НОВИНИ

02.06.2020

01.06.2020

30.05.2020

РУБРИКАТОР

Правозахисники закликали українську владу захистити в’язнів від впливу коронавірусу

26.03.2020

Українська Гельсінська спілка з прав людини закликала владу захистити людей, які знаходяться у пенітенціарних установах, від впливу коронавірусу.  Відповідну заяву правозахисники опублікували на власному сайті. 

В світі триває пандемія вірусу COVID-19, яка, як зазначає ВООЗ, становить смертельну небезпеку захворювання для людей, що страждають на захворювання органів дихання.

Зареєстрований у в’язницях рівень захворювання на туберкульоз практично в 100 разів вище, ніж поширеність серед цивільного населення. Поширеність захворювання на ВІЛ серед ув’язнених близько 10 відсотків. Окрім того, до сьогодні немає досліджень впливу вірусу COVID-19 на хворих ВІЛ, навіть тих, хто отримує АРТ. Але саме по собі захворювання на ВІЛ і супутні з ним хвороби, такі як гепатит та туберкульоз,  ставить осіб з такими захворюваннями в безсумнівну групу ризику.

Ув’язнені, хворі на ВІЛ/СНІД та/або туберкульоз, за загальним правилом мають правові підстави бути звільненими від покарання за хворобою. Проте, такі клопотання про звільнення наразі повинні розглядатися судами невідкладно, особливо ретельно та з урахуванням ризиків, що несе пандемія для вразливих  груп осіб в місцях несвободи.

Людство дізналось про COVID-19 три місяці тому. Відтак, інфраструктура для визначення навіть, вже не говорячи про лікування цієї хвороби, не є розвиненою не тільки в Україні, а і по всьому світу. Українська пенітенціарна система сьогодні вдається до обмежень зовнішніх контактів через заборону побачень та передач, що зовсім не вирішує проблему, оскільки  залишаються два критичні фактори, а саме:

-знаходження великої кількості засуджених в групі ризику

-відсутність розвиненої інфраструктури для лікування в колоніях.

Це в сукупності може призвести і призведе до масових летальних випадків серед ув’язнених.

Офіс Генерального прокурора України в цьому зв’язку звернувся до Кабінету Міністрів України із закликом прийняти заходів, спрямованих на унеможливлення розповсюдження вірусу серед ув’язнених.

Зауважимо, що в деяких країнах світу, навіть авторитарних, з’явилася практика масового звільнення ув’язнених із метою запобігти їхньому ураженню COVID-19. Американська влада почала звільняти ув’язнених у зв’язку із пандемією COVID-19. Іран звільнив 85 тис. ув’язнених.

Група європейських правозахисних організацій звернулася до ВООЗ і Ради Європи із проханням прийняти заходи для захисту ув’язнених осіб від COVID-19.

В свою чергу Українська Гельсінська спілка з прав людини вважає своїм обов’язком закликати владу України захистити ув’язнених.

Установи відбування покарань повинні вжити невідкладних заходів, до початку розповсюдження інфекції серед ув’язнених, серед іншого, розглянути можливість звільнення від покарання ув’язнених, що знаходяться в групі ризику, шляхом подачі до судів відповідних клопотань.

Також пропонуємо розглянути можливість відтермінування виконання вироків на час критичної ситуації з пандемією із звільненням на цей час осіб від відбування покарання в судовому порядку.

Такі клопотання мають невідкладно розглядатися судами, з урахуванням можливих негативних наслідків залишення хворих людей в колоніях.

Також ми закликаємо суди звести до мінімуму кількість рішень про взяття осіб під варту та утриматись від продовження строків тримання громадян під вартою в усіх випадках, в яких це можливо.

 Українська Гельсінська спілка з прав людини

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"