Як повідомити про кримінальне правопорушення
25.11.2016
Результатом якісного журналістського розслідування часто є така інформація, яка може свідчити про вчинення конкретною службовою особою будь-якого органу, установи, організації, підприємства чи приватною особою злочину – кримінально караного діяння.
Згідно зі статтею 12 Кримінального кодексу України, злочин – це передбачене цим Кодексом суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб’єктом злочину.
Попри обов’язок службової особи правоохоронного органу, до якого часто звертаються журналісти, блогери, інші суспільно активні громадяни, невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення (або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення) внести відповідні відомості до Єдиного реєструдосудових розслідувань (далі – ЄРДР) та розпочати розслідування, на практиці саме на етапі внесення відомостей до ЄРДР розпочинаються труднощі.
Під час розгляду заяви, повідомлення про злочин прокурор, слідчий, на жаль, не рідко намагаються уникнути виконання свого обов’язку та, використовуючи технічні/формальні помилки або неточності у тексті заяви/повідомлення, не вносять інформацію про злочин до ЄРДР і, відповідно, розслідування не розпочинають.
Змоделюємо на прикладі конкретного кейсу ситуацію.
Під час дослідження єдиного реєстру судових рішень України журналістом виявлено судове рішення про скасування рішень селищної ради та державних органів щодо виділення земельної ділянки.
Крім того, під час журналістського розслідування отримано документи, на підставі яких було винесене судове рішення. Аналіз отриманих документів свідчить про наявність ознак злочину в діях службових осіб управління Держземагенства та комерційної фірми, яка готувала проектну документацію.
В додатку (внизу) представлений шаблон повідомлення про кримінальне правопорушення, який я раджу використовувати.
Наведу декілька порад, які, можливо, стануть вам у нагоді.
Кому писати. Повідомлення про кримінальне правопорушення варто подавати все ж таки прокурору, оскільки прокурор згідно з Кодексом, здійснюючи свої повноваження, уповноважений починати досудове розслідування, мати повний доступ до матеріалів, документів та інших відомостей, що стосуються досудового розслідування, доручати органу досудового розслідування проведення досудового розслідування, скасовувати незаконні та необґрунтовані постанови слідчих та вчиняти інші важливі для якісного розслідування дії.
Фабула. В цій частині повідомлення треба описати фактичні обставини, які стали відомі журналісту під час своєї діяльності: подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення), мотив і мета вчинення кримінального правопорушення, вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, тощо.
Примітка: Під час описування події кримінального правопорушення бажано одразу посилатися на конкретні документи.
Якщо вам відомі кілька фактів, які на вашу думку мають ознаки кримінального правопорушення, в повідомленні про кримінальне правопорушення варто описувати не всі, а лише ті, які є найбільш очевидними, простими для розуміння.
Це необхідно лише для того, щоб унеможливити намагання правоохоронців лише вдавати, що вони роблять «все і одразу», а насправді, в результаті жоден факт не буде належно, повно, якісно розслідуваним.
Отже, розбивайте фактичний матеріал на частини, за можливістю відокремлюючи їх.
Інші факти ви зможете надати в подальшому безпосередньо слідчому/прокурору після того, як розпочнеться розслідування.
Повідомлення має бути написано стисло, але в той же час всі необхідні для розуміння справи обставини мають бути вказані.
Подавати повідомлення про кримінальне правопорушення можна як через пошту, так і на особистому прийомі у прокурора. За великим рахунком, це не має значення, але якщо ви плануєте надалі цікавитися результатами цієї справи, варто подавати повідомлення особисто.
Після того, як ваше повідомлення надійшло до прокуратури, наступної доби (тобто, в день наступний за днем подачі прокурору повідомлення про кримінальне правопорушення) необхідно потелефонувати в прокуратуру, щоб дізнатися, чи воно внесено в Єдиний реєстр досудових розслідувань відомості про злочин. Скоріше за все, вам скажуть, що «ваша заява знаходиться у прокурора на підпису», «відповідального працівника немає в прокуратурі», тощо, і вас, можливо, попросять перетелефонувати пізніше.
Не вірте і не гайте часу. Якщо ви не отримали чіткої відповіді про те, що «відомості, які викладено у вашій заяві, внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за номером _____, будь ласка, підійдіть заберіть Витяг з ЄРДР», одразу (в день наступний за днем подачі прокурору повідомлення про кримінальне правопорушення!) подавайте в місцевий суд скаргу на бездіяльність прокурора, що виразилася у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення в Єдиний реєстр досудових розслідувань.
Відповідно до ст.306 Кримінального процесуального кодексу України така скарга має бути розглянута слідчим суддею не пізніше 72 годин з моменту надходження відповідної скарги.
Успіху!
Додаток 1. Povidomlennia_pro_zlochin
Додаток 2. Scarga_СС на бездіяльність прок-ЕРДР невнесення відомостей
Сергій Мокренюк, юрист, голова ГО “Євромайдан-Крим