Суд не покарав пенсіонера, на якого поліція склала протокол за жарт 1 квітня про COVID-19
28.04.2020
Лисичанський міський суд Луганської області закрив справу про поширювання неправдивих чуток за відсутністю складу адмінправопорушення. Про це стало відомо з постанови суду від 15 квітня.
Поліція склала адмінпротокол, що 1 квітня ввечері у Фейсбуці чоловік розмістив неправдиву інформацію, що має ознаки поширювання неправдивих чуток, що можуть викликати паніку серед населення або порушення громадського порядку.
Йдеться про пост такого змісту: «Не жарт. У зв`язку з посиленням умов карантину з 02.04 по 06.04 СІЛЬПО знижує ціни на усі товари на 80%. Вхід не більше 10 осіб».
Сам чоловік пояснив, що написав це, тому що 1 квітня – день гумору. Тому він не сподівався, що ця інформація буде сприйнята користувачами Фейсбуку як правдива, крім того, коментарі під постом були жартівливі, тобто, як він вважав, люди не сприйняли його пост серйозно. Гроші за публікацію він не отримував і взагалі не мав наміру викликати паніку серед населення чи порушувати громадський порядок. Наголошував, що у матеріалах справи нема показань свідків, які би підтвердили, що пост мав на них якийсь вплив, що могла виникнути паніка.
Суд вирішив, що в діях громадянина нема складу адміністративного правопорушення.
Обов’язковим елементом об’єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173-1, є наслідки у виді гіпотетичної можливості викликати паніку серед населення або порушення громадського порядку.
«Паніка» визначається як психічний стан людей, раптове замішання, розгубленість, несвідомий, нестримний страх, викликаний дійсною чи уявною небезпекою, що охоплює людину чи багатьох людей, неконтрольоване прагнення уникнути небезпечної ситуації.
Але суддя не вбачає, що згаданий допис у Фейсбуці, попри його неправдивість та явну абсурдність міг викликати у людини нестримний страх чи паніку, чи якимось чином порушив громадський порядок.