НОВИНИ

18.06.2024

17.06.2024

14.06.2024

13.06.2024

12.06.2024

11.06.2024

10.06.2024

07.06.2024

06.06.2024

05.06.2024

РУБРИКАТОР

Двом колишнім поліцейським присудили по мільйону компенсації після виправдання від вимагання

12.11.2021

Колишні заступники начальника Переяслав-Хмельницького міського відділу МВС стягують із держави по 1,08 мільйони моральної компенсації за незаконні дії правоохоронців (рішення від 8 листопада і 5 жовтня).

Історія почалася 6 лютого 2015-го. О 3 годині ночі заступник начальника відділу поліції із начальником сектору карного розшуку цього ж відділу їхали машиною вулицею Переяслав-Хмельницького. Начальник карного розшуку, який був за кермом, пояснював, що позаду їхало якесь авто із дальнього світла, яке засліплювало. Він відкрив вікно і посварився пальцем, тоді та машина обігнала їх, заблокувала, з неї вискочили молодики і почалась бійка.

Із автівки вискочили четверо незнайомців, які напали на поліцейських та побили їх. У цей час на тому ж місці опинився перший заступник начальника міського відділу поліції і його також відлупцювали та побили йому машину. Зловмисники зникли з місця події, а поліцейські чомусь вирішили не давати справі ходу і кривдників не шукали. Хірургу один із працівників поліції сказав, що велику гематому на обличчі отримав, впавши зі східців вдома.  Однак у відділку поліції стало відомо про побиття.

Один із колег поліцейських нібито вирішив сам усе з’ясувати і встановив одного з нападників та запросив його у відділок. Там його випадково зустрів один із побитих. Чоловіки поспілкувалися і начебто досягли згоди, що «все хочуть мирно владнати», нападники відшкодують збитки і їх не будуть притягувати до кримінальної відповідальності. Один поліцейський узяв 2 тисячі гривень за порваний одяг, другий — 4 тисячі на лікування, третій — 6 тисяч на ремонт машини. Після цього у приміщення поліції ввірвалися представники СБУ. З’ясувалося, що нападник, який передав гроші, попередньо поскаржився на вимагання.

Усіх трьох поліцейських після інциденту звільнили «за порушення дисципліни».

У суді заявник розповів, що якось близько 2 години ночі вони із товаришами поверталися з бані додому машиною. Попереду рухався інший автомобіль, водій якого через вікно показав жест середнім пальцем. Тоді вони обігнали цей автомобіль, зупинилися, перегородивши дорогу, і почалася бійка. Свідок переконував, що сам він нікого не бив і хотів розборонити, але його товариші були агресивно налаштовані і не зупинялися.

Десь через тиждень до нього зателефонував чоловік, який представився працівником поліції і запросив його у відділок. Потім цей правоохоронець завів його в кабінет, де сиділи двоє обвинувачених. До цього моменту свідок начебто не знав, що вночі їх компанія побила поліцейських. Один із них сказав, що посадять його за бійку, а другий — що «йому будуть носити передачі та вивезуть в ліс». Потім додали, що за владнання ситуації треба дати гроші, назвали суми.

Інші учасники бійки відмовилися платити і тоді свідок написав заяву в СБУ про вимагання.

Під час допиту він уточнив, що один із обвинувачених йому не погрожував і не вимагав, а сказав лише, що на лікування витратив 4000 гривень; другий погрожував фізичною розправою, а третій — притягненням до кримінальної відповідальності.

Окрім показань заявника, інших допустимих доказів, що підтверджували б факт погроз та вимагання, суду не побачив.

Ще на етапі судового розгляду і до виходу в нарадчу кімнату суд визнав недопустимими доказами протоколи про використання заздалегідь ідентифікованих засобів — грошових коштів. Причинами стало те, що в протоколах не було підписа заявника, який брав участь у слідчій дії і отримував ці кошти. Крім того, слідчий СБУ, який складав ці протоколи ще до проведення контролю за вчиненням злочину, був допитаний у цій справі як свідок. А, відповідно до КПК, слідчий не має права брати участь у кримінальному провадженні, якщо був задіяний як свідок. Це потягнуло за собою визнання недопустимим доказами і коштів, які вручалися поліцейським.

Також суд забракував протоколи за результатами проведення НСРД.

Прокурор подав скаргу на виправдувальний вирок, однак апеляційний суд вирішив, що зроблено це з запізненням і не став розглядати.

Після цього колишні правоохоронці подали позови до держави про компенсацію моральної шкоди.

У позовах зазначено, їх було незаконно звільнено з органів внутрішніх справ, але згодом, за рішенням суду, поновлено на посаді. Але пізніше все одно звільнено у зв’язку із скороченням. Позивачі мусили тривалий час перебувати в статусі безробітних, а також працювати на будівництві різноробочими, а за фахом влаштуватися не могли через факт притягнення його до кримінальної відповідальності. Їх кар’єри повністю зруйновані і більше 15 і 17 років служби в системі органів МВС виявилися марними і назавжди втраченими роками.

Чоловіки спочатку пред’явили позови по 680 тисяч гривень. Але після висновків експертів, які оцінювали їх моральні страждання, збільшили вимоги до 1,08 млн грн.

У жовтні-листопаді цього року двоє колишніх поліцейських уже отримали судові рішення на свою користь у першій інстанції. Третій, який показував середній палець, ще судиться.

Джерело

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"