НОВИНИ

08.06.2023

07.06.2023

06.06.2023

05.06.2023

02.06.2023

01.06.2023

РУБРИКАТОР

Долю ув’язнених в Україні буде полегшено

18.02.2019

Міністерство юстиції України презентувало пріоритетні напрями реформування Державної кримінально-виконавчої служби. Це, зокрема:

– приведення умов перебування підозрюваних та ув’язнених у закладах ДКВС до європейських стандартів;

– ліквідація переповнення місць тримання ув’язнених та засуджених;

– боротьба зі зростанням захворюваності на туберкульоз, ВІЛ та інші хвороби;

– попередження вчинення нових злочинів особами, взятими під варту;

– запобігання катуванням та нелюдському поводженню з особами, які тримаються в установах виконання покарань;

– поліпшення роботи з кадрового менеджменту кримінально-виконавчої служби, вдосконалення системи професійної підготовки персоналу;

– забезпечення достатньої матеріально-технічної бази органів та установ виконання покарань.

У рамках реалізації цієї програми до Верховної Ради України внесений законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про попереднє ув’язнення» (щодо збільшення норми площі в камері для однієї взятої під варту особи). Ним пропонується:

– збільшити норму площі для однієї взятої під варту особи до рівня, який не створює стійку презумпцію незадовільних умов тримання під вартою з огляду на практику Європейського суду з прав людини;

– передбачити можливість перебування дитини разом із узятим під варту батьком;

– закріпити мінімальну норму площі для вагітних жінок та осіб, які мають при собі дитину, а також норму площі для однієї дитини, яка перебуває разом із особою, взятою під вартою, в установі попереднього ув’язнення.

Норму площі в камері для однієї взятої під варту особи пропонується встановити на рівні не менше 3 кв. м, а для вагітної жінки або особи, яка має при собі дитину — 6 кв. м. Норма площі для однієї дитини, яка перебуває разом із особою, взятою під варту, не може бути менша за 4 кв. м.

Вагітні жінки чи особи, які мають при собі дитину, розміщуються у маломісних або одиночних камерах, та у разі відсутності такої можливості дозволяється їх розміщення в інших камерах.

Площа камер для одиночного утримання не може бути менша за 6 кв. м. При обрахуванні площі камер не враховується площа санітарного вузла. Відстань між протилежними стінами камери не може бути менша 2 м.

Прийняття цього законопроекту допоможе привести норму площі камер у відповідність до міжнародних стандартів, а також виконати зобов’язання України на шляху до вступу в Європейський Союз.

Проте на думку експертів, законопроект не містить комплексного підходу до вирішення питання. Так, доктор права Вадим Човганнагадує, що відповідно до рекомендацій Комітету, затверджених 15 грудня 2015 року в Страсбурзі (СPT/Inf (2015) 44), площа камери для одиночного тримання має становити не менше 6 кв. м, норма площі на одну ув’язнену особу у камері для тримання декількох осіб — не менше 4 кв. м. Але автори проекту запропонували збільшити площу до 4 кв. м для жінок, а для чоловіків — тільки до 3 кв. м, що, на думку експерта, не відповідає європейським стандартам.

В. Човган закликає змінити норми площі, режим та й взагалі саму концепцію попереднього ув’язнення (презумпція контактів із зовнішнім світом замість радянської тотальної заборони на такі контакти).

Джерело

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"