Гендерна домінанта. Хоча на Феміду працюють здебільшого жінки, керують судами частіше чоловіки
14.02.2020
Чоловіків у судовій системі за останній рік поменшало. І тепер на 3 жінки припадає тільки один чоловік. Причому навіть серед суддів представників чоловічої статі вже менше, ніж жінок, пише zib.com.ua
Такі дані гендерної статистики у судах першої та апеляційної інстанцій оприлюднила Державна судова адміністрація. Зокрема, підраховано, що із 30363 осіб, які працюють у судовій системі (а це і судді, і працівники апарату), 3/4 — жінки. Порівняно з минулим роком їх побільшало майже на 600 осіб.
Власне, володарями мантій станом на 1.01.2020 були 2661 жінка і тільки 2361 чоловік. Торік співвідношення було аналогічним (53 до 47%), але на користь останніх. За інстанціями ці цифри суттєво не відрізняються: із 4010 суддів місцевих судів 53% (2131) жінок, а в апеляційних — 52% (530 із 1012).
Також поступово зростає кількість жінок, які очолюють судові установи, хоча співвідношення далеко не на їхню користь: 37% голів та 35% заступників голів. Причому останній показник, навпаки, зменшився одразу на 5%.
Натомість серед працівників апарату судів гендерні показники майже не змінилися, і на 4 жінки тут припадає тільки один чоловік. Щоправда, в апеляційній інстанції це співвідношення дещо менше — 76 до 24%.
Як не дивно, але, попри загальну перевагу жінок серед суддів, очільниками установ та заступниками частіше обирають чоловіків. Станом на початок цього року 211 судів очолюють жінки, а серед 208 заступників їх лише 73.
Проте апаратом суду переважно керують представниці жіночої статі: 499 із 651 очолюють його, а із 671 заступників керівників їх узагалі 82%. У місцевих судах з 515 керівників структурних підрозділів та їхніх заступників — 404 жінки, а в апеляційній інстанції з 476 — 359.
Якщо подивитися на керівний склад у розрізі юрисдикцій, то в апеляційних адміністративних судах головами обрано тільки чоловіків. На чолі «господарників» другої інстанції лише одна жінка. Із 24-х загальних апеляційних судів 20 також
очолюють чоловіки. Аналогічна ситуація у місцевих адмінсудах. Лише на одну жінку-керівника більше у господарських судах (5). І тільки у місцевих загальних судах жінкам довіряють керувати значно частіше — у 40% випадків.
Найбільший дисбаланс між жінками та чоловіками, обраними на посаду заступника голови, спостерігається в апеляційних адміністративних та загальних судах і місцевих адміністративних і господарських судах.
У структурі самої ДСАУ та її територіальних управлінь також переважають жінки: 487 із 607 працівників. Причому в теруправліннях керівниками структурних підрозділів та їхніми заступникам працюють 85% жінок.
Отже, наведена статистика свідчить, що жінкам складніше пробитися на адмінпосади в судах, особливо спеціалізованих. Але все залежить від колег та стереотипів, що жінці краще залишатися «на господарстві», ніж перебувати у статусі голови суду чи заступника.
Олена ДОВІДНА