Що робити, коли до Вас прийшли з обшуком

16.10.2023

Одне слово “обшук” викликає жах у будь-якого сучасного підприємця.ЩО РОБИТИ?

Для початку давайте з’ясуємо, що є підставою для обшуку.

Так з ст.13 КПК: «Не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим судовим рішенням, крім випадків, передбачених цим Кодексом». Тобто КПК розділяє проникнення, огляд і обшук як три різні слідчі дії.

Тобто для початку слід розуміти, що обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді, в якій має бути зазначено адресу проведення обшуку, термін дії не більше 30 днів, ухвали, особи яким надано дозвіл на проведення обшуку.

Але мало хто знає, що існує таке поняття як невідкладний обшук, яким доволі часто, якби не сказати на 90 % зловживають правоохоронці, особливо зараз під час дії воєнного стану.

Ч.1 ст.234 КПК України – обшук проводиться з метою виявлення і фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знарядь кримінального злочину або майна, яке було набуто в результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Іноді передбачити наперед «візит» правоохоронних органів буває вкрай складно або взагалі неможливо, оскільки правоохоронці у своїй діяльності керуються одними з основних принципів: Секретність і Раптовість. І тому обшук – це раптова і несподівана подія для тих, у кого він має місце.

Разом з тим, у невідкладних випадках, пов’язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення, частина 3 статті 233 КПК надає слідчому, дізнавачу та прокурору право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи.

Наприклад, коли відбувається замах на вбивство у квартирі та є потреба негайної допомоги жертві, або під час пограбування потрібно врятувати майно потерпілих, або злочинець втікає від переслідування та вчиняє спробу сховатись у чиємусь будинку. У таких гострих та раптових випадках зрозуміло, що мова про одержання дозволу слідчого судді не може йти, адже потрібно негайно вживати невідкладних заходів.

Та нажаль, вимушена констатувати, що окремі правоохоронці дозволяють собі більш розширене тлумачення норм КПК на користь задоволення власних, не завжди обумовлених Законом, потреб. В деяких випадках, розуміючи, що передбачені статтею 234 КПК підстави для проведення обшуку відсутні, вірогідність отримання дозволу слідчого судді дуже низька, деякі слідчі та детективи свідомо йдуть на порушення та проникають у житло або інше володіння особи безпідставно, нібито в порядку ч. 3 ст. 233 КПК, насправді нікого та нічого не рятуючи і не переслідуючи.

Звісно пересічний громадянин не розуміє процесуального значення невідкладний обшук і лякається ще більше ніж від ухвали суди.

Обшук як слідча (розшукова) дія безпосередньо спрямований на отримання (збирання) доказів (ст. 244 КПК). Тут слід памятати якщо ви не дасте письмово своєї згоди або власник житла на проведення обшуку невідкладного, то і проводити його не мають права.

Якщо ж ви все ж таки з якихось причин злякались і допустили правоохоронців до свого житла, то в залежності від того як це відбулося в подальшому це дасть змогу визнати обшук недійсним.

Отже, уявімо, що вже зайшли з обшуком.

Раджу звісно подзвонити адвокатові, за законом адвоката мають чекати 3 години (ч.5 ст.236 КПК).

Важливо запам’ятати декілька простих екстрених дій, з якими ви самі впораєтесь:

-Перевірте правові підстави для проведення обшуку: строк дії ухвали суду не повинен перевищувати один місяць з дати її постановлення судом.

-Перевірте правильність найменування, ідентифікаційного коду компанії та адреси (чи туди вони прийшли взагалі?).

-Перевірте повноваження слідчого або прокурора, який прийшов з ухвалою на обшук (його ПІБ мають бути вказані в ухвалі).

-Вам вручають копію ухвали суду про проведення обшуку. Рекомендую на другій копії рішення з вказаним вашим ПІБ написати, що ви його отримали і що вами подано клопотання про надання правової допомоги. Рідко трапляється, але якщо правоохоронці прийшли з безкоштовним адвокатом, варто написати, що ви від нього відмовилися та вказати прізвище юриста, якого очікуєте. Також вкажіть, що заявляєте клопотання про відео фіксацію (закон зобов’язує “гостей” фіксувати обшук).

-Мені запитують: “А чи можу я знімати на телефон?”. Однозначна відповідь – так, закон цього не забороняє. Але це рідко подобається правоохоронцям. Більше того – в кримінально-процесуальному кодексі є зауваження, що слідчий може попросити вас не вчиняти дій, які перешкоджають обшуку. Тут варто пояснити, що ви будете знімати з певної відстані, щоб не заважати. З іншого боку, телефон можуть вилучити і були випадки аж до вибивання його з рук. Важливий момент: якщо взбираєтесь знімати на телефон, то на початку зйомки потрібно назватись (ПІБ, посада), повідомити назву пристрій (в ідеалі ще й серійний номер), за допомогою якого ведеться запис, час і місце зйомки, описати дію або порушення, яке фіксується. Це допоможе вам використовувати відео як доказ неправомірних дій правоохоронців, за які в подальшому можна буде вимагати компенсацію з бюджету.

-Ще кілька важливих моментів, які варто пам’ятати: слідчий/прокурор має право заборонити будь-якій особі покидати місце обшуку, а також прийняти рішення про особистий обшук осіб, які знаходяться на місці проведення обшуку. Особистий обшук може проводитись лише особам однієї статі, тобто жінку може обшукати лише жінка

Згідно з чинним законодавством і процесуальної практики, поняті – це незацікавлені особи, тобто сторонні особи, які не мають жодного відношення до обставин кримінального провадження та запрошуються для участі у слідчій дії, спостереження і посвідчення своїми підписами відповідність записів у протоколі проведеним діям. Згодом, сторона обвинувачення, або сторона захисту має право вимагати виклику понятих до суду і допиту їх як свідків.

На практиці нерідко трапляється порушення принципу «незацікавленості».

Для ефективного захисту своїх прав при проведенні обшуку рекомендуємо запросити і наполягати на залученні в якості понятих (або одного з понятих) інших, дійсно незацікавлених осіб, якими, до речі, можуть виступити сусіди або працівники сусіднього офісу. Після залучення до участі в слідчій дії, у таких осіб не буде жодного сенсу покривати слідчого і мовчати про порушення під час слідчої дії.

Під час проведення обшуку, використання особою, яка провадить цю слідчу дію, звуко- і відеозаписувальних технічних засобів є обов’язковим (ст. 107 КПК України). Даний відеозапис є невід’ємною частиною протоколу. І ось якщо вам його не нададуть, то і обшук потім визнавати не дійсним.

Рекомендуємо завжди користуватися допомогою професійного (юриста) адвоката, не втрачаючи часу відразу після повідомлення Вас про обшук і перед його початком.

Дрижакова Діна Юріївна

Джерело

Останні записи в лекторії

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"