Відеоконференція у твоїй судовій справі

22.09.2023

Однією із значущих змін у судових справах є впровадження відеоконференцій судових засідань. Це дозволяє судам проводити слухання онлайн. Завдяки чому засідання стали більш зручними, доступними та сучасними без прив’язки до місця.

Що таке відеоконференція, порядок її проведення та як суд про це попросити?

Відеоконференція судового засідання – це звичайний відеодзвінок, наприклад як в ZOOM, Telegram, Instagram тощо, зі свого телефона або ноутбуку до суду (обов’язково наявність відеокамери).

Для цього необхідно за 5 днів до засідання подати до суду відповідне письмове клопотання та попросити суд провести слухання у режимі відеоконференції шляхом:

-відеозв’язку з іншим судом який має технічне обладаннян і такий суд обрала особа або

-з використанням власних технічних засобів особи яка просить про відеоконференцію (тоді можливо до іншого суду не з’являтися взагалі).

Також таке клопотання можна викласти у самому позові або скарзі. Обирай як тобі зручно.

Обов’язково:

-вказати поважні причини неможливості прибути до суду, тому що призначення відео – це право суду, а не обов’язок, тобто просто подати клопотання без пояснень не вийде;

-додати до клопотання доказа його направлення іншим учасникам по справі, тобто щоб їх проінформувати про твоє прохання.У чому переваги відеоконференції?

-заощадження коштів та часу: немає необхідності їхати до суду, що дозволяє зменшити витрати на транспорт, проживання та інші витрати;

-безпека: у воєнний час – це аж ніяк актуально;

-доступність: відеоконференція дає можливість для осіб з обмеженими можливостями бути присутніми на судовому засіданні;

-можливість обрати будь-якого адвоката без прив’язки до місця його знаходження: актуально, коли тобі відомо про адвоката який перемагає по аналогічним справам, але він мешкає в іншому місті, окрім цього це дуже корисно для клієнтів з віддалених сіл та невеликих містечок, у яких місцеві адвокати намагаються не йти проти органів влади, суддів на місцях, тому що їм потім там працювати.

У чому мінуси відеоконференції?

Бувають випадки технічних несправностей засобів зв’язку як у суді так і в особи яка попросила про відео. Плюсом є те, що у суді є спеціалісти які в лічені хвилини усунуть технічну проблему та зможуть допомогти особі яке не може вийти на зв’язок. У більшості судів відеоконференція вже стала звичним елементом сьогодення.

На кожне засідання треба подавати клопотання про відеоконференцію, або можна подати одне на всі?

Дивись як тобі зручніше, я наприклад подаю кдопотання сразу на усі засідання. Також можливість подання одного клопотання на усі засідання підтримує Верховний Суд, наприклад у своїй постанові від 23.03.23 справа 905/2371/21.

На кого покладені ризики неможливості участі у відеоконференції, переривання зв’язку тощо?

Такі ризики покладається на особу яка просила про відеоконфіренцію. Аналогічну позицію висловив Верховний Суд у постанові від 16.11.21 справа 910/8690/20.

Отже, будь уважним та переконайся хвилин за 10 до засідання, що в тебе все працює.

Помилки щодо яких суд відмовляє у відеоконференції?

-не надано суду докази направлення клопотання іншим учасникам (сторонам) по справі;

-клопотання подано не в межах визначеного строку, оскільки потрібно подати не пізніше ніж за 5 днів до слухання;

-клопотання не підписано особою яка його подає, або не проставлено електронний підпис у разі надсилання його на e-mail суду;

-не вказані реальні поважні причини неможливості з’явиться учаснику до суду й інші порушення, у тому числі формальні.

Клієнт без адвоката може самостійно брати участь у відео?

Так, може, право бути присутнім у судовому засіданні за допомогою відеоконференції мають не тільки адвокати, а всі учасники справ. Процедура призначення відео ідентична як вказував вище.

У моїй адвокатській практиці це часті випадки коли клієнти з інших міст беруть разом зі мною участь у розгляді справи перебуваючі безпосередньо у суді, а я у режимі відеоконференції, оскільки я маю справи по всій території нашої держави.

На якій платформі буде відбуватися відеоконференція, ZOOM чи Google Meet?

Ні, на цих платформах судові засідання не проводяться, а проводяться на платформі EASYCON, яка використовується у державних органах. Тому, перед початком судового засідання необхідно пройти реєстрацію та впевнитися, що твоя техніка працює та очікувати у вказаній програмі хвилин за 10 до засідання запрошення секретаря судового засідання до участі.

Іноді на початку відеоконференції суд просить показати свій паспорт або інший документ, що посвідчує (підтверджує) твою особу, тому також документи завчасно підготую, щоб були разом з тобою.

Яка думка суддів щодо відеоконференції?

Думка нормальна, оскільки такий порядок розгляду часто прискорює розгляд справи, тому що така підстава як “далеко їхати до суду” вже є недоречною.

Як дізнатися про результат розгляду мого клопотання? Відповідь прийде на e-mail чи ні?

З якого e-mail відправлено клопотання про відеоконференцію, на той же e-mail прийде відповідь суду, також відповідь може бути надіслана на e-mail, який був вказаний при поданні позову/відзиву, апеляційної/касаційної скарги тощо.

Окрім цього можливо зайти на сайт “Судова влада України” або подивитися в Реєстрі судових рішень про наявність відповідної ухвали.

Близькі за змістом висновки Верховного Суду у постановах від 20.01.23 справа 465/6147/18, від 30.11.22 справа 759/14068/19, від 30.11.22 справа 725/486/22.

Що робити, якщо подав клопотання, а відповіді з суду немає?

Дзвонити до суду або подати до суду окрему заяву про надання інформації про результат розгляду твого клопотання. У випадку не отримання інформації чи погоджено відео або ні, треба бути готовим до відео, оскільки в дату та час засідання з суду може набрати секретар, щоб ти виходив на відеозв’язок, така практична ситуація цілком нормальна для відеоконференцій.

Що робити, якщо суд відмовив у проведенні відеоконференції?

Потрібно ознайомитися з ухвалою про таку відмову, там буде зазначено на чому ґрунтується така відмова. Проаналізувати ці підстави формальні або ні, щоб їх виправити та подати повторно клопотання.

Наприклад, якщо в суду немає реальної можливості провести відеоконференцію (технічна неможливість або немає вільної судової зали на вказану дату та час), то від суду тут нічого не залежить. А якщо ж суддя відмовляє у проведенні відеоконференції з підстав не поважності причини неможливості з’явитися до суду, тоді треба навести більш вагомі аргументи при поданні повторного клопотання.

Зняття справи з розгляду анулює раніше задоволене клопотання про відеоконференцію?

Якщо суд задовольнив клопотання учасника справи про його участь у розгляді справи, потрібно дивитися відповідну ухвалу про таке задоволення, там буде написано про одне конкретне засідання з зазначенням дати та часу, або про всі засідання.

Якщо суд задовольнив не одне засідання, тоді зняття справи з розгляду у призначену дату не означає що треба подавати нове, оскільки, якщо відповідний учасник не звернувся з новим клопотанням про порядок його участі у розгляді справи, яка скасовує його попереднє клопотання про участь у режимі відеоконференції, то призначення знятої з розгляду справи на нову дату передбачає участь відповідного учасника справи у режимі відеоконференції у подальших засіданнях.

Схожий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 16.08.23 справа 753/19205/21.

Що робити, якщо відеоконференція була призначена, але на зв’язок суд не вийшов, а справу все одно розглянув?

Таке іноді трапляється і це може бути підставою для скасування судового рішення у апеляційному або касаційному порядку якщо ти подаш відповідну скаргу, оскільки якщо суд задовольнив клопотання про відеоконференцію, він зобовьязаний провести відеоконференцію.

З власної практики, в мене була така ситуація і Верховний Суд скасував рішення апеляційного суду на цій підставі, про це каже постанова Верховного Суду від 16.08.23 справа 753/19205/21 (фото на підтвердження):Яка відповідальність судді, якщо не провів засідання у режимі відеоконференції?

Законодавством не передбачена цивільна / кримінальна / адміністративна відповідальність судді у такому випадку. Єдина відповідальність – це дисциплінарна, для цього у тебе є право поскаржитися на суддю до Вищої Ради Правосуддя.

Судом не розглянуто клопотання про відеоконференцію – це може бути підставою для скасування рішення суду?

Так, може бути для скасування, оскільки нерозгляд клопотання – це обмеження права заявника на участь у судовому засіданні, що є неприпустимим.

Чи ведеться судом запис відеоконференції?

Не ведеться, тільки аудіозапис здійснюється.

Під час відеоконференції почалася повітряна тривога?

Тут буде залежати від того, де почалась тривога, за місце знаходженням суду або учасника справи який перебуває на відеозвьязку. Якщо за місцезнаходженням суду, то зазвичай засідання зупиняється або відкладається на іншу дату.

Якщо повітряна тривога розпочалася за місцем знаходженняв учасника справи який знаходиться з судом на відеозв’язку, то йому необхідно повідомити суд про початок тривоги, і у разі реальної загрози життя та здоров’я попросити суд здійснити перерву у засіданні або перенести розгляд справи і суд вказане питання згідно до фактичних обставин буде вирішувати.

У моїй практиці був випадок, коли місцевий суд відмовив мені у зупиненні розгляду при наявній у мене тривозі (м. Дніпро), оскільки сам суд був у м.Чернігові. Апеляційний суд підтримав позицію свого коллеги не встановивши у цьому порушення, вказавши, що я мав змогу (повинен був) проводити засідання у такому випадку з укриття не прериваючі відеозвьязок з судом. З вказаних підстав я звернувся до Верховного Суду, вказана обставина буде у подальшому розглядатися, про наслідки розгляду повідомлю тебе, тому підписуйся на мої канали у Ютуб та Телеграм.

адвокат Павло Васильєв

Джерело

 

Останні записи в лекторії

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"