Як водієві оскаржити штраф з відеокамер на автошляхах
18.08.2021
Вже давно не секрет, що в Україні діє автоматична фіксація порушень правил дорожнього руху за допомогою дорожніх камер. І ніхто не застрахований від їхніх об’єктивів, чи Ви лікар, актор, військовослужбовець чи представник будь-якої іншої професії. І навіть жодні заслуги перед Батьківщиною (в т.ч. військові) або наявність спеціального статусу в суспільстві такого як пенсійний або маломобільний не «врятують» від отримання Постанови із зобов’язанням сплатити штраф, адже їзда Вашого автомобіля з перевищенням швидкості або зупинка в недозволеному місці будуть зафіксовані фотозйомкою або відеозйомкою.
Але водночас Конституційне право кожного громадянина на суд ніхто не відміняв і оскаржити Постанову Національної поліції про порушення Правил дорожнього руху, що зафіксовано в автоматичному режимі реально і законно.
У цій статті ми детально розглянемо:
1.Систему фіксації порушень ПДР в автоматичному режимі.
2.Порядок Винесення Постанов зі штрафами.
3.Як оскаржити штраф з дорожніх камер.
Система фіксації порушень ПДР в автоматичному режимі
У Порядку про функціонування системи фіксації адміністративних правопорушень в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху в автоматичному режимі, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 10 листопада 2017 № 833 поняття системи фіксації порушень ПДР законодавець визначив, що порушення Правил дорожнього руху, фіксуються за допомогою системи технічних засобів (приладів контролю), які є пристроями, що дозволяють в автоматичному режимі здійснювати виявлення та фотозйомку або відеозапис подій, що містять ознаки адміністративних правопорушень в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху. Еті технічні засоби і є камерами автоматичної фіксації порушень ПДР.
Згідно з п.7 вище зазначеного Порядку за допомогою камер фіксації встановлюються такі порушення Правил дорожнього руху:
1. Перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів.
2. Проїзд на заборонний сигнал світлофора.
3. Порушення наступних правил і заборон:
-зупинки і стоянки;
-руху і зупинки на смузі для маршрутних ТЗ;
-заборони виїзду на смугу зустрічного руху;
-руху через залізничний переїзд;-
заборони рухатися тротуарами чи пішохідними доріжками.
Також, хочеться відзначити, що камери фіксацій порушень ПДР можуть бути:
стаціонарними, які розміщуються на штучних спорудах, технічних засобах організації (регулювання) дорожнього руху, а також будівлях (здійснюють відеозйомку в постійному режимі) і рухливими, які розміщуються на автомобільних дорогах, а також на транспортних засобах Національної поліції (використовуються протягом обмеженого періоду часу шляхом періодичної зміни місць їхнього встановлення).
Порядок Винесення Постанов зі штрафами
Документом, який регламентує порядок оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі є Інструкція з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі, яка затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 13 січня 2020 № 13.
Реєстрація порушень ПДР зберігається у вигляді інформаційних файлів і метаданих, які обробляються уповноваженим поліцейським. Він же з використанням офіційних державних систем встановлює фізичну особа або керівника юридичної особи, на яку зареєстровано транспортний засіб, а також особу, яким було ввезено на територію України транспортний засіб, зареєстрований за межами України. Що іншими словами означає – визначає відповідальність особи.
Після оцінки матеріалів автоматичної фіксації і встановлення факту вчинення адміністративного правопорушення, поліцейським виноситься постанова (без складання протоколу про адміністративне правопорушення), яка повинна відповідати вимогам статті 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення та протягом трьох днів відправляється рекомендованим листом порушнику.
Дізнатися чи закріплений штраф за певним транспортним засобом можна на офіційному державному сайті сервісі перевірки адміністративних правопорушень.
Як оскаржити штраф з дорожніх камер
Перш ніж оскаржувати штраф, зверніть увагу на наступну інформацію, можливо Ви і зовсім звільнені від відповідальності за адміністративне правопорушення і вчинення певних дій заощадить Вам час, і можливо гроші.
Від відповідальності за адміністративні правопорушення звільняється власник ТЗ, а також особа, якою було ввезено транспортний засіб на територію України, зареєстрований за її межами, якщо протягом 20 календарних днів з дня отримання відповідної Постанови було надано до Національної поліції України документ, який підтверджує, що до моменту вчинення адміністративного правопорушення транспортний засіб вибуло вилучено з їхнього володіння внаслідок протиправних дій інших осіб (викрадення транспортного засобу, наприклад). У такому випадку адміністративна постанова скасовується.
Також особа, яка керувала транспортним засобом на момент скоєння зафіксованого адміністративного правопорушення, може протягом 20 календарних днів з дня набрання адміністративної постанови законної сили звернутися особисто до уповноваженого органу Національної поліції України із заявою про визнання зазначеного факту адміністративного правопорушення недійсним і надати документ (квитанцію) про сплату відповідного штрафу. За результатом таких дій уповноважений поліцейський вносить відповідні зміни до Постанови, звільняючи власника транспортного засобу від відповідальності.
Більш детально регламентує вище зазначену ситуацію Порядок звернення особи, яка допустила адміністративне правопорушення в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, в уповноважений підрозділу Національної поліції, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 10 листопада 2017 № 833.
Оскарження Постанови про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення правил дорожнього руху зафіксованого в автоматичному режимі передбачено Кодексом України про адміністративні порушення.
Стаття 288 Кодексу України про адміністративні правопорушення вказує, що постанова може бути оскаржена:
-в вышестоящий орган;
-в районний, міський за місцем реєстрації позивача або ж відповідача, в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.
Оскаржити постанову можна протягом десяти днів з дня набрання нею законної сили (тобто з дня отримання такої постанови або відмови від її отримання у відділенні поштового зв’язку). У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено.
Належним відповідачем у таких справах є орган, а не особа, яка перебуває з цим органом в трудових відносинах, яка від його імені здійснює розгляд справ про адміністративні правопорушення та накладає адміністративні стягнення, в даному випадку це – Департамент патрульної поліції, від імені якого виступає Інспектор Управління патрульної поліції.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 17.09.2020 року у справі №742 / 2298/17 і від 26.12.2019 р по справі №724 / 716/16-а.
Що також подтверждено Постановами П’ятого апеляційного адміністративного суду від 17 червня 2021 у справі № 489/1053/21; від 03 червня 2021 у справі № 523/9277/20, і Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 травня 2021 року у справі № 760 / 18916/20.
Важливим є той факт, що наявність правопорушення необхідно довести і забезпечення доказів покладається на орган, який виніс постанову.
Відповідно до статті 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність або відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Примітка до ст. 14-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення зобов’язує орган Національної поліції надати в якості доказів правопорушення не менше двох зображень транспортного засобу, отриманих з різних або протилежних ракурсів.
Також, Постанова про фіксацію правопорушення в автоматичному режимі має містити посилання на технічний засіб, за допомогою якого здійснено відеозапис правопорушення. Тобто повинна бути вказана інформація, яка дозволить ідентифікувати технічний прилад, яким здійснювалася фіксація правопорушення.
Аналогічна правова позиція встановлена Верховним Судом України у постановах від 13.02.2020 по справі № 524/9716/16-а. від 30.05.2018 року по справі № 337/3389 / 16-а і від 15.11. 2018 року по справі № 524/7184 / 16-а.
Обов’язковою є наявність у Постанові по таких правопорушеннях інформації про адресу сайту і ідентифікатор доступу в мережі Інтернет, на якому можна ознайомитися з зображенням або відеозаписом транспортного засобу в момент вчинення адміністративного правопорушення.
І на завершення хотілося б відзначити, що у сфері оплати штрафів за правопорушення, які зафіксовані в автоматичному режимі, держава надає нам своєрідну «акцію», а саме Статтею 300-1 Кодексу про адміністративні правопорушення передбачено, що в разі оплати нарахованого штрафу в 50-ти відсотковому розмірі, протягом десяти днів з дня набрання постановою законної сили, така постанова вважається виконаною і доплата наступних 50% не вимагається.