Катування в поліції, погані умови у в’язницях: висновки спецдоповідача ООН
11.06.2018
Погані санітарні умови в місцях позбавлення волі, жорстоке поводження та катування затриманих у поліції, неможливість повного аналізу стану в’язниць на окупованих територіях. Таких висновків дійшов спеціальний доповідач ООН з питань катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження Нільс Мельцер після двотижневого візиту до України.
Нільс Мельцер, фото Українського кризового медіа-центру
Спеціальний доповідач ООН перебував із візитом в Україні з 28 травня по 8 червня, щоб оцінити ситуацію та процеси, пов’язані із забороною катувань і жорстокого поводження.
При цьому на прес-конференції в Києві Нільс Мельцер наголосив, що в цілому на територіях, контрольованих владою, рівень катувань і жорстокого поводження скоротився в порівнянні з 2016 роком, передає кореспондентка Центру інформації про права людини.
“Більше всього проблем виникає на моменті затримання людини: саме заяви про тортури та катування з боку поліції ми найчастіше отримували. Більшість затриманих повідомили, що їх залякували або примушували зізнатися у вчиненні злочину. На додачу до погроз та образ, співробітники поліції вдавалися до побиття, били руками, ногами, іншими предметами, використовували придушення, у тому числі шляхом надягання пакетів на голову, підвішування та довготривале катування в незручній позі“, – розповів спецдоповідач ООН.
За його словами, вибиття показів відбувається через наявність планових показників для працівників поліції.
Крім того, підкреслив Нільс Мельцер, для ефективного механізму розслідування катувань дуже важливими є незалежність та непідпорядкованість лікарів, які фіксують наслідки катувань.
Також Нільс Мельцер відзначив погані санітарні умови в деяких пенітенціарних установах, недостатній доступ ув’язнених до охорони здоров’я, зокрема до лікарів-стоматологів та гінекологів. Серед інших проблем – неїстівне харчування та мінімальний простір для ув’язнених: на кожного затриманого відводиться площа 2 на 2 метри.
Під час візиту спецдоповідача ООН на окуповану територію доступ до місць позбавлення волі не відповідав вимогам мандата: Нільс Мельцер не зміг зробити об’єктивної оцінки через обмежений доступ до в’язниць.
Спецпредставник ООН відвідав СІЗО №5 у Донецьку та колонії №19 і №24 біля Луганська.
“Ці установи були обрані представниками “ДНР” та “ЛНР”. Моя команда та я відчували гнітючий клімат і занадто суворі заходи безпеки. Дисциплінарний режим був надзвичайно суворий, що створювало загальну атмосферу страху“, – зауважив Нільс Мельцер. За словами ув’язнених, допити супроводжують побиттями руками і ногами, імітаціями страти й удушення, а також погрозами сексуального насильства.
Нільс Мельцер не зміг відвідати в’язниці в окупованому Криму. Він отримав дозвіл від влади України, але РФ поставила вимогу, щоб доступ здійснювався як офіційний візит на територію Росії.
Попередні висновки за результатами візиту вже передані українській владі, а повний звіт спеціального доповідача ООН з питань катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження з конкретними випадками й детальною інформацією буде представлений у березні 2019 року на засіданні Ради безпеки ООН.