НОВИНИ

22.04.2019

20.04.2019

19.04.2019

РУБРИКАТОР

Лутковська розкритикувала Мін’юст: ув’язнені не можуть відвідувати тяжкохворих та похорони

12.01.2018

Омбудсман Валерія Лутковська розкритикувала позицію Міністерства юстиції, яке не хоче розробляти механізм, що дозволить підсудним та засудженим відвідувати похорони та тяжкохворих рідних.

Нагадаємо, передбачити таку можливість вимагав 32 пункт ухваленої президентом Нацстратегії з прав людини. Окрім цього Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) визнавав порушення ст. 8 Конвенції про захист прав людини (“право на повагу до приватного і сімейного життя”), коли адміністрації місць несвободи в Польщі не дозволяли ув’язненим відвідувати похорони. Подібне рішення ЄСПЛ є й проти України.

У відповіді Центру інформації про права людини перша заступниця міністра юстиції Наталія Севостьянова висловила побоювання, що під час короткочасних візитів до тяжко хворих чи на похорони рідних підсудні вчинятимуть протиправні дії, зокрема “зустрічатимуться з родичами або іншими людьми”.

Окрім того, у відомстві пояснюють, оскільки конвоювання здійснюється виключно залізницею, строк доставки засудженого до місця призначення у середньому становить тиждень.

“Через це у переважній більшості випадків надання засудженому такого виїзду буде неактуальним”, — коментують у відомстві.

“З урахування викладеного внесення змін до Закону “Про попереднє ув’язнення” та Кримінально-виконавчий кодекс про закріплення можливості супроводжуваного виїзду за межі установи у зв’язку із смертю або тяжкою хворобою близького родича, що загрожує життю хворого, для усіх категорій засуджених та осіб, узятих під варту вважаємо недоцільним”, — резюмується у відповіді.

Уповноважена Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська під час обговорення виконання Нацстратегії з прав людини назвала позицію міністерства смішною.

“Я бачила цю позицію. Позиція Міністерства юстиції, що дуже складно виконати рішення ЄСПЛ, тому ми не будемо це виконувати, смішна. Якби міністерство уважно прочитало Кримінально-виконавчий кодекс в частині того, що засуджений має відбувати покарання, як правило, в межах області, де проживають родичі, відповідно це не вимагало великого транспортування по всій території України. Тобто якби вони комплексно підійшли до цього питання, то, можливо, б не було такої смішної відповіді”, — сказала Валерія Лутковська.

“Лише вчора говорили про те,що Російська Федерація грубо порушує права людини, коли не дає можливості затриманому Ахтему Чийгозу зустрітись із хворою матір’ю, якій залишилося жити декілька днів. Ми маємо теж саме в середині держави. І ми кажемо, що нам складно це виконати. Вибачте, але може ми спочатку своє законодавство змінемо?”, — додає Уповноважена.

Вона вважає, що експерти мають розробити процедуру, на яких підставах, в які терміни підсудний та засуджений має право виїхати за територію виконання покарання, аби відвідати похорон рідних.

“Ми маємо підготувати усе, що записано в Плані дій, готувати принаймні пропозиції такого механізму, як ми це бачимо для того, щоб при підтримці парламенту в момент ми були готові показати професійний досвід”, — вважає Валерія Лутковська.

Раніше повідомлялось, що ЄСПЛ вилучив 12 143 заяви українців із реєстру справ, які стосуються невиконання чи несвоєчасного виконання рішень українських судів, які винесли на користь скаржників. Суд дорікнув, що український уряд так і не спромігся забезпечити на національному рівні усім потерпілим відшкодування.

Джерело