Якою зброєю мають право володіти громадяни України?

02.04.2021

Сьогодні в збройових магазинах можна побачити дуже великий вибір різної зброї на будь-який смак і «кишеню». Але незалежно від бажання і фінансових можливостей громадянина – є ще і правові обмеження на володіння зброєю громадян України. У цій статті ми ознайомимо вас з питаннями, хто має право на володіння зброєю і які правила володіння зброєю.

Чим закріплене право громадянина володіти зброєю

Почати варто з того, що в нашій країні й до сьогодні немає основного закону, який би регулював питання володіння зброєю громадянами. На даний момент треба керуватися Інструкцією про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення вогнепальної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, заряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями металевими снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів, а також боєприпасів до зброї та вибухових матеріалів, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.1998 року № 662. Також слід зауважити, що на розгляд Верховної ради України передано проект Закону «Про обіг цивільної вогнепальної зброї та боєприпасів до неї», тому можливо найближчим часом ми все-таки матимемо новий закон, який регулюватиме питання володіння зброєю цивільною особою.

Як отримати дозволи на зброю

Для того, щоб отримати дозвіл на зброю вам потрібно:

1.Звернутися до працівників дозвільної системи відповідного органу поліції. Там ви більш вдасться більш детально ознайомитись з порядком отримання дозволу на зброю і з переліком тих організацій, які проводять курси з вивчення зброї і правил поводження з нею.

2.Далі, необхідно пройти медичну комісію.

3.На третьому етапі потрібно пройти навчання і скласти іспит.

4.Обов’язковим є страхування цивільної відповідальності для тих, хто володіє, зберігає або використовує зброю.

5.Для зберігання вдома зброї потрібно встановити сейф.

6.Після вищезазначених дій потрібно буде звернутися до дільничного інспектора поліції за місцем проживання та надати йому всі перераховані вище документи з квитанціями. Надалі чекайте перевірку органів МВС і дільничного інспектора за місцем проживання.

7.На цьому етапі треба звернутися до відділення дозвільної системи та подати заяву про надання дозволу на придбання зброї. Після отримання такого дозволу можна купувати зброю, але звертаємо вашу увагу, що це необхідно зробити протягом 3 місяців. У разі, якщо ви не вклалися в цей термін, треба обов’язково здати дозвіл назад в дозвільні органи МВС або завчасно з’явитися туди ж для продовження дозволу.

8.Для того, щоб мати право на носіння та зберігання зброї, вам слід протягом 10 днів отримати дозвіл на її носіння та зберігання у вищезазначених дозвільних органах.

От і все. Після того, як ви пройдете всі ці 8 пунктів – дозвіл ваш. Звертаємо увагу, що термін дії такого дозволу всього 3 роки.

На перший погляд здається, що ця процедура зовсім не складна, але зіштовхнувшись з нею – розуміємо, що все це досить серйозно і довго.

Хто не має права на отримання дозволу на зброю

Фізична особа не може отримати дозвіл на володіння вогнепальною зброєю, її зберігання і носіння у наступних ситуаціях:

1.Якщо є медичне протипоказання до виконання функціональних обов’язків та володіння зброєю;

2.Якщо особа два або більше разів порушувала громадський порядок, зловживає спиртними напоями, вживає наркотичні речовини без призначення лікаря, що підтверджується документально, займається домашнім насильством;

3.У разі наявності мотивованої постанови державного виконавця про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії;

4.Якщо є у фізичної особи судимість за злочин, яка не була погашена або знята у встановленому порядку;

5.У разі, коли у особи відсутня довідка про вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування.

З якого віку можна придбати зброю

Для того, щоб отримати дозвіл на придбання, носіння та зберігання зброї не обов’язково бути мисливцем або мати якийсь стаж в цій сфері, достатньо просто бути в необхідному віці для отримання даного дозволу, а саме:

1.Тільки з 18 років дозволене володіння пневматичною або газовою зброєю (без дозволу після 18 років можна придбати пневматичну зброю калібру менше ніж 4,5 міліметрів і швидкістю польоту кулі нижче 100 метрів в секунду, а також газовий балончик).

2.З 21 року дозволене володіння гладкоствольною зброєю.

3.З 25 років фізична особа має право на володіння нарізною зброєю. Для реалізації цього права потрібно пройти спеціальну перевірку, отримати дозвіл від поліції, а використовувати мисливські рушниці і гвинтівки можна тільки на полюванні.

Короткоствольну травматичну зброю, що стріляє гумовими або іншими не смертельними кулями, можуть придбати, наприклад, працівники судів, охоронні структури, журналісти.

Цікавим є питання про використання фізичними особами холодної зброї, особливо ножов, які ми часто застосовуємо повсякденно.

Для розуміння: до холодної зброї належать предмети і пристрої, які призначені для нанесення смертельних тілесних ушкоджень, дія яких заснована на використанні м’язової сили людини.

Відносно ножа, то кожен повинен розуміти, що ніж не може бути холодною зброєю, коли клинок завдовжки менше ніж 90 мм, а також тонше 2,6 мм. Також слід зауважити, що для того, щоб ніж був визнаний холодною зброєю він повинен мати виражену гарду або упор або ж підпальцеві виїмки глибиною не менше 5 мм. Якщо ж ніж не матиме хоча б однієї з перерахованих вище ознак холодної зброї, то віднести його до цієї категорії зброї не можна. Володіння холодною зброєю дозволене з 18 років.

Потрібно зауважити, що відповідальність за незаконне володіння зброєю, порушення порядку придбання, носіння та зберігання, передачі, збуту й інше передбачена Кримінальним кодексом України, а також кодексом України про адміністративні правопорушення.

Сьогодні за вчинення дій, пов’язаних з незаконним поводженням зі зброєю, передбачена дуже сувора відповідальність. Так, наприклад, частиною першою статті 263 КК України передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до семи років за носіння, зберігання, придбання, передачу або збут вогнепальної зброї (крім гладкоствольної мисливської), бойових припасів, вибухових речовин або вибухових пристроїв без передбаченого законом дозволу.

За незаконне поводження з холодною зброєю КК України передбачено найбільш м’яке покарання – це штраф в розмірі від однієї тисячі до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а найтяжче – це позбавлення волі на строк до трьох років (ч. 2 ст. 263 КК України).

У статті 190 кодексу України про адміністративні правопорушення за дії пов’язані з придбанням, зберіганням, передачею іншим особам або продажем громадянами вогнепальної мисливської чи холодної зброї, а також пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів в секунду без відповідного документа дозвільного характеру, виданого уповноваженим державним органом, передбачена відповідальність у вигляді штрафу від семи до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією зброї або без такої.

Ірина Підріза

Джерело

Останні записи в лекторії

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"