Громадська рада доброчесності “вимітає” сумнівних кандидатів, які рвуться у Верховний Суд
14.04.2017
13 квітня Громадська рада доброчесності (ГРД) передала Вищій кваліфкомісії суддів (ВККС) перші 25 негативних висновків на кандидатів до Верховного Суду.
Як передає кореспондент Центру інформації про права людини, активісти при цьому провели акцію під ВККС. Вони мітлами символічно очистили поріг кваліфкомісії від недоброчесних кандидатів, які беруть участь у конкурсі до Верховного Суду.
21 квітня відбудеться наступний етап у конкурсі – співбесіда кандидатів. Аби претендент потрапив на співбесіду, за нього мають проголосувати щонайменше 11 із 16 членів ВККС.
Дослідивши інформацію про кандидатів, у ГРД вважають, що саме такі претенденти не можуть претендувати на посаду судді Верховного Суду:
- Азевич Володимир Броніславович
- Алєйніков Володимир Олександрович
- Баранець Олександр Миколайович
- Бершов Геннадій Євгенович
- Білецька Людмила Миколаївна
- Борисюк Інна Едуардівна
- Вовк Павло В’ячеславович
- Голосій Ростислав Анатолійович
- Голяшкін Олег Володимирович
- Гриців Михайло Іванович
- Гришин Геннадій Анатолійович
- Єлфімов Олександр Васильович
- Жданова Валентина Сергіївна
- Козир Тетяна Павлівна
- Коломис Вікторія Вікторівна
- Голубицький Станіслав Савелійович
- Маринчак Нінель Євгенівна
- Наріжний Сергій Юрійович
- Подкопаєв Сергій Васильович
- Присяжнюк Оксана Василівна
- Ситников Олександр Федотович
- Станік Сергій Романович
- Ульянов Руслан Анатолійович
- Чернобай Олег Іванович
- Юхименко Руслана Іванівна
- Швецова Лариса Анатоліївна
ГРД продовжить виготовляти висновки на кандидатів. Наступне її засідання відбудеться 14 квітня о 10.00 у приміщенні ВККС.
За словами координаторки Громадської ради доброчесності Галини Чижик, учасники ГРД братимуть участь у співбесідах кандидатів, ставлячи їм додаткові запитання.
“Ми сподіваємось, що члени ВККС не просто братимуть до уваги наші висновки, а відповідно до своєї методології ставитимуть тим кандидатам, які отримали вето від громадськості, 0 балів за доброчесність. А це означає, що вони припиняють свою участь у конкурсі”, – каже вона і додає, що сподівається, ВККС не буде долати вето від громадськості.
Юрист Автомайдану Роман Маселко каже, що ГРД готувала висновки на підставі офіційних документів або повідомлень від авторитетних організацій та осіб, які згодом ще раз перевірялись.
Він наголошує, що громадськість вперше отримала юридичний механізм, які несе наслідки для судової влади.
“Ми вперше отримали юридичний механізм. Не мітинги, не шини, а висновки про невідповідність кандидатів на посаду судді до Верховного Суду. Ключове, що має зробити ВККС, – це сформувати суддівський корпус, до якого буде довіра. Тяжко уявити, як може бути довіра до тих людей, по яких 20 осіб прийняли рішення, що вони не відповідають критеріям доброчесності за перевіреними фактами”, – каже він.
Роман Маселко назвав співпрацю Громадської ради доброчесності та кваліфкомісії суддів тяжкою.
“Нас ставлять у часові рамки, які важко дотримати. От вчора ми отримали інформацію, хто з кандидатів виноситься на співбесіду 21 квітня. І завтра останній шанс для ради затвердити висновки по них. Ми ще вчора про них не знали. Але якщо нас й далі будуть ставити у такі умови, ми залишаємо право публічно вимагати, аби нам дали належний час для підготовки висновків. Тим більше про це публічно ВККС обіцяла”, – каже Роман Маселко.
Він додав, що громадські організації готові вийти з конкурсного процесу, якщо вони побачать, що конкурс – нечесний або неможливо забезпечити конкурсний процес.
“Ми готові працювати ночами. Але якщо ми побачимо, що немає сенсу, ми готові будемо вийти із конкурсного процесу”, – додає юрист Автомайдану.
У ГРД наполягають на важливості прозорості конкурсу. Його члени вимагають від ВККС оприлюднити зміст завдань іспиту, тексти виконаних письмових робіт кандидатів, методологію їх оцінки. Окрім того вони просять оприлюднити, які бали поставили за роботу кожен з членів комісії.
Громадська рада доброчесності нарікає, що ВККС приховує декларації кандидатів за попередні роки, скарги на них, перелік людей, які рекомендують кандидата та родинні зв’язки кандидатів.