НОВИНИ

04.10.2023

03.10.2023

02.10.2023

30.09.2023

29.09.2023

РУБРИКАТОР

Нардепи занепокоєні суворістю покарань для крадіїв під час війни — проект

21.07.2023

Тлумачення ознаки «в умовах воєнного стану або надзвичайного стану» без урахування того, чи були використані такі умови для скоєння злочину, порушує принцип індивідуалізації покарання.Таку думку Касаційного кримінального суду поділяють нардепи, які запропонували проект «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо уточнення кваліфікуючих ознак, пов’язаних із воєнним або надзвичайним станом, деяких кримінальних правопорушень проти власності» (№9508).

Як зазначають нардепи із посиланням на позицію колегії ККС, висловлену в ухвалі про передачу справи №722/594/22 на розгляд Великої палати ВС, «тлумачення ознаки «в умовах воєнного або надзвичайного стану» як такої, що означає «в період дії режиму воєнного або надзвичайного стану» суперечить точному змісту закону і меті, яку ставив законодавець, запроваджуючи зміни до КК».

Тому пропонується у частинах 4 статей 185 («Крадіжка»), 186 («Грабіж»), 187 («Розбій»), 189 («Вимагання») та 191 («Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем») уточнити, що йдеться про «використання умов воєнного або надзвичайного стану» для скоєння злочину. Тобто, якщо не буде доведено, що війна сприяла злочинцеві в реалізації задуму, — карати за «мирною» статтею..

Щоправда, як зазначила ВП ВС, відмовляючи у відкритті провадження, наразі суди першої та

апеляційної інстанції однозначно розуміють волю законодавства й призначають покарання за цими частинами саме з огляду на факт дії воєнного стану.

Та й автори законопроекту №7124, яким до цих частин внесені додані нові кваліфікації, наголошували: «суспільна небезпечність таких дій істотно підвищується в умовах воєнного або надзвичайного стану». Адже завдання держави — рішуче припиняти мародерство як й інші злочини проти власності в умовах, коли громадяни потерпають від війни.

Утім, якщо нардепи переймаються через неспівмірність покарання у вигляді 5 років тюрми за крадіжку чи привласнення чиновником майна під час війни, то можуть запропонувати правопорушникам альтернативу — не грабувати співвітчизників і не підпадати під дію цієї обтяжуючої обставини.

Джерело

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"