НОВИНИ

30.06.2022

29.06.2022

28.06.2022

27.06.2022

РУБРИКАТОР

Бліц-інтерв”ю з Ігорем Клименко: Перевірки COVID-документації здійснюються нами у законний спосіб

09.11.2021

“За період  війни загинуло більше 13 000 осіб, а від COVID-19 померло уже понад 70 000 осіб. Тож мета Національної поліції – допомогти лікарям досягти колективної безпеки та імунітету у період пандемії” – повідомив Голова Національної поліції України Ігор Клименко.

Бліц-інтерв”ю з ним пропонується вашій увазі.

– Чи має право поліція перевіряти ковід-сертифікати в громадських місцях і чи дані про вакцинацію не є інформацією, захищеною лікарською таємницею?

– Насправді ще від початку запровадження карантину ми чуємо закиди про нібито брак легітимності повноважень поліції перевіряти й контролювати дотримання карантинних обмежень. Нагадаю, що наразі їх встановлено постановою Кабінету Міністрів №1236. А в статті 117 Конституції України постанови й розпорядження Кабінету Міністрів є обов’язковими для виконання.

Цією ж постановою поліцейських уповноважено проводити вибіркові перевірки документів, які підтверджують COVID-безпечність. Зокрема й сертифікати про вакцинацію. Важливо, що документи про вакцинацію не відображають стан здоров’я людини. Йдеться лише про факт отримання чи не отримання щеплення.

Ще раз наголошую: під час зчитування даних жодної інформації про стан здоров’я особи ми не отримуємо. Є лише підтвердження факту того, що людина вакцинувалася. І, відповідно, може не зважати на заборони, які передбачено для невакцинованих.

Усі заяви про порушення прав людини під час цих перевірок вважаю відвертою маніпуляцією. Але ці фейки, на жаль, швидше ширяться, ніж роз’яснення компетентних осіб і органів.

Якщо ж ми вже торкнулися теми перевірок, то ще хочу додати один момент. За порушення правил карантину, які виписано в Законі України “Про захист населення від інфекційних хвороб”, тій же постанові №1236 та інших нормативних актах, передбачено як адміністративну, так і кримінальну відповідальність.

Для тих, хто не знає, але дуже цікавиться думками кишенькових експертів в інтернеті, розповідаю: відповідно до статті 23 Закону України “Про Національну поліцію” визначено, що працівники поліції попереджають, виявляють і припиняють кримінальні й адміністративні правопорушення.

Сподіваюся, на цьому тему щодо повноважень поліції під час перевірок дотримання правил карантину буде закрито. Підсумую: перевірки дотримання правил карантину та COVID-документації здійснюються у законний спосіб.

– Є випадки, коли поліцію викликають на поліцію? Як реагуєте?

– Справді, інколи таке трапляється. Реагуємо стандартно: виїжджає ще один наряд і на місці вже з’ясовують кожну ситуацію. На жаль, не всі громадяни добре розбираються в законодавстві й охоче вірять різним експертам з “Ютуба” чи “Фейсбука”. Ті ж для збільшення своєї аудиторії, реклами тощо навмисно маніпулюють інформацією.

А потім ми всі шоковано дивимося на зростаючі цифри захворілих і не розуміємо, чому ніяк не поборемо коронавірус. Проблема в тому, що деяких громадян набагато сильніше вражає вірус фейків і маніпуляцій.

– Багато підприємств і держорганів дали своїм співробітникам термін до 8 листопада, щоб вони зробили щеплення. Зараз усіх лякають, що збільшиться кількість перевірок. Посилюватимете контрольні заходи?

– Насправді в нас і так щодня працює в середньому близько 1 400 рейдових груп. До їхнього складу залучаються майже 2 800 поліцейських щодня. Звісно, де є потреба, будемо посилювати. Але давайте пам’ятати, що поліцейські – теж люди. Їм потрібен час на відпочинок, близько 2 500 осіб наразі лікуються від коронавірусної хвороби. Тим паче, контроль за карантинними обмеженнями – це ж не основне завдання поліції. Ми боремося зі злочинністю, охороняємо публічну безпеку і порядок, забезпечуємо безпеку дорожнього руху і так далі. Фізично нереально сподіватися лише на поліцію в цих перевірках. У нас банально забракне людей. Тому в таких закладах відповідальність покладено саме на керівників. Вони мають стежити за цим.

– Яка ситуація із вакцинацією в поліції? Теж будете усувати невакцинованих від роботи?

– Понад 87% працівників поліції вже отримали щеплення. Я особисто прихильник вакцинації. І вважаю, що чим швидше набудемо колективного імунітету, тим скорше вірус відступить, і ми зможемо повернутися до нормального життя.

У будь-якому разі Національна поліція виконає рішення Кабінету Міністрів. Ми вже напрацювали механізм. Я не думаю, що будуть проблеми. Ми і так щодня нарощуємо темпи вакцинації.

– Скільки протоколів складено і як на них реагують суди? Чи швидко розглядають, чи немає зауважень до поліції?

– Загалом з початку карантину складено понад 112 тисяч адміністративних протоколів за порушення правил карантину. Майже 109 тисяч було спрямовано до суду. Звісно, неточності є. Надто спочатку були проблеми з якістю складання адміністративних матеріалів. Зараз ситуація поліпшилась. Але й зауваження теж трапляються.

– Поліція може прийти з перевіркою на державне підприємство? Наприклад, в районну адміністрацію чи в дитячий садок?

– У постанові прописано, що відповідальними є саме керівники відповідних органів, закладів щодо. Водночас поліція має право зреагувати на повідомлення про брак у когось із працівників COVID-сертифікатів.

– Що з перевірками ТРЦ, транспорту, закладів харчування? Як повинна діяти адміністрація громадських закладів?

– За організацію перевірки відповідають самі суб’єкти господарювання. Поліцію цікавить результат – осіб без належних документів, які підтверджують ковід-безпечність, у цих закладах бути не повинно. Якщо під час перевірки ми таких виявимо, штраф доведеться сплатити саме адміністрації закладу, а не відвідувачу.

– На підприємства виписуєте штрафи? На яку суму вже виписано?

– Із загальної кількості понад 112 тисяч протоколів майже 15 тисяч складені на керівників торговельних, розважальних закладів та установ харчування, а понад 3300 – на керівників підприємств, установ та організацій. Суму штрафу визначає суд. В КУпАП прописано, що для фізичних осіб – 17-34 тисячі гривень. А от для юридичних – від 34 і до 170 тисяч гривень.

– У ЗМІ були сюжети, що перевізників, особливо тих, хто працює на міжрегіональних маршрутах, практично не перевіряють. Чому?

– Чому не перевіряють? Перевіряють. От з 21 жовтня провели понад 42 тисячі перевірок пасажирських перевезень. Склали майже 300 адмінпротоколів. При цьому їх складають вже не на перевізника, а конкретно на пасажира, в якого немає відповідного документа.

– Як перевірятимете справжність довідок про протипоказання?

– Ці довідки будуть дійсні лише під час допуску невакцинованих осіб на робочі місця. У постанові не було змін щодо внесення довідки про протипоказання до щеплення в перелік документів, які підтверджують COVID-безпечність. Відповідно під час перевірок поліції наразі ці довідки не матимуть юридичної сили. 

Окрім того, Ігор Клименко наголосив, що наразі Міністерством охорони здоров’я, Верховною Радою України, депутатським корпусом, Міністерством внутрішніх справ розробляється правові підстави щодо звільнення від  відповідальності громадян, які придбали, проте не використовували підробний сертифікат.

«Я розумію, що дуже багато людей оступилися і придбали ці сертифікати. І якщо ви не скористалися завідомо підробленим сертифікатом, ми маємо зараз напрацювати той правовий механізм, який дозволить вам уникнути відповідальності. З іншої сторони ми маємо виявити фізичну чи юридичну особу, яка займалася виготовленням, продажем  або передачею цього сертифіката», – сказав Голова Національної поліції України.

При цьому він зазначив, що ці правові норми будуть напрацьовано в найближчі дні.

Джерело

Джерело 2

 Джерело 3

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"