НОВИНИ

30.06.2022

29.06.2022

28.06.2022

27.06.2022

РУБРИКАТОР

Сбушника, який віддав порушнику 24 кілограми ювелірки, покарали службовим обмеженням

21.10.2021

Галицький райсуд Львова визнав слідчого Служби безпеки у Львівській області винним у службовій недбалості (вирок від 4 жовтня).

У 2018 році розслідувалось зловживання посадовцями митного поста «Львів-Аеропорт». У рамках цієї справи вилучено 17 кілограмів золотих і 7 кілограмів срібних ювелірних виробів у громадянина, який прилетів зі Стамбула.

Спочатку дорогоцінності зберігалися на митниці, тому що було складено протокол про порушення митних правил. Однак згодом слідчий визнав їх речовими доказами і СБУ стала витребовувати коштовності собі.

14 січня 2019 року слідчий вилучив вироби із Західного казенного підприємства пробірного контролю, де вони проходили експертизу, призначену митниками. Суд арештував коштовності. Після цього слідчий передав ювелірні вироби на зберігання чоловіку, який їх ввіз в Україну, як припускалося, із порушенням митних правил.

Громадянин розписався, що попереджений про кримінальну відповідальність за розтрату, відчуження, приховування, підміну, пошкодження, зміну та знищення речових доказів. Однак пізніше віддав речі третім особам. Коли громадянина визнали винним у порушенні митних правил, то суд не зміг конфіскувати ювелірні вироби на користь держави.

Як пояснював сам цей чоловік, він гостював у Стамбулі і знайомі запропонували йому взяти 24 кілограми дорогоцінностей в Україну для виставки у Львові. Потім в аеропорту ці речі забрали працівники СБУ. Та оскільки у слідчого не було умов для зберігання ювелірних виробів, він зарпопонував передати їх йому на зберігання.

Після цього він частину зберігав вдома, а решту в банківському сейфі. Але одного дня до будинку чоловіка прийшли громадяни Туреччини, які були власниками цих коштовностей, і, погрожуючи, вимагали протягом доби все віддати. Побоюючись за безпеку родини, чоловік віддав 24 кілограми ювелірки. Лише через місяць він повідомив слідчого про події, що сталися, сприяв слідству, сумлінно виконував процесуальні обов’язки. За розтрату речових доказів громадянина покарали 2 роками обмеження волі.

Слідчого СБУ, який віддав дорогоцінності, звинуватили у перевищенні службових повноважень (ч.3 ст.365 ККУ).

Суд вирішив, що прокурор не довів умисел на вчинення злочину. Ювелірні вироби були передані на відповідальне зберігання у встановленому законом порядку зі складенням відповідного протоколу-попередження про недопустимість розтрати, відчуження, приховування, підміни речових доказів. Суд вважає, що в діях працівника СБУ відсутні ознаки явного перевищення службових повноважень.

КПК передбачає, що речові докази вартістю понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження, передаються на зберігання (за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності за рішенням суду) Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.

Тому слідчий повинен був з’ясувати вартість цього майна та чи можливо передати його в Нацагентство на зберігання без шкоди для розслідування.

Станом на 14 січня 2019 року експертиза коштовностей не була проведена, їх вартість не відома. Відтак суд вважає, що рішення про передачу ювелірних виробів на відповідальне зберігання прийняте передчасно та без урахування можливості передачі Нацагентству з управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.

Дії слідчого перекваліфікували на службову недбалість. Замість позбавлення волі обвинуваченому призначено покарання у вигляді 2 років службового обмеження для військовослужбовців з відрахуванням в дохід держави 10% із суми грошового забезпечення.

Чоловіка, який ввіз коштовності, визнали винним у порушенні митних правил. Але за відсутності ювелірних виробів, суд у березні 2021-го змінив спосіб виконання рішення і замість конфіскації ввезеного оштрафував порушника на понад 10 мільйонів гривень, що відповідає вартості цих речей.

Джерело

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"