Зміни до Правил внутрішнього розпорядку СІЗО та тюрем
05.08.2020
27 липня Мін’юст виніс на громадське обговорення проект наказу про затвердження змін до деяких нормативно-правових актів для поліпшення умов тримання засуджених та осіб, узятих під варту. Метою є приведення Правил внутрішнього розпорядку слідчих ізоляторів та Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань у відповідність до вимог законодавства. Зауваження та пропозиції до проекту наказу чекають на електронну адресу i.ostrenko@minjust.gov.ua до 14 серпня 2020 року.
Як пояснюють в Мін’юсті, у Правилах внутрішнього розпорядку як слідчих ізоляторів, так і установ виконання покарань потребують перегляду та розширення переліку продуктів харчування, предметів першої необхідності, інших речей та предметів, які ув’язнені і засуджені можуть отримувати в посилках (передачах) та бандеролях, купувати в крамницях СІЗО, УВП та зберігати при собі.
Також з урахуванням положень Європейських пенітенціарних правил та Мінімальних стандартних правил поводження з в’язнями у ПВР СІЗО та ПВР УВП передбачено можливість встановлення у прогулянкових двориках додаткових знарядь для зайняття спортом особами, взятими під варту, можливість носіння ув’язненими та засудженими охайної зачіски, встановлюється право медичних працівників проносити з собою на територію СІЗО та УВП портативних відеореєстраторів для належної фіксації тілесних ушкоджень у ув’язнених та засуджених тощо.
Вносяться зміни до ПВР СІЗО та ПВР УВП, згідно з якими конкретизуються переліки продуктів харчування, предметів першої необхідності, інших речей та предметів, які ув’язнені і засуджені можуть отримувати в посилках (передачах) та бандеролях, купувати в крамницях СІЗО та зберігати при собі. Також у слідчих ізоляторах ув’язненим та засудженим пропонується дозволити користуватися холодильниками з загальним об’ємом до 280 літрів (не більше одного на камеру або жилу секцію), а в УВП – мультиварками.
Зміни до Правил у СІЗО
Так, згідно з пропозиціями змін до Правил у СІЗО пропонується, щоб ув’язнені і засуджені мали право залежно від можливості розміщення користуватися холодильниками з загальним об’ємом до 280 літрів (не більше одного на камеру або жилу секцію), у тому числі одержаними від родичів або інших осіб, придбаними через торговельну мережу.
У прогулянкових двориках встановлюється спортивний інвентар для занять фізичними вправами (перекладина, бруси), а також за можливості їх розміщення – стіл для гри в настільний теніс, велотренажер, кардіотренажер, силовий тренажер. Для неповнолітніх осіб у прогулянкових двориках додатково рекомендується обладнувати майданчики для гри у міні-футбол, баскетбол, волейбол тощо.
Захисникам та адвокатам або іншим фахівцям у галузі права, які за законом мають право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, дозволяється також проносити портативні комп’ютери, необхідні їм для здійснення повноважень, визначених законодавством, з обов’язковим їх оглядом на контрольно-пропускному пункті.
Вогнепальна зброя виключається з переліку заходів фізичного впливу, спеціальних засобів, які дозволяється застосовувати «з дозволу лікаря» (зміни вносяться з урахуванням рішення Європейського суду з прав людини у справі «Корнейкова та Корнейков проти України» (Заява № 56660/12).
Медичним працівникам дозволяється проносити із собою портативні відеореєстратори для фіксації наявних тілесних ушкоджень в ув’язнених та засуджених.
Виключається пункт, згідно з яким у карцерах вдень відкидні ліжка закриваються на замок. «Поміщення до карцеру, дисциплінарного ізолятора, переведення до приміщення камерного типу (одиночної камери) є покаранням самим по собі. Тому зайвими є додаткові каральні елементи, такі як неможливість лежати на ліжку протягом дня», – зазначається в поясненні.
Ув’язненим та засудженим чоловікам дозволяється носити коротку бороду та вуса за умови, що вони відповідають вимогам гігієни, а також охайну зачіску, з довжиною волосся не більше 5 сантиметрів.
Зміни вносяться з урахуванням положень пункту 16 Мінімальних стандартних правил поводження з в’язнями.
«16. Для того щоб в’язні могли зберігати зовнішній вигляд, сумісний з їхньою людською гідністю, їм треба давати можливість дбати про свою зачіску і бороду, дозволяючи чоловікам регулярно голитися», – пояснюють в Мінюсті.
У розділі II додатку 2 до ПВР СІЗО пропонується дозволити ув’язненими і засудженим отримувати в посилках (передачах) та бандеролях, купувати в крамницях СІЗО та зберігати при собі холодильники з загальним об’ємом до 280 літрів, цифрові ефірні тюнери Т2, подовжувачі, гірлянди для новорічних свят фабричного (заводського) виготовлення тощо. Наразі подовжувачі і гірлянди належать до заборонених предметів.
Також вносяться зміни до Переліку продуктів харчування, предметів першої необхідності, інших речей та предметів, які ув’язнені і засуджені можуть отримувати в посилках (передачах) та бандеролях, купувати в крамницях СІЗО та зберігати при собі.
Зокрема, до таких предметів першої необхідності, засобів особистої гігієни, інших речей та предметів пропонується віднести:
-для жінок – халати та сукні, хустки, головні убори, рейтузи, пояси, бюстгальтери, марля, гігієнічні засоби, защіпки, вата, косметика не на спиртовій основі, крем для обличчя та рук, прикраси, виготовлені з некоштовних матеріалів;
-засоби особистої гігієни (мило, зубний порошок чи паста, зубна щітка, гребінець, креми, піна, гелі до та після гоління, дезодоранти (кулькові, сухі) не на спиртовій основі, шампунь, манікюрні ножиці) – не більше одного комплекту;
-телевізори (без можливості виходу в мережу Інтернет), холодильники з загальним об’ємом до 280 літрів, DVD-плеєри – по одному на камеру або жилу секцію, USB флеш-накопичувачі – 1 штука, CD-, DVD-диски – не більше 10 одиниць на камеру або жилу секцію;
-цифрові ефірні тюнери Т2 – по одному на камеру або жилу секцію;
-подовжувачі, гірлянди для новорічних свят фабричного (заводського) виготовлення – не більше 2 штук на камеру або жилу секцію довжиною до 10 метрів кожний.
Зміни до Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань
Відповідно до пропонованих змін до ПВР УВП засуджені матимуть право:
-користуватися у приміщеннях для вживання їжі та зберігання продуктів харчування електричними чайниками потужністю не більше 2 КВт, мультиварками та мікрохвильовими пічками з розрахунку: три чайники – на відділення соціально-психологічної служби (один – на камеру), по дві мультиварки та мікрохвильові печі – на відділення соціально-психологічної служби;
-придбавати для загального користування за власний рахунок або рахунок родичів телевізори (без можливості виходу в мережу Інтернет), цифрові ефірні тюнери Т2, DVD-програвачі, холодильники з розрахунку: телевізор, цифровий ефірний тюнер Т2 та DVD-програвач – по одному на відділення соціально-психологічної служби або жилу секцію (камеру); холодильник – не менше двох на відділення соціально-психологічної служби (у ПКТ виправних колоній (секторів) максимального рівня безпеки холодильник встановлюється у приміщеннях для зберігання продуктів харчування).
Для засуджених, які тримаються у ДІЗО, ПКТ (ОК), карцері та ПКТ виправних колоній (секторів) максимального рівня безпеки, у прогулянкових двориках встановлюються перекладина і брусся, лавка, яка надійно кріпиться до підлоги, а також за можливості їх розміщення – стіл для гри в настільний теніс, велотренажер, кардіотренажер, силовий тренажер.
Медичним працівникам дозволяється проносити із собою портативні відеореєстратори для фіксації наявних тілесних ушкоджень у осіб, взятих під варту, та засуджених.
Передбачено розширення переліку речей, які засуджені можуть брати із собою у ДІЗО, карцер, ПКТ (ОК), а саме дозволено брати книги, газети або журнали (не більше п’яти примірників).
Засудженим чоловікам дозволяється носити коротку бороду та вуса за умови, що вони відповідають вимогам гігієни, а також – мати охайну зачіску, з довжиною волосся не більше 5 сантиметрів.
Чоловікам дозволять мати крем, піну чи гель для гоління, крем після гоління, дезодорант (кульковий, сухий) не на спиртовій основі, а жінкам – додатково халати та сукні, хустки, головні убори, рейтузи, пояси, бюстгальтери, марлю, гігієнічні пакети, защіпки, вату, косметику не на спиртовій основі, крем для обличчя та рук, прикраси, виготовлені з некоштовних матеріалів.