Депутат-“свободівець” Тернопільської обласної ради побив жінку-поліцейську (відео)
22.11.2017
Повідомлення про порушення правил дорожнього руху надійшло патрульним поліцейським Тернополя 21 листопада о 16:50. На вулиці Замковій водій автомобіля Daewoo Lanos припаркував власне авто з порушенням правил дорожнього руху.
Як стало відомо, викликав правоохоронців депутат Тернопільської обласної ради. Проте до приїзду поліції, порушник покинув місце зупинки, а заявник безпідставно почав поводити себе агресивно та неадекватно.
Як каже командир роти патрульної поліції №4 Юрій Гоїк, чоловік на інвалідному візку не реагував на зауваження людей у формі, а потім напав на поліцейських.
Зірвав жетон та вихопив рацію. Патрульні намагалися заспокоїти дебошира. Чоловік пообіцяв вести себе адекватно. Проте, коли патрульні пустили його руки, він схопив дівчину-поліцейську за волосся, а після цього впав з інвалідного візка, потягнувши її за собою та пошкодивши мобільний телефон інспектора.
Поліцейські за меддопомогою звернулися до лікарні. У патрульного закрита черепно-мозкова травма, струс головного мозку, забій нижньої щелепи. У дівчини-поліцейського закрита черепно-мозкова травма, забій м’яких тканин волосистих частин голови та струс.
Депутат відмовився давати будь-які свідчення, але при цьому не повернув відібраний у жінки-правоохоронця нагрудний знак.
Вирішується питання про внесення події до Єдиного реєстру досудових розслідувань за статтею 345 ККУ – погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу. Санкція статті – виправні роботи на строк до двох років або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до трьох років, або позбавлення волі на той самий строк. На місці події працює слідчо-оперативна група.
Своєї агресії депутат облради Олександр Башта не заперечує. І від відповідальності не відмовляється, але каже, що захищав свою гідність.
Запис телефонної розмови Олександра Башти із місцевим журналістом Борисом Машлянкою розмістили в мережі.
Депутат облради не погоджується щодо висновків медиків. Він не міг завдати патрульній струс мозку. Каже, що це “жіночі фантазії та бажання привернути до себе увагу”.
А от те, що завдав травм патрульному, не заперечує.
Те, чи забрав нагрудний знак у поліцейських, то сам не знає.
“Я відстоював свою честь і гідність. Навіть якщо вони тоді не сообразили, то хай тепер пробують пояснити своєму керівництву, чому, приїхавши на виклик про неправильну парковку, вчиняють конфлікт”, – прокоментував Олександр Башта.
Що ж спровокувало самого депутата, він пояснює так.
“Я багато років у візку, не хочу сказати, що в мене зіпсована психіка. Але я заводжуся з півоберта, коли бачу, що люди не хочуть цього зрозуміти”, – каже Башта.
Звинувачень та відповідальності Башта не боїться.
“Так, я жорстокий, так я відстоюю свою гідність, іноді занадто активно, але…” – пояснив депутат.
Фракція ВО “Свобода” в Тернопільській обласній раді також відроеагувала на інцидент, розмістивші відповідне повідомлення на своєму сайті.
Повідомлення прес-служби фракції ВО “Свобода” в Тернопільській обласній раді щодо неправомірних дій поліціянтів стосовно депутата облради та фальсифікації оприлюдненого відео
21 листопада 2017 року депутат Тернопільської обласної ради від ВО “Свобода” Олександр Башта, перебуваючи у Тернополі на вул. Замковій поряд із будівлею Пенсійного фонду України в Тернопільській області, зафіксувавши факт порушення правил дорожнього руху (розміщення автомобіля служби таксі на місці стоянки автомобілів для інвалідів), повідомив про це працівників Національної поліції за телефоном 102. Він залишився на місці події для очікування працівників патрульної поліції, а також фіксації цього правопорушення та його усунення. Однак працівники патрульної поліції, які прибули за викликом, замість оформлення відповідного факту правопорушення, вступили в словесну перепалку й у брутальній формі та з претензіями розпочали спілкування із заявником (3 секунда оприлюдненого відео), поводили себе грубо, порушуючи норми Закону України “Про Національну поліцію” та, замість виконання службових обов’язків, наказали Олександру Башті, який вже 26 років пересувається в інвалідному візку, вийти(!) з автомобіля (10 секунда відео), чого він природньо не може зробити, а після цього (50 секунда відео) ‒ вирішили викликати слідчо-оперативну групу, додавши: “Нехай забирає і оформляє”… Таким чином, “доблесним” тернопільським поліціянтам вистачило однієї хвилини, щоби продемонструвати усю свою “професійність” і “ефективність” реформи поліції.
Хочемо відзначити “оперативність” тернопільських поліцейських, яким було достатньо трохи більше двох годин для оперативного оформлення “численних побоїв” своїх працівників та монтування відео з нагрудної камери одного з поліцейських та поширення фальшивої інформації в мережі Інтернет. Звертаємо увагу, що з оприлюдненого відео видалено кілька фрагментів, а саме фіксацію інциденту в період часу (розміщено справа вгорі зображення) між 16год.59хв.16с. та 16год.59хв.54с. (на відео на 55 секунді), 17год.00хв.22с. та 17год.01хв.23с. (на відео на 1 хв 24 секунді), а також події до початку оприлюдненого відео та кінець інциденту, який так і не висвітлено. Інформуємо про те, що з оприлюдненого відео видалено застосування жінкою-поліцейським сльозогінного газу до людини в інвалідному візку, після чого відбулося повалення інваліда І групи трьома поліцейськими на землю, із заламуванням рук і спробою одягнути наручники. Безперечно, що застосування спецзасобів та фізичного спливу працівниками патрульної поліції до Олександра Башти, який і викликав їх для припинення протиправних дій та порушення законності, викликало у нього емоційну реакції та самозахист від свавілля правоохоронців.
Для нас залишається відкритими низка питань. Чому правоохоронці змонтували відео інциденту у вигідному для них світлі, а не показали відео повністю? Чи збережене відео з нагрудних камер трьох працівників патрульної служби (учасників інциденту), чи вже знищене? З якою метою було оприлюднені змонтовані фрагменти відео інциденту в мережі Інтернет і чи не з метою приховання реальних обставин та маніпулювання громадською думкою? Чи розпочато службове розслідування щодо порушення працівниками патрульної служби ст. 43, 44, 45 Закону України “Про національну поліцію”?
Оскільки, відповідно до ст. 15 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”, депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади в разі виявлення порушення прав та законних інтересів громадян або інших порушень законності має право вимагати припинення порушень, а в необхідних випадках звернутися до правоохоронних органів із вимогою вжити заходів щодо припинення порушень законності. А в разі невжиття відповідних заходів керівники правоохоронних органів, до яких звернувся депутат місцевої ради, постають перед адміністративною або кримінальною відповідальністю, встановленою законом.
На даний час юридична служба фракції ВО “Свобода” в Тернопільській області вирішує питання щодо звернення в правоохоронні органи із заявою про внесення в Єдиний реєстр досудових розслідувань повідомлення про злочин:
– по ч.1 статті 351 ККУ ‒ Перешкоджання діяльності народного депутата України та депутата місцевої ради. Санкція статті ‒ штраф від ста до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до трьох років;
– по ч.2 статті 365 ККУ ‒ Перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу. Санкція статті ‒ позбавлення волі на строк від трьох до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.