НОВИНИ

25.04.2024

24.04.2024

23.04.2024

22.04.2024

20.04.2024

19.04.2024

18.04.2024

17.04.2024

РУБРИКАТОР

Омбудсман має захищати права свавільно засуджених

13.11.2022

Україна задекларувала європейські цінності і напрямок розвитку.  Щоб отримати членство в  ЄС і НАТО, потрібно подолати ворогів у середині країни: корупцію, беззаконня, зловживання з боку чиновників. Одним з пріоритетів в цьому напрямку є незалежна  і ефективна судова гілка влади. Але без виправлення судових помилок, без перегляду судових рішень свавільно засуджених, які продовжують відбувати покарання, реформування судової системи просто неможливе.

Правозахисники запропонували Омбудсману Дмитру Лубінцю започаткувати практику перегляду вироків свавільно засуджених. Уповноважений  Верховної Ради з прав людини почув пропозиції і погодився сприяти вдосконаленню інституту Омбудсмена і реформуванню судової гілки влади.

11 листопада відбулася перша робоча зустріч Уповноваженого з представниками громадськості з питання захисту прав людини на справедливий суд.

Зустріч відкрив директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров. Він розповів, що ХПГ вже багато років працює в контексті створення на національному рівні процедури перегляду судових рішень, які викликають розумний сумнів відносно своєї справедливості. У 2010 році Верховний суд України було позбавлено права на перегляд остаточних судових рішень в порядку виняткового провадження. Відтоді ХПГ намагається виправити ці недоліки в законодавстві, впроваджуючи та любіюючи відповідні законопроекти.  Але, на жаль, за всі ці роки парламент так і не наважився ухвалити закон, який міг би виправляти численні судові помилки, в тому числі і відносно засуджених довічно. Захаров згадав, що за попередніх Омбудсменів ХПГ були запропоновані ініціативи, що дають можливість розширити повноваження Уповноваженого з прав людини на зразок Польського Омбудсмена.

Одна з такх ініціатив передбачає звернення до Верховного суду з клопотанням про перегляд остаточних судових рішень. На жаль, в попередніх каденціях Уповноваженими ця ідея не була реалізована.

На думку Євгена Захарова, саме з перегляду судових рішень свавільно засуджених на довічне ув’язнення було б доречно розпочати процес виправлення судових помилок. Історії таких засуджених ми розповідаємо на нашому сайті “Боротьба за життя”.

Координатор програм ХПГ Андрій Діденко нагадав, що в Україні виправдувальні судові рішення складають менше 1 %,  в той час як у країнах Європи, частиною якої  прагне стати Україна, цей показник сягає 15-20 % і більше. Також з досвіду захисту прав людини відомо, що кожний засуджений, який вважає судове рішення несправедливим, звертається не тільки до судових інстанцій і прокуратури, але і до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини. Але Омбудсман геть не наділений повноваженнями захищати права людини на справедливий суд.

На думку Андрія Діденка, Омбудсман має бути наділений правом захищати права людини в тому числі і в судовій сфері — в разі порушення права на справедливий суд.

Адвокат, керівник громадської приймальні УГСПЛ Олег Левицький як яскравий приклад безпорадності і брутального порушення права на справедливий суд навів справу свого клієнта засудженого довічно Володимира Панасенка: жодна державна інстітуція не здатна виправити ситуацію навіть при наявності очевидного, брутального беззаконня і засудження до довічного позбавлення волі безневинної людини.

Підсумовуючи  першу робочу зустріч з Уповноваженим Верховної ради з прав людини Дмитром Лубінцем, можна дійти висновку, що Омбудсмен відкритий для громадськості, чує і розуміє потреби суспільства на необхідність виправлення судових помилок і готовий продовжувати діалог в рамках законодавчих ініціатив, які дозволять ініціювати перегляд судових рішень свавільно засуджених. Ці люди не мають жодного шансу і жодної перспективи на справедливість в рамках чинного законодавства.

Джерело

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"