НОВИНИ

09.08.2022

08.08.2022

07.08.2022

06.08.2022

05.08.2022

РУБРИКАТОР

Екссуддя, докази проти якого знищила СБУ під час Майдану, відсудив 605 тисяч компенсації

17.07.2021

Колишньому судді Залізничного суду Львова Ігорю Ганичу присудили 605 тисяч гривень моральної компенсації (рішення Луцького міськрайонного суду від 6 липня).

Кримінальну справу проти Ганича порушили у 2011 році за двома епізодами хабарництва: 2400 гривень за нерозірвання шлюбу і 400 тисяч гривень за призначення покарання, не пов’язаного із позбавленням волі.

У 2014-му суддю засудили до 8 років позбавлення волі з конфіскацією майна.  Ухвалою Апеляційного суду Волинської області вирок скасовано, а справу направлено Генеральному прокурору України для додаткового розслідування.

У 2015 році Луцький міськрайонний суд повторно визнав суддю винним і призначив 8 років в’язниці. Ухвалою Вищого спеціалізованого суду справу направлено на новий розгляд до апеляційної інстанції. У січні 2018-го Апеляційний суд Волинської області скасував вирок і закрив провадження у зв’язку із невстановленням доказів для доведення винуватості в суді. Це рішення у лютому 2019-го підтримав Верховний суд.

З’ясувалося, що матеріалах справи відсутні ухвали слідчого судді щодо проведення НСРД, що тягне за собою визнання їх результатів недопустимими доказами. Ці ухвали стороні захисту на стадії закінчення досудового розслідування не відкривалися. Тому суд не мав права допустити їх в якості доказів. У зв’язку зі знищенням цих документів, також не було можливості відкрити та дослідити їх і під час розгляду справи судом.

В СБУ оперативно-розшукова справа щодо Ганича і адвоката, який вважався спільником, була заведена ще в березні 2010-го, тобто за рік до інкримінованого злочину і за рік до написання заяви.

Матеріали зберігались до лютого 2014 року, а далі «у зв’язку з політичними подіями в Україні, керівництвом УСБУ було прийнято рішення про знищення» оперативних розшукових справ, серед яких і справа судді Ганича.

Акт на знищення документів затверджений 18.02.2014 р. начальником УСБУ у Львівській області Криленком В.І. Відповідно до цього акту, усього знищено 21 справу, копіювання матеріалів не проводилось.

Суд вирішив, що заведення оперативної справи на суддю Ганича заздалегідь — до розподілу на нього провадження, в якому він нібито брав хабар, — свідчить про порушення при збиранні доказів.

Суд дійшов висновку, що не встановлені достатні докази для доведення в суді винуватості Ганича за ст.368 ч.3 КК України, і вичерпані можливості їх отримати.

Ганич звернувся про стягнення компенсації за незаконне кримінальне переслідування. Свою моральну шкоду він оцінив в 2,75 млн грн. Водночас амбулаторна судово-психологічна експертиза встановила матеріальний еквівалент моральної шкоди в 605 тисяч гривень.

Крім того, Ганич хотів стягнути 672 тисячі недоотриманої суддівської винагороди. У жовтні минулого року він попросив ще пів мільйона за затримку виплат.

Суд встановив, що колишній суддя Ганич зазнавав кримінального переслідування 7 років і 24 дні. Тому найменша сума відшкодування з із розрахунку мінімальної зарплати мала б становити 500 тисяч гривень.

Але враховуючи обставини справи, ступінь страждань і зниження престижу й репутації позивача, суд вирішив стягнути трохи більше — ту суму, яку встановила психологічна експертиза.

Також Ганичу стягнули 15 тисяч гривень, витрачених на експертизу, і 4689 гривень на залізничні квитки, коли Ганич їздив до Верховного суду. Інші вимоги задоволені не були.

Ігор Ганич був призначений на посаду судді ще у 1987 році. Формально з посади судді він вийшов у відставку у грудні 2017-го, хоча після появи кримінальної справи останні 7 років рішення не ухвалював і був відсторонений.

Джерело

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"