НОВИНИ

30.06.2022

29.06.2022

28.06.2022

27.06.2022

РУБРИКАТОР

Судді, держслужбовці та прокурори, навіть колишні, не зможуть отримати адвокатське свідоцтво

25.10.2021

Народні депутати із фракції «Слуга народу», зокрема Тарас Тарасенко, вирішили врегулювати діяльність адвокатури. А саме: ускладнити до неї доступ суддям, прокурорам, слідчим, арбітражним керуючим, приватним виконавцям, держслужбовцям або особам, які протягом останніх трьох років працювали на цих посадах.

Так, 22 жовтня до Верховної Ради внесено законопроект 6205 «щодо посилення авторитету адвокатури».

«Діяльність адвокатів є частиною системи правосуддя в Україні. Однак, на жаль, існуюча система права та законні інтереси не захищають гарантії діяльності адвокатів. Стати адвокатом значно простіше, ніж суддею чи прокурором. Така ситуація значно знижує авторитет адвокатури в суспільстві.

Окрім цього, права та законні інтереси адвокатів дуже часто порушуються, особливо коли інші учасники процесів зрівнюють адвокатів з їхніми клієнтами, тим самим заважають професійній діяльності адвокатів», — пишуть автори у поясненнях.

Отже, депутати пропонують внести зміни до чинного законодавства, що зможуть «посилити авторитет адвокатури». «Внаслідок цього правовий статус адвокатів вирівняється зі статусами суддів та прокурорів, покращиться дотримання прав та законних інтересів адвокатів», – зазначають вони.

Цей законопроект закріпить на законодавчому рівні додаткові підстави для заборони займатися адвокатською діяльністю, змінить вимоги стосовно несумісності та підстави для припинення права щодо зайняття адвокатською діяльністю.

Новий законопроект передбачає, що адвокатом не може бути особа, яка, окрім вже існуючих у статті 6 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»:

-звільнена з посади або позбавлена права на здійснення професійної діяльності за порушення присяги та/або вчинення корупційного правопорушення, — протягом п’яти років з дня такого звільнення або позбавлення права (нагадаємо, наразі цей термін складає три роки);

-протягом останніх трьох років безперервно працювала або працює на посаді судді, прокурора, слідчого, дізнавача, працівника підрозділу, який здійснює оперативно-розшукову діяльність, працівника пенітенціарної служби, нотаріуса, державного або приватного виконавця, арбітражного керуючого, на державній службі або службі в органах місцевого самоврядування, на іншій посаді, на якій одночасне здійснення адвокатської діяльності заборонено законом;

-протягом останнього року до отримання свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю вчинила дії, що порушують правила адвокатської етики, права адвокатів, перешкоджають законній адвокатській діяльності, принижують авторитет адвокатури.

Також пропонується встановити, що несумісною з діяльністю адвоката є судова, експертна, правоохоронна, оперативно-розшукова діяльність.

Крім того, до ст. 24 Закону пропонується доповнення: «Надання адвокату інформації та копій документів, отриманих під час здійснення кримінального провадження, здійснюється в порядку, встановленому кримінальним процесуальним законом, окрім відповіді на адвокатський запит в інтересах іншої особи, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування».

Ще одним нововведенням планується зробити анулювання свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, якщо це право за будь-яких причин зупинялось протягом 7 років підряд.

Ці зміни вплинуть на статті Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Кримінальний кодекс України, Кримінальний процесуальний кодекс України та Кодекс України про адміністративні правопорушення.

 Олена Долгуша

Джерело

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"