Нові СІЗО в обмін на землю: як осучаснити тримання за ґратами — проект
28.11.2023
Як отримати сучасні пенітенціарні заклади, які відповідали б європейським стандартам тримання за ґратами, не вкладаючи ні копійки у них? Дуже просто — обміняти старі ізолятори в центрі міст на сучасні десь подалі.Таку ідею пропонує реалізувати нардеп Сергій Гривко як автор проекту «Про внесення змін до Закону України «Про державно-приватне партнерство» (№10281).
Він нагадує, що Стратегії реформування пенітенціарної системи до 2026 року, що схвалена розпорядженням КМУ від 16.12.2022 №1153-р, передбачає запровадження міжнародних стандартів утримання засуджених та осіб, взятих під варту. Зокрема, забезпечення особистим простором площею не менше 4 м2 на одну особу. Також планується будівництво слідчих ізоляторів у Львові та Києві (перший етап).
Оскільки сьогодні в держави на це грошей немає, нардеп вважає за доцільне залучити до оновлення та модернізації інфраструктури установ виконання покарань та слідчих ізоляторів недержавний капітал. Для цього у рамках державно-приватного партнерства запропонувати своєрідний бартер: новий майновий комплекс, який збудований за межами населеного пункту, на старе СІЗО, а точніше — на земельну ділянку в центрі міста.
На думку нардепа, це може привабити інвесторів.
Хоча, водночас, до нового закладу висувається низка умов: максимальна кількість засуджених (ув’язнених) повинна не менше ніж на 20% перевищувати максимальну кількість осіб, які можуть утримуватися в діючій установі, з дотриманням вимог, що встановлені європейськими пенітенціарними правилами. До того ж майновий комплекс повинен мати впроваджені енергозберігаючі технології в обсязі, погодженому Міністерством юстиції.