Як правильно зареєструвати громадське формування з охорони громадського порядку

10.09.2018

Проект «Шерифи для нових громад» ставить за мету вивчити, як забезпечують свою безпеку середні й малі громади – на засадах співпраці поліції та громадськості. Предметом дослідження є діяльність різних категорій цивільних осіб, які долучаються до профілактики порушень громадського порядку. Один із акцентів уваги спрямовано на роботу громадських формувань з охорони громадського порядку.

При цьому неодноразово доводилося стикатися з різною трактовкою (розумінням) як членів вищезазначених громадських формувань, так і представників органів місцевого самоврядування порядку реєстрації таких формувань.

Так, деякі громадські формування з охорони громадського порядку зареєстровані органами місцевого самоврядування, але не набули статусу юридичних осіб. Їх очільники пояснюють це тим, що реєстрація була проведена раніше, за старої редакції Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань».

Деякі формування проходили «двоступеневу» реєстрацію: спочатку – рішенням органу місцевого самоврядування, а вже потім – державним реєстратором. Інші одразу подавали документи до державного реєстратора, маючи лише погодження від відповідного органу Національної поліції України.

З огляду на це та виходячи з того, що саме до повноважень Міністерства юстиції, згідно з Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» входить координація діяльності у сфері державної реєстрації громадських формувань, а також з того, що Мін’юст здійснює правову освіту населення, я як координатор проекту «Шерифи для нових громад» у Харківській області звернувся до міністра юстиції Павла Петренка із проханням:
1) роз’яснити порядок реєстрації громадських формувань з охорони громадського порядку;
2) пояснити, чи можуть громадські формування з охорони громадського порядку діяти без набуття статусу юридичної особи.

За деякий час надійшла відповідь із розлогим поясненням з піднятих питань:

Міністерство юстиції України розглянуло лист від 24.07.2018 щодо деяких питань, пов’язаних з державною реєстрацією громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону, та в межах компетенції повідомляє.
26.11.2015 Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» (далі – Закон), яким серед іншого передбачено викласти зазначений Закон у новій редакції з назвою «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (пункт 1 Закону) та внести зміни до Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» (пункт 16 Закону), зокрема, статтю 6 викладено в новій редакції.
Так, відповідно до статті 6 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону», «громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону набуває статусу юридичної особи з дати його державної реєстрації в порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» (далі – Закон про реєстрацію).
Для реєстрації громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону подаються рішення про його створення, підтримане відповідним органом Національної поліції чи підрозділом Державної прикордонної служби України, узгоджене з цими органами положення (статут), інформація про склад керівного органу, а також список членів формування»…
Слід зазначити, що за попередньою редакцією статті 6 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» (у редакції до 01.01.2016) для реєстрації громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону його засновники подавали до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті ради за місцем його діяльності рішення про його створення, підтримане відповідним органом внутрішніх справ чи підрозділом Державної прикордонної служби України, узгоджене з цими органами положення (статут), інформацію про склад керівного органу, а також список членів формування. Також було встановлено, що після реєстрації громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону набувало статусу юридичної особи.
Однак частиною третьою статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» (у редакції до 01.01.2016) було передбачено, що об’єднання громадян, політичні партії, державні органи та органи місцевого самоврядування, асоціації органів місцевого самоврядування, банки, торгово-промислові палати, фінансові установи (у тому числі кредитні спілки), біржі, інші установи та організації, для яких законом встановлені особливості державної реєстрації, набувають статусу юридичної особи лише з моменту їх державної реєстрації у порядку, встановленому цим Законом.
Тобто до набрання чинності Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» (у редакції до 01.01.2016), набуття громадським формуванням з охорони громадського порядку і державного кордону статусу юридичної особи здійснювалося в два етапи – спочатку відповідно до Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» (у редакції до 01.01.2016) у виконавчому органі сільської, селищної, міської, районної у місті ради за місцем його діяльності отримувалося рішення про реєстрацію, а потім відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» (у редакції до 01.01.2016) на підставі поданих документів державним реєстратором вносився відповідний запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.
Відомості про громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону, яке набуло статусу юридичної особи в порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» (у редакції до 01.01.2016), містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань.
Звертаємо увагу на те, що правовий статус, порядок реєстрації та діяльності громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону регулюється Законом України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону», яким не передбачено створення громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону без статусу юридичної особи.
Принагідно зазначаємо, що листи Міністерства юстиції України не встановлюють норм права, а мають інформаційний характер.
Перший заступник Міністра Наталія БЕРНАЦЬКА

Відповідь Мінюст .pdf

Отже, з відповіді Мін’юсту можна зробити 3 висновки:
1. Законодавством не передбачено діяльність громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону без статусу юридичної особи. Тому подібні утворення, що зареєстровані органами місцевого самоврядування, але не набули статусу юридичних осіб, повинні обов’язково зареєструватися у встановленому Законом порядку.
2. На сьогоднішній день не потрібна «двоступенева» реєстрація (спочатку – рішенням органу місцевого самоврядування, а вже потім – державним реєстратором).
3. Для реєстрації громадського формування з охорони громадського порядку необхідно подати до державного реєстратора рішення про створення формування, підтримане відповідним органом Національної поліції, узгоджене з цим органом положення (статут), інформацію про склад керівного органу, а також список членів формування.

Довідково:
За даними ГУНП в Харківській області, зараз на Харківщині налічується 13 громадських формувань з охорони громадського порядку (в яких задіяно 1 108 членів), з них 3 працюють у місті Харкові, а 10 – в районах області. Щоденно близько 30 – 50 чоловік по Харківській області добровільно виходять на сумісне патрулювання зі співробітниками поліції.
Найбільш активним є громадське формування «Корпус громадської безпеки» в Дергачівському районі, також є 2 таких формування у Нововодолазькому районі, 3 – в Богодухівському, 1 – в Краснограді (козаки), 1 – в Балаклії, 1 – в Коломаку та 1 – у Дворічанському районі. І ще 3 – у Київському районі м. Харкова.
Загалом за І півріччя 2018 року ними проведено спільно з працівниками поліції 148 рейдів, прийнято участь у затриманні 264 осіб, що скоїли адміністративні правопорушення.
Також громадські «шерифи» долучалися й до розкриття кримінальних правопорушень (злочинів). За півроку 7 членів громадських формувань були заохочені керівниками відділів поліції почесними грамотами.

Зауважимо, що проект «Шерифи для нових громад» реалізується у трьох областях України – Херсонській, Полтавській та Харківській – благодійною організацією «Фонд милосердя та здоров’я» спільно з громадською організацією «Інформаційний ресурсний центр «Правовий простір», за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Міжнародного Фонду Чарльза Стюарта Мотта.

Джерело

Останні записи в лекторії

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"