Як поскаржитись на незаконні дії поліцейського

24.04.2019

Хочемо попередити (але ви, певно, це і так знаєте): поліція не завжди виконує свої обов’язки відповідно до закону або свідомо його порушує.

Про що тут йдеться?

Незаконними можуть бути:
✔️ активні дії (неналежне спілкування – образи, лайка тощо; незаконний огляд/поверхнева перевірка; незаконна перевірка документів тощо), а також
✔️ бездіяльність (ігнорування усної заяви про правопорушення; ненадання допомоги у небезпечній ситуації тощо).

 Що важливо: такі дії можуть містити склад злочину, а, отже, й розслідуватися мають відповідно кримінального процесуального законодавства. У такому випадку скарга на поліцейського подається до Державного бюро розслідувань за загальними нормами Кримінального процесуального кодексу (КПК України). При цьому не забувайте, що пишеться така заява про скоєння конкретного злочину, передбаченого конкретною статтею Кримінального кодексу (найчастіше – ст. 365 «Перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу»).

Отже, як і куди скаржитись?

В цілому, можна виділити два види скарг:
✔️ процесуальна: якщо ви уже є учасником кримінального провадження або справи про адміністративне правопорушення, то скарга на незаконні дії/бездіяльність поліцейських подається відповідно до вимог процесуального законодавства (гл. 26, тобто ст. 303–313, КПК України та ст. 267 КУпАП відповідно);
✔️загальна:
а) щодо вас вчинено незаконні дії/бездіяльність (але не злочин): незаконний огляд, неналежне спілкування, ігнорування прохання допомоги, погрози тощо, то скарга на них подається до керівника поліції або підрозділу внутрішньої безпеки відповідного територіального органу поліції в порядку Закону «Про звернення громадян». Також скарга може бути викладена усно за номером «102» або call-центру «0-800-50-02-02», куди можна повідомити про неправомірні дії поліції.
б) щодо Вас скоєно злочин (катування, побиття, погрози розправою, незаконне тримання під вартою тощо) – подається заява про скоєння злочину відповідно вимог статті 214 КПК України до Державного бюро розслідувань.

Які строки надання відповіді?

✔️ Для процесуальної скарги – строки, визначені КПК України та КУпАП.
✔️ Для звернення громадян термін розгляду – невідкладно, але не пізніше 15 днів з дня надходження заяви. Але цей термін може бути подовжено до 30 днів, про що, відповідно, мають повідомити заявника.
✔️ Для КПК України – має бути невідкладно зареєстровано до Єдиному реєстрі досудових розслідувань, але не пізніше 24 годин з моменту подання.

Що робити коли таку скаргу/заяву не приймають у відділенні поліції?

Відповідно до ст. 12 Закону «Про Національну поліцію» поліція не має права відмовити в розгляді або відкласти розгляд звернень стосовно забезпечення прав і свобод людини … з посиланням на вихідний, святковий чи неробочий день або закінчення робочого дня. Про це також йдеться і в п. 1 Розділу 2 Інструкції, затвердженої Наказом №100 МВС України від 08.02.2019, що «прийняття заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події незалежно від місця і часу їх учинення, повноти отриманих даних, особи заявника здійснюється цілодобово і невідкладно тим органом поліції, до якого надійшла заява чи повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення та іншу подію».

Отже, будь-які посилання на територіальну підслідність на зразок «йдіть у інший район, де це сталося» тощо є неприйнятними. Якщо поліція все ж таки відмовляється прийняти та зареєструвати заяву/скаргу, то можна звернутися до будь-якого іншого правоохоронного органу, який має передати вашу скаргу/заяву за належністю.

Хочете знати більше? Завантажуйте мобільний порадник #Поліція_під_контролем для Android та iOS тут → bit.ly/2NlNrvW

Джерело

Останні записи в лекторії

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"