НОВИНИ

27.09.2021

25.09.2021

24.09.2021

23.09.2021

РУБРИКАТОР

Після 7 років розшуку за розгін Майдану екскерівник запорізької поліції прийшов до суду і його не взяли під варту

02.07.2021

До Запоріжжя повернувся обвинувачений за розгін Запорізького майдану 26.01.2014 року, колишній керівник Запорізького обласного управління МВС України, Володимир Серба, який перебував у розшуку.

Про це написала у Фейсбук адвокат Олена Лісна.

1 липня 2021 року, Серба у супроводі адвоката раптово з’явився на судовому засіданні в Жовтневому районному суді Запоріжжя. Причини своєї неявки у судові засідання протягом 7 років пояснив тим, що не переховувався за межами України, а просто не знав про кримінальне провадження стосовно себе. Він випадково дізнався у березні 2020 року про цей факт, але з’являтись до суду не бажав через страх підхопити коронавірус.

«Не зважаючи на світову пандемію, сьогодні на судове засідання Серба В.І. прилетів із Туреччини та запевняв суд про те, що буде з’являтись на всі наступні засідання […]

Цікаво, що на підтвердження своєї особи, Серба В.І. надав свій закордонний паспорт, поясянивши суду те, що українського у нього не має, він втрачений у Росії.

Як правило, така втрата українського паспорту може означати отримання російського громадянства. До речі, допомагати розганяти запорізький майдан 26.01.2014 їхали тітушки із Ростовської області.

Не зрозумілим залишилось питання – яким чином, обвинуваченого Сербу В.І. зняли із розшуку, хто саме займався цим питанням. Але як відомо, із матеріалів кримінального провадження, що протягом 5 років проводилось низкою суддів Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя, справа розглядалась за процедурою заочного засудження», – написала адвокат Лісна.

Суддя Жовтневого райсуду Запоріжжя Юлія Пивоварова, вирішуючи питання щодо обрання запобіжного заходу Сербі, відмовила прокуратурі в клопотанні про тримання його під вартою.

Ухвалою суду до Серби застосовано найбільш м’який запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання строком на 2 місця. У разі порушення умов особистого зобов’язання, до суд може оштрафувати Сербу на суму від 463,50 до 3708 грн.

Перед початком судового засідання, в місцевому відділку поліції (Олександрівський ВП Дніпровського ВП ГУНП України в Запорізькій області) пояснили, що Серба В.І. не перебуває в жодній базі осіб, що розшукуються, тому затримати особу правоохоронці не мають підстав.

Водночас зауважимо, що профіль Серби досі активний і доступний у базі розшуку, яку веде Міністерство внутрішніх справ.

Яким чином, Серба у розшуку вільно перетинав кордон, залишається незрозумілим. Щонайменше станом на квітень 2019-го Серба ще значився у розшуку, принаймні, суд враховував таку обставину, коли ухвалював продовжити заочний розгляд справи.

Сербу обвинувачують за ч.1 ст.294 ККУ – організація масових заворушень, що супроводжувалась насильством і ч. 1 ст.365 ККУ – перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу. Вважається, що ці злочини він скоїв групою осіб за попередньою змовою.

Недавно «Судовий репортер» розповідав подібну історію в Миколаївській області, де фігурант 5 років начебто не знав про перебування у розшуку і мешкав у Дніпрі, де вів максимально відкритий спосіб життя: офіційно працював, мав рахунки в банку, подорожував залізницею по Україні, тощо. Суд, обираючи йому запобіжний захід, вирішив, що чоловік не переховувався і неефективна робота правоохоронців не свідчить про переховування.

Наразі мотивація суду щодо Серби ще не відома. Але, якщо суд дійде аналогічного висновку, то можна припустити, що у згодом може бути використано як привід для застосування строків давності. Перебіг таких строків відраховується з дня скоєння злочину і на період зупиняється, коли особа переховується. Якщо ж вважати, що Серба не переховувався, то за перевищення повноважень строк притягнення (5 років) вже минув і його можуть звільнити відповідальності. А за організацію масових заворушень на притягнення до відповідальності залишилося 2,5 роки із 10.

Внаслідок розгону запорізького Євромайдану 26 січня 2014 року силовики затримали близько 50 громадян, більше 100 осіб зазнали травм. Зокрема постраждали журналісти.

За цими подіями до 5 років умовно засудили колишнього голову Запорізької облради Віктора Межейка. Ексголова Запорізької ОДА Пеклушенко, не чекаючи суду, вчинив самогубство.

Серба 9 липня 2014 року перетнув державний кордон України в напрямку Російської Федерації та на територію України не повертався, про що свідчить інформація Державної прикордонної служби України.

31 липня 2014-го СБУ оголосила Сербу в міждержавний розшук.

У 2016 році суд прийняв рішення про спеціальне судове провадження щодо Серби – тобто розгляд справи за його відсутності. Але у справі постійно змінювалися судді, багато хто брав самовідвід через участь у пов’язаних справах, у когось закінчились повноваження і т.п. Зрештою, на грудень 2019-го в Орджонікідзевському суді Запоріжжя вже не залишилося суддів, які могли б слухати цю справу і її передали до Жовтневого райсуду Запоріжжя.

Джерело

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"