Низький рівень надання медичної допомоги засудженим в Ізяславській ВК № 31: результати моніторингу
30.01.2019
В рамках реалізації національного превентивного механізму співробітники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно із громадським монітором здійснили плановий моніторинговий візит до Державної установи «Ізяславська виправна колонія № 31» на Хмельниччині.
Незважаючи на обмежене фінансування в установі вжито заходи щодо приведення умов тримання в’язнів у відповідність до вимог національного законодавства. Проте, мають місце порушення вимог національного законодавства та недотримання міжнародних рекомендацій у сфері поводження з в’язнями.
Під час візиту монітори зафіксували надмірну заґратованість вікон у камерах дисциплінарного ізолятора. Через це в камерах недостатньо природнього освітлення та постійно увімкнене штучне освітлення. Однак, такого освітлення недостатньо для того, щоб засуджені могли читати без шкоди для зору. Температура на час візиту в цих приміщеннях не перевищувала 12-15 °C, що нижче встановленої норми. В більшості камер санвузли не відгороджені, перебувають в антисанітарному стані, клозетні чаші та рукомийники потребують заміни.
В прогулянкових двориках штрафних приміщень, попри проведені поточні ремонти, відсутні водостоки. Крім того, через надмірні перекриття сонячне світло не потрапляє до вказаних приміщень.
В одному із відділень соціально-психологічної служби було відключене опалення. Температура в житлових приміщеннях становила 9-12°C, внаслідок чого в’язні змушені увесь час перебувати у верхньому одязі, навіть вночі. Адміністрація установи не змогла пояснити причини порушення температурного режиму.
В установі виявлено грубі порушення вимог трудового законодавства та статті 118 Кримінально-виконавчого кодексу України в частині оплати праці. Із засудженими не укладаються договори цивільно-правового характеру або трудові договори, засуджені не знають розміру нарахованої їм заробітної плати та винагороди.
Також в установі зафіксовано порушення житлових норм. Ліжка розміщенні в притул один до одного, що порушує права засуджених на приватність.
Велике занепокоєння моніторів викликав надто низький рівень організації медико-санітарного забезпечення в установі. Зокрема, посада завідуючого медичної частини більше року вакантна. На день візиту в медичній частині були працевлаштовані лікар психіатр та 2 фельдшера. Інші посади лікарів були вакантними. Це не дозволяє організувати цілодобове чергування медичних працівників.
В установі не вживаються протиепідемічні та профілактичні заходи в повному обсязі та відсутня комісія з інфекційного контролю за туберкульозом. При наявності в медичній частині стаціонарного відділення, через відсутність лікарів, палати не використовуються. У разі необхідної госпіталізації, засуджених направляють до Шепетівської багатопрофільної лікарні № 98, філії ЦОЗ ДКВС України.
За результатом моніторингового буде спрямований відповідний звіт до Міністерству юстиції України із зазначенням виявлених порушень прав в’язнів та наданням практичних рекомендацій щодо їх усунення.