НОВИНИ

08.06.2023

07.06.2023

06.06.2023

05.06.2023

02.06.2023

01.06.2023

РУБРИКАТОР

Прокурори не можуть проводити об’єктивні інспекції у в’язницях – юрист

10.07.2018

У Верховній Раді представили проект закону про пенітенціарні інспекції. Згідно з ним, в Україні зявиться система подвійних інспекцій: підпорядковані Міністерству юстиції та незалежні.

Про це в ефірі Громадського радіо розповів розробник проекту закону про пенітенціарні інспекції, юрист Вадим Човган.

За його словами, внутрішні інспекції вже почали функціонувати, але вони змагаються за свій статус, тому що “якщо включити їх в адміністрацію кримінально-виконавчої служби, яка сьогодні керує в’язничною системою, вона перестане бути незалежною від цієї системи”.

Їхнє завдання полягає не стільки в тому, щоб виявити порушення, скільки в тому, щоб допомогти, приїхати і показати, де є проблеми. Зовнішні інспекції не повинні мати нічого спільного з цією системою. Це може бути, наприклад, Національний превентивний механізм. Сьогодні у них бракує ресурсу, бо зовнішні інспекції мають, за проектом закону, відвідати колонії хоча б два рази на п’ятьроків, а внутрішні один раз. У нас багато установ, їх понад 120″, – розповідає Вадим Човган.


“Співробітники пенітенціарної системи стверджують, що прокурори досі послуговуються системою показників. Тобто прокурор приїжджає у виправну колонію і каже: “Мені потрібно знайти стільки-то порушень”. 
Порушення завжди можна знайти. У нашій системі маса порушень. Але які з них критичні, а які лише формальні?” – пояснює Човган.Також юрист додає, що прокурори не можуть бути цілком об’єктивними в інспекціях через саму функцію своєї професії – звинувачувати.

Як зазначає юрист, під час обговорення в підкомітеті проект підтримала більшість. Проте найбільше зауважень стосувалися того, що прокуратура втратить деякі повноваження.

“Очевидно, що прокуратура не бажає повністю втрачати цю функцію, вона посилається на те, що в Конституції написано, що прокуратура може вирішувати інші питання під час кримінального провадження. Вони кажуть, що тюремна система – це теж кримінальне провадження. Але в Кримінальному процесуальному кодексі виконання вироку  – це вже не кримінальне провадження, це було підтверджено Верховним Судом”, – наголошує Човган.

Як зауважує Вадим Човган, створення закону про пенітенціарні інспекції передбачено Конституцією. У 2016 році набрали чинності зміни до неї, згідно з якими прокуратуру серйозно обмежили в повноваженнях, однак лишили серед її обов’язків нагляд у в’язничній системі.

Джерело

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"