НОВИНИ

22.11.2024

21.11.2024

20.11.2024

19.11.2024

14.11.2024

13.11.2024

12.11.2024

11.11.2024

08.11.2024

07.11.2024

04.11.2024

РУБРИКАТОР

ВАКС посадив суддю з Полтави на 7 років за хабарництво

29.08.2022

Вищий антикорупційний суд визнав винним у хабарництві суддю Ленінського райсуду Полтави Сергія Кононенка і призначив йому 7 років в’язниці з конфіскацією майна (вирок від 17 серпня).

Кононенка звинувачували, що він двічі отримував винагороду за судові рішення — 3 і 5 тисяч гривень.

Перший епізод — цивільна справа за позовом до виконавчого комітету Полтавської міської ради про визнання права власності на самочинно збудований гараж.

19 травня 2017 р. суддя повідомив про видалення до нарадчої кімнати для прийняття рішення. А 25 травня узяв від представниці позивача напівпрозорий паперовий конверт, в якому був диск і гроші, запевнивши, що позов можна вважати вирішеним.

За версією обвинувачення, попередньо суддя показав юристці клаптик паперу, на якому написав 3000.

Але суд визнав доведеним факт отримання лише 500 гривень, оскільки саме цю купюру помітно на відеозаписі НСРД. Видно, що суддя перевертає конверт і бачить у ньому купюру 500 гривень, показує на конверт пальцем, активно жестикулює, а потім виходить із кімнати. За пару хвилин суддя повертається і віддає конверт, в якому є тільки диск, а грошей нема. Можна припустити, що гроші були складені і решта знаходились під верхньою купюрою, але доказів цього не вистачало.

Після даного випадку суддю не затримали і НСРД не зупинили. Юристка продовжила документувати Кононенка. А той, у свою чергу, запропонував їй співпрацю — він скеровує до неї потенційних клієнтів, а вона отримує від них гроші за потрібні судові рішення. Цю винагороду юристка і суддя ділитимуть 50х50. Суддя нібито говорив, що для більшої довіри їм треба перебувати у сексуальних стосунках. Але жінка відмовилась, пояснюючи, що вже має чоловіка, і погодившись тільки на “співпрацю” щодо плати за судові рішення.

У серпні 2017-го юристка подала до суду позов в інтересах своєї клієнтки про стягнення 100 тисяч гривень боргу. При цьому Кононенко проконсультував, що треба зробити, щоб справа потрапила саме до цього. Йшлося про так звану «процесуальну шикану» — подання кількох позовів, які містили недоліки і не могли б розглядатися без виправлення. Один із позовів мав потрапити до судді Кононенка, а інші були б залишені без розгляду.

Суддя начебто оцінив свої послуги у 10 тисяч гривень, тобто 10% від суми позову. Але пізніше з огляду на легкість справи зменшив свої вимоги до 5 тисяч: «за половинку зробим».

Ознак провокації за першим епізодом хабара суд не встановив. Але в частині розслідування другого епізоду виявлено ознаки надмірної активності правоохоронних органів.

Це проявилося в тому, що після одержання 25 травня 2017 р. обвинуваченим хабара правоохоронці не припинили НСРД. Більше як через місяць після вказаної дати, маючи ще чинну ухвалу слідчого судді про дозвіл на проведення НСРД, фактично розпочато контроль за вчиненням злочину по другому епізоду, хоча на цей час самої справи ще не існувало. Із заявою про повторне вимагання неправомірної вигоди юристка звернулися тільки через півтора місяці. Збирання доказів до внесення відомостей до ЄРДР є самостійною підставою для визнання їх недопустимими.

Це перший випадок, коли Вищий антикорупційний суд визнав факт провокації хабара у справі НАБУ.

Призначаючи покарання, суд наголосив, що суспільна небезпечність дій Кононенка є значною, тому що злочин скоєно професійним суддею і це створює у громадян уявлення щодо наскрізної корумпованості судової системи.

Закон передбачає покарання від 5 до 10 років позбавлення волі (ч.ст.368 ККУ). Суд обрав покарання ближче до середньої межі — 7 років ув’язнення. Також застосовується конфіскація майна обвинуваченого.

Раніше суд встановив неналежну процесуальну поведінку Кононенка. Він систематично не з’являвся у засідання. За це до нього тричі застосовували грошове стягнення і тричі — привід до суду. У червні 2022-го, на стадії дебатів, Кононенко начебто перебував на стаціонарному лікуванні, із медичним висновком тимчасової непрацездатності з 1 по 7 червня 2022 р. Проте водночас 2 червня відбулася його мобілізація до лав ЗСУ.

Відтак, оголосивши вирок, Кононенка взяли під варту в залі суду.

Також екссуддю позбавили військового звання майора юстиції  та заборонили на 3 роки обіймати посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських повноважень.

Вперше на посаду судді Кононенка призначили у 2002 році.

Джерело

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"