Не хабар, а провокація. Суд виправдав ще двох експоліцейських
21.10.2019
Деснянський районний суд міста Чернігова виправдав двох колишніх працівників поліції, звинувачених в отриманні 300 доларів хабара.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 15 жовтня.
У 2016 році поліція розслідувала справу про ДТП. Слідчий за пособництва інспектора поліції начебто отримав від сина фігуранта справи 300 доларів, сказавши, що для повідомлення про підозру підстав нема, але за закриття справи потрібні гроші.
В суді колишні поліцейські вину не визнали, відмовились свідчити, але просили їх виправдати.
Сам водій, розповів, що його автомобіль зіткнувся з велосипедисткою, остання зазнала травм. Коли машина знаходилася на штраф майданчику, слідчий начебто сказав йому, що треба дати 500 грн і він поверне автомобіль, також раніше він платив 200 грн за проведення експертизи, оскільки та могла затягнутися. Пізніше слідчий подзвонив і сказати під’їхати, щоб закрити справу, але оскільки він був на роботі, то поїхав син. Від сина дізнався, що за закриття справи попросили 300 доларів. Свідок уточнив, що 500 грн за повернення машини він давав слідчому добровільно, за власною ініціативою, у якості подяки. За ДТП його засудили до 4 років позбавлення волі, але звільнили з випробувальним терміном.
Був допитаний прокурор, який здійснював нагляд у справі про ДТП. Свідок пояснив, що справу не вивчав і вказівок надавав, слідчі дії з ним не узгоджувалися, оскільки через велике навантаження він цього не вимагав. Про передачу грошей дізнався зі ЗМІ, йому ніхто нічого не пропонував.
Також булі допитані поняті і співробітник експертно-криміналістичного центру МВС. Останній розповів, що експертиза не була обов’язкова, її доцільність визначає слідчий, йому ніякої винагороди не пропонували.
Суд вирішив, що у показаннях свідків відсутні докази вчинення обвинуваченими злочинів. Фактично таке обвинувачення базується лише на показаннях заявника, але до них суд ставиться критично, оскільки останній наголосив на неприязному ставленні до обвинувачених.
Суд дійшов висновку, що злочин було спровоковано, тому отримані докази є недопустимими.
Обвинувачені не були залучені до кримінальної діяльності та не були схильні до вчинення злочину. Відсутні докази та не доведено, що вони мали судимість або що правоохоронні органи мали будь-які підстави підозрювати їх у попередній злочинній діяльності.
Крім того, суд визнав недопустимими всі докази, зібрані внаслідок проведення негласних слідчих розшукових дій. Причиною стало те, що ухвали слідчого судді на проведення НСРД на стадії досудового слідства захисту не відкривалися, а були долучені в суді під час розгляду справи по суті. Суд зіслався на висновок Великої Палати Верховного Суду від 16 січня 2019.
За ч.3 ст.368 ККУ обвинуваченим загрожувало від 5 до 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна.