які підпалювали магазин Roshen. Це явно був один з елементів підготовки дестабілізації… До цього працювала СБУ, вони і прес-конференцію щодо цього давали.

– У ніч із 20 на 21 березня підпалили вже інший магазин цієї мережі. Паліїв спіймали?

– Працюємо над розкриттям злочину.

– Це все одна група?

– Ми ще не розуміємо. Ті, хто діяв на Оболоні і на Хрещатику, – так, це одна група. Щодо паліїв у Дніпровському районі – їх ми, я думаю, затримаємо і все з’ясуємо. Обмін інформацією з СБУ триває.

– Чи володієте ви інформацією про якісь несанкціоновані, з акцентом на насильство, масові акції, що плануються до проведення та після виборів прихильниками певного кандидата в президенти?

– В Україні акції санкціонувати не потрібно. У нас згідно з Конституцією люди можуть збиратися де завгодно, в будь-якому складі, в будь-який час – якщо, звісно, вони без зброї. І вони не зобов’язані ні в кого отримувати санкцію, а лише мають повідомити органи влади. І про цей намір люди можуть повідомити за годину до акції.

Заявки на проведення таких акцій у нас є. Водночас навіть за соцмережами ми бачимо, коли збирають людей. І вже на той момент розуміємо, що буде якась акція; готуємося реагувати. Але ваше запитання, я так розумію, стосується спроб будь-кого з кандидатів, які програли, – розхитати ситуацію?

– Саме так.

– У будь-якому разі переможець буде один – і це мають розуміти всі кандидати. Та й у першому турі переможців буде двоє, а тих, хто програв, – десятки… І всі мають розуміти, що штучне розхитування нічого не дасть: поліція готова законно захистити вибір наших громадян. А самі політики мусять, на мою думку, проявити політичну зрілість.

– Конкретизуємо запитання: ось, хлопці з “Нацкорпусу” регулярно проводять акції. І, найімовірніше, радикалізм їхніх дій зростатиме. Готуєтеся до такого розвитку подій?

– “Хлопці з Нацкорпусу” провели в Києві вже кілька масштабних акцій… Готуємося, звісно. І це навіть не пов’язано з виборами; поліція завжди готується до значних акцій від будь-якої організації. Якісь із них ми забезпечуємо більшими силами, якісь – меншими. Загалом, до будь-якого розвитку подій поліція готова.

– Зараз багато говорять про те, що МВС безпрецедентно щільно долучилося до цих виборів з погляду запобігання можливим порушенням і фальсифікаціям. Яка щодо цього ситуація в Києві? Можете назвати п’ятірку кандидатів, чиї штаби постійно фігурують у хроніці подібних порушень?

– Повідомлень на виборчу тематику в нас по кілька на день. Є сигнали про неправильну агітацію в наметах. На самому початку виборчої кампанії фіксувалися незареєстровані бігборди без вихідних даних. Ми на це реагували, складали адміністративні матеріали.

– А як щодо агітаційних фейків, провокацій?

– Таке буває. Нещодавно було кілька повідомлень про те, що стосовно одного з кандидатів поширюється негативна інформація. Цих агітаторів поліція відпрацьовувала, спілкувалася з ними. Виявили, що у вилучених вихідних даних вказується інший кандидат у президенти. Починаємо перевіряти – і виявляється, що і в газеті зазначено неповні вихідні дані. Там, де вказана друкарня, насправді розташовується культова споруда… Це нам дало підставу порушити справу в межах 157-ї статті. Тепер цей кандидат має підтвердити, чи замовляв він цю агітацію. Якщо замовляв – тоді ми заодно перевіримо і надходження грошей. Тому що тираж великий, друкарні за вказаною адресою немає. Тобто запитань вистачає…

А ще в нас відкрито 30 із гаком кримінальних проваджень за фактом спроби підкупу виборців. Це коли надходять повідомлення, що за такою-то адресою відбувається підкуп.

– А чим підкуповують зараз?

– Роздають гроші за агітацію.

– Лише гроші?

– Або вмовляють агітувати. Люди з будинків до нас звертаються: мовляв, приходили якісь дві панянки, запитували “за кого ви голосуватимете?” Люди часто вважають це спробою підкупу.

Плюс є кримінальні справи щодо хуліганства. Скажімо, в Оболонському та Деснянському районах підпалювали агітаційні намети. У цій справі ми затримали людину.

– Що, недолюблює всіх агітаторів?

– Ні, не полюбляє агітацію за одного з кандидатів. А іншому не подобалася агітація за іншого кандидата … Ну, і постійно сутички – не там намет стоїть, щось ще не до вподоби. Поліція все це перевіряє.

– А ви вже реально затримали когось із тих, хто пропонували гроші? І про які суми йдеться?

– Нині підозр щодо цього поліцією Києва нікому не пред’явлено. Там давали прес-конференцію наші колеги, керівники Головного слідчого управління Нацполіції. Думаю, вони нададуть вам детальніший коментар.

– Тобто в Києві такі факти зафіксовано?

– Є кілька таких фактів, і розслідування триває.

– Отже, ви не можете сказати, що зафіксували факт передачі конкретної суми грошей?

– Ми не можемо сказати, що висунули комусь підозру. Як триває розслідування, я теж не можу розповідати; це таємниця слідства. Будуть підозри – думаю, скажу.

НА ЛІНІЇ “102” ПОСТІЙНО ЧЕРГУЮТЬ ЛЮДИ ЗІ ЗНАННЯМ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ”.

– Подивімося тепер очима виборця. Виборець виявив підозрілих людей, які щось намагаються сфальсифікувати, або людей, які одягли маски і, можливо, хочуть атакувати дільницю, або щось подібне. Чи діятиме якась окрема гаряча лінія і куди їм звертатися в такому разі?

– Телефон “102” – це найгарячіша лінія, яка не потребує жодних додаткових. Або можна звертатися до поліцейських, які перебуватимуть на дільниці. Вони зможуть одразу на місці приймати рішення, документувати такі факти і затримувати правопорушників. Нагадую: в кожному окрузі будуть сформовані мобільні групи, крім слідчо-оперативних груп, крім патрульної поліції, які теж реагуватимуть. Якщо якась група готується до нападу, на такий виклик виїде спецпідрозділ. Якщо там 1-2 особи підозрілі в масках щось несуть у сумці і зі злом поглядають на виборчу дільницю – за них візьметься патрульна поліція.

Ми розуміємо, що на дільницях буде багато міжнародних спостерігачів і не в усіх, можливо, будуть перекладачі. Тому на лінії “102” постійно чергують люди зі знанням англійської мови.

– Спостерігачами зареєструвалися представники організації “Національні дружини”. Як ви до цього ставитеся?

– Вони можуть брати участь як спостерігачі і точно так само повідомляти поліції про порушення. Якщо з їхньої сторони будуть якісь жорсткі радикальні дії, ми так само дамо оцінку і цим діям. Щоб це було зрозуміло. Це чіткий меседж. Усією охороною порядку в Києві займатиметься поліція. Можливо, для патрулювання ще залучатимемо “Муніципальну варту”. Але однозначно на дільницях, як це передбачено законом, охороняти порядок буде поліція. Ми в цій ситуації не потребуємо жодної допомоги. У нас достатньо сил, засобів і законних важелів впливу.

– Коментуючи можливі фальсифікації на виборах, у МВС заявили, що за селфі з бюлетенем притягатимуть до відповідальності. Чи звертатимуть поліцейські увагу на те, як люди фотографують бюлетені чи себе з бюлетенями?

– Поліція не чергує в залі, де розташовуються кабіни та урни. Поліція може туди прийти лише на запрошення або виклик голови чи секретаря дільничної комісії. Якщо подібне помітять, запросять поліцейського, звісно, він реагуватиме.

– Припустімо, що прихильники того чи іншого кандидата поводяться неприязно і в поліції виникла потреба з боку цієї партії або кандидата теж якось вирішити ситуацію, так би мовити, розрулити її. До кого звертатиметеся в таких ситуаціях?

– Ми говоримо про день виборів?

– Про день виборів, про ситуацію, можливо, щодо опротестування якихось речей, про людей, які зібралися біля дільниці, невдоволених прихильників того чи іншого кандидата. Скажімо, стоять там двоє ваших поліцейських. Зібралося 30 осіб і ще підходить юрба. Зрозуміло, що через деякий час під’їде підкріплення, але й контакт зі штабами, напевно, має бути. У вас є люди, які цим займатимуться безпосередньо?

– Знову ж таки, все залежить від рівня невдоволення. Якщо люди просто стоять, голосно висловлюють своє невдоволення і планують якісь дії, звертатися до поліції, до окружної комісії, до суду, які тут потрібні дії поліцейських? Спостерігати. Якщо невдоволення переростає в будь-які агресивні дії, поліцейський може оцінити перспективу спілкування з тією чи іншою групою людей, і за потреби буде задіяно резерв. У нас є перемовники, які спілкуються зі штабами. Так, як один з варіантів буде налагодження ситуації. Але з іншого боку, ми ж теж маємо розуміти: якщо зібралися агресивно налаштовані люди, наскільки штаб того чи іншого кандидата зможе на них вплинути. Я не думаю, що штаби знають усіх громадян, хто буде обурений.

“РОЗСЛІДУВАННЯ ЩОДО НЕЩОДАВНІХ СУТИЧОК НА БАНКОВІЙ ТРИВАЄ, НАЙБЛИЖЧИМ ЧАСОМ ВИСУНЕМО ПІДОЗРИ”

– Як особовий склад поставився до того, що представники “Нацкорпусу” наклеювали листівки на шоломи поліцейських, які стояли в оточенні на Банковій? Усі бачили ці фотографії. З одного боку, поліція поводилася стримано, що багатьох порадувало. З іншого боку, було відчуття, що це ніби принижує представників влади. Та й з погляду дітей і родин правоохоронців, у яких кидають іграшкових свинок, це не найприємніше видовище.

– У роботі правоохоронців вистачає неприємних моментів, особливо у тих, хто працює на вулицях. Стосовно особи, яка клеїла наліпки, складено адмінпротокол.

Щодо цієї ситуації я як керівник зробив досить жорсткі висновки. Ті поліцейські, які стояли в лінії, в ланцюзі, мусять проявляти стриманість, ми на це їх спрямовуємо, бо є межа, яку вони не мають переступити. А от співробітники, які представляли поліцію діалогу, будуть переведені зі своїх посад на якісь інші, підшукуємо зараз. Вони не виконали своєї роботи.

Там також були сутички, постраждали наші поліцейські і нацгвардійці. Поліцейського захищає закон у цій ситуації, розслідування триває, найближчим часом висунемо підозри, щоб на майбутнє всім зрозуміло було.

– Чи не склалося у вас враження, що керівництво “Нацкорпусу” не цілком контролювало дії своїх прихильників?

– Я так скажу, тут не питання якоїсь організації. Коли є натовп із 5-6 тисяч осіб, ніхто не зможе однозначно спрогнозувати, як він себе поведе. Можна тільки спрогнозувати бабусь, яких купують деякі наші політики, – от їх чітко можна спрогнозувати. Вони приходять рівно о 10 годині, збираються біля “Двох гусаків” на Майдані, піднімаються до Нацбанку, сидять і йдуть звідти рівно за одну хвилину до 14-ї. Встають і йдуть. Усе. Це найбільш прогнозований натовп. Це смішно.

Звісно, у нас є інструкції, прописано алгоритми дій поліцейських під час масових сутичок або просто протестних акцій. Постійно проводимо практичні тренування.

У законі теж усе чітко обумовлено: застосування сили, спецзасобів, зброї. Є спецзасоби, щодо застосування яких поліцейський сам приймає рішення, є спецзасоби, за якими команду може дати лише керівник.

– Зараз говорять про те, що, можливо, будуть якісь спроби організувати ще один Майдан. Є розуміння, як діяти в такій ситуації?

– Якщо ви про силовий розгін, то його не буде. Це розмова не лише про ці вибори. За останні чотири роки ми повністю переглянули підхід до концепції охорони порядку і взаємодії на великих масових акціях. Це і поява поліції діалогу, і переформатування Національної гвардії, перевірки тощо.

– Чи намагаєтеся перехоплювати ініціативу, випереджати події?

– У деяких випадках і випереджати, звісно ж. Усе має будуватися на діалозі. Якщо вже не переходить якась зі сторін до діалогу, це починається чистий екстремізм і спроба силового протистояння, тоді поліція залучатиме інші важелі. Поки є діалог, наші поліцейські, ми, я не маємо бачити ворогів у мітингувальниках. А вони не мусять бачити ворогів у поліції, як це, на жаль, сталося в один момент і призвело до страшної трагедії в новітній історії нашої держави.

Я як поліцейський розумію, що не потрібно захоплювати органи влади, розмальовувати їх, заклеювати. Але люди, можливо, бачать це інакше. Нам треба розмовляти, ми не маємо ставати ворогами. Мета ж у нас одна – сильна незалежна країна, правильна, з легітимно обраними органами управління та влади.

– Поліція з народом?

– Поліція з народу.

– На силові захоплення не орієнтуєте нікого? На застосування сили? От як часто показують у телевізорі, де-небудь на Заході, якась акція протесту – водомети застосували, розігнали, пов’язали – і коротка розмова.

– Ми дуже багато тренуємося з нашими іноземними партнерами і впроваджуємо скандинавську модель охорони порядку, адаптуємо, наскільки можливо, до нашого законодавства. У них дещо інше законодавство. Ми бачимо лише картинку, яку дають журналісти, і не розуміємо, яким був початок ситуації. Якщо у вас в ефірний час 3 хвилини, ви що виставите? Поліція б’є, ці кидають каміння, дим, когось тягнуть. Динаміку. Але ніхто ж не покаже, як це все починалося, як люди з’їхалися, як з ними спілкуються поліцейські.

– Що таке “скандинавська модель”?

– Скандинавська модель насамперед спрямована на превенцію. Люди, які радикально налаштовані і постійно влаштовують якісь провокації, просто не дійдуть до масової акції. У них є превентивне затримання.

– І поліція всіх знає до єдиного?

– Як і в нас, в принципі.

– Пости на в’їзді до міста підсилюватимете чи нічого такого не плануєте?

– Є пости на в’їзді до міста, які здійснюють щоденну перевірку. Відповідно до ситуації ми можемо їх посилювати, там частіше машини зупинятимуть або автобуси. Звісно, ми контролюватимемо дороги, і патрулі будуть зорієнтовані на переміщення організованих груп. Це буде неділя. Якщо містом їздитиме кілька автобусів, як ви кажете, з молодиками, поліцію це однозначно зацікавить. Ми з’ясовуватимемо: чи це хокейна команда приїхала, милується красою Києва, чи вони переміщуються від дільниці до дільниці, бо хтось вирішив сфальсифікувати вибори.

Тетяна Бодня, для Цензор.НЕТ”, 
Євген Кузьменко, “Цензор.НЕТ”

Источник

Останні записи про персони

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"