Нові підстави люстрації введуть для суддів, прокурорів та держслужбовців — проект
03.10.2022
Ще у квітні фракція «ОПЗЖ» оголосила про саморозпуск. Тепер її колишнім членам загрожують нові санкції.
Якщо громадянин отримав представницький мандат завдяки політичній партії, що згодом була заборонена, він може ставити хрест на своїй кар’єрі державного службовця, судді чи прокурора.
Ці та інші обмеження пропонується встановити у проекті «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення юридичних наслідків для статусу народного депутата України, депутатів місцевих рад у зв’язку із ухваленням судом рішення про заборону політичної партії» (№8089).
Автори нагадують, що у разі заборони судом політичної партії, яка сформувала депутатську фракцію, остання після набрання судовим рішенням про заборону політичної партії законної сили оголошується розпущеною. Натомість не передбачено якихось санкцій для самих нардепів, які «зберігають увесь комплекс прав, передбачений для законослухняних парламентаріїв».
Тому нардепи пропонують фактично позбавити колег повноважень, заборонивши їм усе, крім наявності депутатського мандата. Адже це суперечило б Конституції, яка не містить такої підстави припинення повноважень нардепа.
Натомість це цілком можна зробити із місцевими депутатами, що власне і пропонується проектом.
Водночас, після того, як їх позбавлять повноважень (нардепів — по закінченні каденції), щодо таких осіб почне діяти 10-річна люстрації: вони не зможуть претендувати на посади в органах державної влади, місцевого самоврядування, стати суддею, прокурором чи співробітником правоохоронних органів.
Ба більше: автори встановлюють, що цей закон має зворотну дію та поширюється на народних депутатів ВР 9-го скликання та усіх місцевих депутатів, обраних після 25.10.2020.