Верховний Суд: вилучення наркотиків із внутрішніх кишень одягу без протоколу – незаконне
29.03.2018
Верховний Суд задовольнив скаргу громадянина, у якого вилучили канабіс під час незаконного обшуку. Колегія суддів зазначила, що поверховий огляд відрізняється від обшуку особи, який не може проводитися за відсутності відповідного протоколу.
Такий висновок зробив Верховний Суд у постанові №754/5978/16-к.
У повідомленні йдеться, що Деснянський районний суду міста Києва від 31 січня 2017 року засудив громадянина України на три роки позбавлення волі за ч.2 ст.309 КК. Громадянина звинуватили в тому, що він як особа, яка раніше вчинила кримінальні правопорушення, передбачені стст.307, 310, 317 КК, 19.11.2015, знайшов на вулиці паперовий згорток з канабісом вагою 9,85 грамів, який, незаконно зберігаючи при собі, переніс до станції метро, де його зупинили працівники поліції та вилучили наркотичний засіб.
На підставі ст.71 КК до покарання за цим вироком частково приєднано покарання за вироком Заводського районного суду міста Миколаєва від 14 жовтня 2014 року та остаточно призначено покарання – п’ять з половиною років позбавлення волі. Апеляційний суд лишив цей вирок без змін.
У касаційній скарзі захисник вимагав скасування судових рішень і призначення нового розгляду в суді першої інстанції. Заслухавши доповідь судді, думку прокурора, перевіривши матеріали провадження та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів задовольнила скаргу.
“Так, оцінюючи як доказ протокол огляду місця події з огляду на його допустимість, суд першої інстанції не врахував, що речовина, яка в подальшому виявилась наркотичним засобом – канабісом, вилучена з лівої внутрішньої кишені куртки обвинуваченого працівником поліції. Однак у протоколі міститься посилання, що вона вилучена під час поверхового огляду”, – зазначено в постанові Верховного Суду.
При проведенні вказаної слідчої дії не були враховані вимоги ст.34 закону “Про Національну поліцію”, якими передбачено, що поверхова перевірка як превентивний поліцейський захід є здійсненням візуального огляду особи, проведенням по поверхні вбрання особи рукою, спеціальним приладом або засобом, візуальним оглядом речі або транспортного засобу. Поліцейський для здійснення поверхової перевірки особи може зупиняти осіб та/або оглядати їх, якщо існує достатньо підстав вважати, що особа має при собі річ, обіг якої заборонено чи обмежено або яка становить загрозу життю чи здоров’ю такої особи або інших осіб.
Крім того, зазначений огляд був проведений у кімнаті поліції на станції метро Лісова. Однак у матеріалах провадження відсутній протокол затримання громадянина, складений відповідно до вимог ст.208 КПК.
Таким чином, розглядаючи кримінальне провадження, суд не звернув увагу на вказані порушення вимог закону, в основу обвинувального вироку поклав докази, зібрані органом досудового розслідування з порушенням прав людини і основоположних свобод. Засуджений підлягає звільненню з-під варти, а питання про обрання йому запобіжного заходу слід вирішити під час нового судового розгляду провадження, йдеться в постанові Верховного Суду.