Заява про злочин. Як подати так, щоб не відфутболили

19.01.2024

Чому кожному необхідно знати, як подати заяву в поліцію

Багатьом доводилося бути або свідками злочину або навіть потерпілими від нього. Потрібно звернути увагу, що останнім часом, збільшується кількість людей, які стають жертвами злочинів, в тому числі таких як крадіжка, шахрайство та інші. Щоб захистити себе або інших людей, кожному просто необхідно знати як своєчасно повідомити про злочин і написати в поліцію заяву про нього. Тому, дуже важливо знати всі правила подачі заяви в поліцію не тільки тим, хто безпосередньо зіткнувся з вчиненням злочину або його наслідками, або якимось чином став очевидцем цього, а й кожному громадянину. Як правильно написати заяву в поліцію? Які правила подачі заяви в поліцію? Чого очікувати після заяви в поліцію і який порядок дій поліції в таких випадках? Кому і зі скількох років можна писати заяву в поліцію? На всі ці та інші пов’язані питання ви знайдете відповідь прочитавши цю консультацію.

Законодавство про подачу заяви про вчинення злочину

Згідно статті 1 Закону України «Про національну поліції», центральним органом виконавчої влади, на який покладається обов’язок служити суспільству шляхом належного забезпечення охорони прав людини і його свобод, який протидіє злочинності, підтримує публічну безпеку і порядок є національна поліція України (далі – поліція) . У пункті 5 частини 1 статті 23 цього Закону зазначено, що до повноважень поліції відноситься здійснення своєчасного реагування та прийняття відповідних заходів на заяви і повідомлення про злочини або події (кримінальні і адміністративні).

Стаття 25 Кримінального процесуального кодексу України (далі по тексту – КПК) покладає обов’язок на прокурора і слідчого починати досудове розслідування у разі виявлення ознак злочину. Крім цього, статтею 214 КПК позначений термін, протягом якого після прийняття заяви або отримання повідомлення про скоєння злочину, прокурор або слідчий повинні внести інформацію про такий злочин до Єдиного реєстру досудових розслідувань (Реєстр) – і дорівнює він 24 години. Правила та порядок ведення такого Реєстру можна подивитися в Наказі Генеральної прокуратури від 06.04.2016 №139 “Про затвердження Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань”. А після цього, протягом ще 24 годин, вищевказані особи зобов’язані почати розслідування.

Всі дії, які ще повинна зробити поліція передбачені Наказом МВС від 08.02.2019 № 100. Далі, на підставі наведених нормативних актів, Protocol докладно розповість про те, як правильно написати заяву в поліцію і як правильно подати заяву в поліцію за станом на 2020 рік.

Як подати заяву в поліцію

Згідно вищенаведеного Наказу МВС, передбачено кілька способів повідомити в поліцію про злочин:

1. Людина може особисто зателефонувати на гарячу лінію на номер 102 або усно звернутися до відділення і повідомити про кримінальне порушення – усне повідомлення (заява). Після його отримання, в поліції повинні скласти спеціальний протокол про його прийняття, який підписують заявник та приймаюча особа.

2. Особисто звернутися до найближчого відділення поліції і в письмовій формі подати заяву. В такому випадку поліція її приймає і реєструє або в спеціальній інформаційній системі, або, за її відсутності, в журналі єдиного обліку. Важливо відзначити, що заяву краще написати в двох ідентичних примірниках (якщо вона надрукована, то можна просто зробити ксерокопію, обидві повинен підписати заявник) для того, щоб один екземпляр подати органам поліції, а на іншому – поставити позначку (штамп із зазначенням дати прийняття заяви). Після прийняття письмової заяви органи поліції зобов’язані видати заявнику спеціальний талон-повідомлення. Бланки такого талона і штампа додаються до вищезазначеного Наказу, а також їх можна переглянути на фото нижче. 3. Подача заяви поштою. Це також є подачею в письмовому вигляді, але вже не особисто, а через пошту. У такій ситуації необхідно відправляти лист рекомендований з повідомленням про вручення листа та з описом (в якому вказується, що саме відправляється, в скількох примірниках і на скількох сторінках), для того, щоб було підтвердження відправки.

4. Заява в поліцію онлайн. З огляду на те, що на вулиці вже 21 століття, і майже все автоматизовано, то і можливість подати через Інтернет заяву також є. Така заява вважається електронною і є різновидом письмової. Подати її можна на електронну пошту найближчого відділення поліції, зазначену на їх сайті; або ж перейти на офіційний сайт Національної поліції за цим посиланням, де зазначена покрокова інструкція для подачі заяви через Інтернет. Важливо відзначити, що наявність цифрового підпису для цього не обов’язкова.

5. Виклик поліції через мобільний додаток. З розвитком технологій з’явилась і нова унікальна можливістю повідомити про злочин через мобільний додаток. Його використовують тоді, коли людина хоче викликати поліцію на місце злочину під час його вчинення (а не через кілька днів або навіть годин після скоєння). Цей мобільний додаток називається My Pol. Його принцип роботи полягає в наступному. Якщо ви потрапили в екстремальну ситуацію і вашому життю загрожує небезпека, а часу на дзвінок в поліцію і пояснення, де ви знаходитеся, немає – достатньо натиснути кнопку «sos» в своєму телефоні. Завдяки геолокації система сама визначить ваше місце розташування і відправить дані в поліцію. Так, ваші поточні координати автоматично надходять до служби поліції 102. Цей сигнал сприймається як виклик поліції, і поліцейські будуть діяти так само, як ви б самі зателефонували на лінію. На місце терміново направляється наряд поліції.

Завантажити My Pol можна за такими адресами: Google Play і App Store.

Protocol звертає увагу на те, що зловживати таким не потрібно, оскільки за неправдиве повідомлення про злочин статтею 383 Кримінального кодексу України (далі – ККУ), передбачено кримінальну відповідальність (можливе застосування покарання різних видів залежно від наслідків такого помилкового повідомлення про злочин: починаючи від виправних робіт і до позбавлення волі до двох років).

Важливо відзначити, що плата за подачу заяви не стягується.

Хто і зі скількох років може подати заяву.

Обмежень за віком немає, але потрібно розуміти, що вже при самому повідомленні про злочин, поліція все одно буде звертати увагу на те дитина це дзвонить чи дорослий, чи є дійсно підстави для виїзду наряду поліції (хоча за законом поліція повинна реагувати на всі без винятку повідомлення про злочини). Таким чином, подати заяву може хто завгодно не дивлячись на вік, в тому числі і неповнолітній. Протокол зазначає, що є перелік злочинів приватного характеру, про які повідомляти в правоохоронні органи може тільки потерпілий (серед них такі як згвалтування, легкі тілесні ушкодження, домашнє насильство та інші, весь перелік таких злочинів позначений в статті 477 КПК).

Чи можливо забрати заяву з поліції?

Взагалі не бажано, так як це буде свідчити про те, що на момент подачі заяви особа брехала. Але все ж забрати її можна в таких випадках:

– мирна угода з підозрюваним, якщо він відшкодував заподіяну шкоду, кається в скоєних діях і тд;

– якщо на момент подачі заяви заявник не знав і не міг знати, що насправді злочину немає (наприклад людина прийшла додому і побачила, що його машини немає, подумавши що її викрали злодії, звернулася в поліцію, а через кілька днів йому повертають машину друзі з виправдань “ми хотіли пожартувати” або “нам терміново потрібно було кудись поїхати, а додзвонитися тобі не могли” і просять забрати заяву з поліції – в такому випадку буде відсутньою сама подія злочину);

– якщо це переслідування в приватному порядку (по злочинах зазначених в статті 477 КПК), крім домашнього насильства.

У разі якщо вашу заяву не прийняли або своєчасно не відреагували на неї протягом 10 днів, можна звернутися в суд з позовом на бездіяльність правоохоронних органів.

Як написати заяву в поліцію в Україні

Особливі вимоги до її написання не передбачені законодавством. Але, не дивлячись на це, в ній важливо описати всі відомі факти і обгрунтувати наявність ознак злочину (так як на її підставі і відомостях, що в ній зазначені, буде вноситися інформація про злочин і до Реєстру) Тому, необхідно вказати наступні дані:

– назва органу до якого ви звертаєтеся;

– прізвище, ім’я, по батькові (найменування) потерпілого або заявника, номер телефону (можна подати і анонімну заява в поліцію у разі коли така особа боїться, що її можуть переслідувати або ж людина з інших причин не хоче щоб поліція знала про її особисті дані (бажано обґрунтувати чому особа не хоче вказати своє ПІБ); в разі анонімного повідомлення про злочин, поліція зобов’язана перевірити інформацію і за наявності ознак злочину почати досудове розслідування протягом 24 годин з моменту отримання такого повідомлення);

– короткий виклад і опис подій і обставин, які можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення (наприклад, якщо подаєте заяву в поліцію про загрозу життю і здоров’ю, то потрібно описати як саме загрожують, хто може загрожувати, в зв’язку з чим, в яких діях це проявляється, як довго існує загроза і тд);

– попередня правова кваліфікація кримінального злочину із зазначенням статті (частини статті) УКУ;

– докази, що підтверджують викладені в заяві обставини (якщо такі є; ними можуть бути, наприклад, фото з місця злочину або інші);

– дата і підпис.

На малюнку нижче можна ознайомитися з прикладом заяви про крадіжку, де побачите порядок викладу інформації і його форму.

Колотуха Катерина Анатоліївна

Джерело

Останні записи в лекторії

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"