Як отримати довідку про несудимість. І як бути якщо був судимий?

16.04.2021

Довідка про відсутність судимості – це довідка, що містить відомості з інформаційних систем МВС, яка видається за письмовою вимогою, та яка може містити інформацію про відсутність/наявність судимості, а також про інші обмеження, що передбачені КПК України.

У цій статті ми розглянемо хто має право та де взяти довідку про несудимість, а також що потрібно робити якщо особа має непогашену судимість.

Для чого потрібна довідка про несудимість?

Найчастіше така довідка необхідна для, наприклад, придбання мисливської зброї або оформлення дозволу для роботи з вибухонебезпечними матеріалами, для участі у тендерних закупівлях, оформлення постійного місця проживання закордоном, для прийняття на роботу тощо. Цей список не є вичерпним, оскільки випадків, де довідка може бути обов’язковою – необмежена кількість.

Хто має право отримати довідку про несудимість?

Будь-яка особа (від 14 років) може отримати таку довідку щодо себе.

Також відомості про судимість особи можуть отримати органи державної влади, самоврядування та інші організації, у зв’язку зі здійсненням ними повноважень.

Як отримати довідку про несудимість?

Оформити заявку на отримання довідки про несудимість можна на вибір як у паперовому, так і у електронному вигляді.

Довідку у паперовому вигляді можна замовити, прийшовши до будь-якого сервісного центру МВС, та подати письмову заяву у цьому центрі. Для цього потрібно мати при собі паспорт та картку платника податків, у якому зазначений РНОКПП (так званий ідентифікаційний номер платника податків).

Також варто врахувати, що через карантинні обмеження прийом громадян у сервісному центрі може здійснюватись за попереднім особистим записом. Для прикладу, за цим посиланням можна записатись у електронну чергу у територіальному сервісному центрі МВС у місті Києві.

Отримати довідку про несудимість можна у паперовому вигляді на спецбланку у тому ж сервісному центрі.

Онлайн замовити довідку можна на сайті Головного сервісного центру МВС, на сайті МВС у розділі електронні послуги, або на сайті сервісу Дія.

Але, для замовлення довідки онлайн необхідно мати дійсний кваліфікований електронний підпис (раніше називався ЕЦП), або пройти ідентифікацію на сайті за допомогою BankID, якщо банк, у якому у Вас відкритий рахунок підтримує таку функцію.

Після ідентифікації потрібно буде заповнити відповідні форми: вказати ваші персональні данні (РНОКПП, серія та номер паспорту, дата народження, адресу проживання тощо), контактні данні (номер телефону, адреса електронної пошти) та вказати мету запиту.

Також, можна обрати для себе у якому сервісному центрі Вам зручніше отримати довідку (якщо отримувати її будете у паперовому вигляді). У електронному вигляді така довідка буде надіслана на електронну пошту.

Як можна отримати довідку про несудимість якщо перебуваєш закордоном?

Довідка про несудимість за кордоном може бути отримана такими способами:

Перший: особа може отримати довідку на свій email у електронному вигляді.

Другий: таку довідку можна замовити та отримати в українському посольстві або консульстві країни перебування. Для прикладу, на сайті посольства України у Чорногорії вказаний порядок отримання довідки для громадян, що перебувають у Чорногорії.

Третій: Ви можете замовити довідку онлайн, а отримати її у паперовому вигляді може Ваш представник за нотаріальною довіреністю, та потім відправити такий документ Вам поштою міжнародним відправленням.

Скільки часу робиться довідка про несудимість?

Довідка надається запитувачу протягом 30 днів. Тому бажано завчасно замовляти таку довідку.

Скільки коштує довідка про відсутність судимості?

Така довідка є безкоштовною.

Які бувають довідки про несудимість?

Є два види довідки: повна та скорочена.

Повна МВС довідка про несудимість містить інформацію про те, чи особа притягувалась до кримінальної відповідальності. Також у повній довідці зазначається інформація про те, чи застосовано до особи запобіжний захід (тримання під вартою, домашній арешт, особисте зобов’язання тощо), або інформація про перебування особи у розшуку.

У скороченій зазначається лише інформація про наявність або відсутність судимості.

Тому спочатку необхідно уточнити який саме вид довідки вимагається.

Який термін дії довідки про відсутність судимості?

Термін дії довідки про несудимість зазначається у самій довідці і залежить від мети пред’явлення.

Наприклад, довідка про несудимість для виїзду закордон є дійсною протягом 90 календарних днів, а для участі у тендері – 30 днів.

Як отримати довідку про несудимість якщо був судимий?

Порядок дій для отримання довідки абсолютно такий самий як і для особи, що не мала судимості. Єдине, що у людини, яка раніше була судимою і судимість не була погашена або знята, у такій довідці буде про це зазначено.

Для тих хто має непогашену судимість спочатку її потрібно погасити або зняти. Розглянемо у яких випадках судимість вважається погашеною, а в яких її можна зняти у судовому порядку.

Судимість – це певний строк після відбуття покарання (основного та додаткового), який починає відлік з дня відбуття покарання, та після якого особа не вчинила кримінальне правопорушення. Строк судимості залежить від тяжкості вчиненого кримінального правопорушення і виду покарання.

Як вже зазначалось вище, судимість може бути погашеною або знятою.

Погашення судимості відбувається автоматично, після закінчення строку судимості.

Кримінальним кодексом, а саме статтею 89 передбачені наступні строки судимостей:

-1 рік: засуджені до покарання у виді штрафу в розмірі до 51 000 гривень, позбавлені права обіймати певні посади, громадських, виправних робіт або арешту;

-2 роки: для засуджених до обмеження волі;

-3 роки: для осіб, що засуджені до позбавлення волі або основного покарання у виді штрафу за нетяжкий злочин;

-6 років: для засуджених до позбавлення волі або основного покарання у виді штрафу за тяжкий злочин;

-8 років: засуджені до позбавлення волі або основного покарання у виді штрафу за особливо тяжкий злочин.

Також, вважаються такими, що не мають судимості:

-особи, що звільнені від відбування покарання з випробуванням (умовний строк), якщо протягом такого строку не було вчинено новий злочин;

-вагітні жінки та жінки, які мають дітей віком до семи років, які мають «умовний строк», якщо протягом цього строку вони не вчинять новий злочин;

-особи, засуджені за вчинення кримінального проступку, після відбуття покарання;

Кримінальний проступок – це дія, або бездіяльність, що передбачена Кримінальним кодексом, за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі до 51 000 гривень, або інше покарання, що не пов’язане з позбавленням волі.

-військовослужбовці, що відбули покарання у виді службового обмеження, тримання у дисбаті, або гауптвахті;

-особи, звільнені від кримінальної відповідальності, або ті, хто відбув покарання за злочин, що був усунутий законом.

-реабілітовані особи.

Як погасити судимість достроково?

Судимість може бути достроково знята судом.

Відповідно до ст. 90 ККУ суд може достроково зняти судимість з особи, якщо вона після відбуття покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі зразковою поведінкою і сумлінним ставленням до праці довела своє виправлення.

Для зняття судимості необхідно подати відповідне клопотання до суду, який ухвалив вирок.

Однак, потрібно враховувати, що знята судимість може бути лише після закінчення не менш як половини строку погашення судимості.

Чітких критеріїв оцінки зразкової поведінки і сумлінного ставлення до праці немає. Чи виправилась засуджена особа вирішує безпосередньо суддя на власний розсуд. Тому позитивний результат рішення залежить від правильно складених доказів та інших процесуальних документів.

Найрозповсюдженішими прикладами виправлення після відбуття покарання є:

-наявність позитивної характеристики з місця роботи;

-відсутність фактів притягнення до кримінальної, або адміністративної відповідальності за період судимості;

-активна громадська діяльність;

-наявність грамот, подяк, або інших заохочень тощо.

Приклади ухвал судів де клопотання про зняття судимості було задоволено: справа №1-125/11, справа №219/7613/2014-к, справа №758/4596/20.

Для того щоб підвищити свої шанси на позитивне рішення у суді, бажано звертатись до професіональних юристів-адвокатів. Наприклад, підібрати фахівця у даній сфері Ви можете, розмістивши своє замовлення на сайті Protocol.ua у розділі «Тендер на юридичну послугу».

Менчак Ілля, юрист Адвокатська фірма «Єфімов та партнери»

Джерело

Останні записи в лекторії

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"