Як повернути тимчасово вилучене авто

17.04.2021

Не така вже і рідкість сьогодні коли власники автомобілів стають жертвами свавілля працівників Національної поліції. Патрульний, після перевірки свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, просить оглянути номер кузова. І ось вже складається протокол про, начебто, наявні ознаки пошкоджень або штучні зміни номерів вузлів та агрегатів транспортного засобу – отже, є підозра скоєння кримінального правопорушення, передбаченого статтею 290 Кримінального кодексу України.

Неочікуваним для власника автомобіля стає складення акту огляду та тимчасового затримання транспортного засобу і, як наслідок, улюблене авто залишає власника на евакуаторі.

Що робити в таких випадках?

По-перше, пам’ятати, що вичерпний перелік підстав для тимчасового затримання транспортних засобів передбачено пунктом 2 Порядку тимчасового затримання працівниками уповноважених підрозділів Національної поліції транспортних засобів та їх зберігання.

По-друге, не забувати, що тимчасово вилученим може бути майно у вигляді речей, документів, грошей тощо, щодо яких є достатні підстави вважати, що вони є, за статтею 167 Кримінально-процесуального кодексу України предметом, засобом або знаряддям вчинення кримінального правопорушення. А це означає, що, у випадку з автомобілем, працівник поліції повинен надати інформацію про те, що принаймні автомобіль даної марки, кольору тощо перебуває в розшуку.

По-третє, якщо вже так сталося, що транспортний засіб вилучено, необхідно негайно діяти.

У разі, якщо автомобіль тимчасово затримано за адміністративне правопорушення – транспортний засіб може утримуватися не більше трьох днів з дати такого затримання.

Інше питання, якщо у співробітника патрульної поліції виникли підозри щодо наявності штучних змін або підробки номерних вузлів та агрегатів транспортного засобу. В такому випадку щодо тимчасово вилученого майна починають діяти норми кримінально-процесуального законодавства і повернути майно, яке є «знаряддям чи засобом» кримінального правопорушення досить непросто.

Саме в цій ситуації скористайтеся нашими порадами:

1. Подбайте, щоб після вилучення транспортного засобу у водія чи власника авто, що вилучається, обов’язково залишився Протокол огляду місця події та Акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, складені у присутності двох понятих та підписані водієм чи власником.

2. Зверніться до управління Національної поліції, працівниками якої було складено Протокол огляду місця події, та дізнавайтеся чи внесена інформація до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Якщо внесена інформація, вимагайте відповідний номер, прізвище і контакти дізнавача або слідчого.

3. Подайте вимогу про негайне повернення майна. Оскільки є ймовірність, що транспортний засіб утримується незаконно, адже згідно частини 5 статті 171 Кримінально-процесуального кодексу України клопотання слідчого, прокурора про арешт тимчасово вилученого майна повинно бути подано не пізніше наступного робочого дня після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, у якої його було вилучено.

4. Зверніться до суду із запитом про надання інформації чи зверталися до суду з клопотанням про арешт вилученого майна слідчий, дізнавач або прокурор, чи є рішення про арешт тимчасово вилученого майна.

5. Негайно подайте скаргу до суду на бездіяльність слідчого згідно статті 303 Кримінально-процесуального кодексу України, у разі отримання відповіді суду про те, що рішення про арешт тимчасово вилученого майна відсутнє.

6. Вимагайте оформлення Постанови про повернення тимчасово-вилученого майна після задоволення судом скарги та отримання рішення.

У більшості випадків, якщо діяти таким чином, процедура повернення тимчасово-вилученого транспортного засобу триває від одного до двох місяців. При цьому всі витрати за послуги евакуатора та зберігання транспортного засобу на штраф майданчику повинен буде сплатити власник автомобіля. Саме так і відбулося за результатами розгляду справи № 752/14371/20 Голосіївським районним судом м. Києва https://reyestr.court.gov.ua/Review/91463085

Автор консультації: Юридична компанія “Вікторем”

Джерело

Останні записи в лекторії

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"