Порушення правил карантину: відповіді на основні питання

20.11.2020

1. Яким нормативно-правовим актом встановлено карантин?

На сьогоднішній день основним документом є постанова Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

До цієї постанови вносилися численні зміни, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2020 № 1100 передбачено скасування рівнів епідемічної небезпеки та введення карантину вихідного дня.

2. Які наслідки порушення вимог щодо карантину?

Таке порушення тягне за собою адміністративну відповідальність за ст. 44-3 КУпАП: накладення штрафу на громадян від 17 тис. грн до 34 тис. грн і на посадових осіб – від 34 тис. грн до 170 тис. грн.

3. Який порядок виявлення порушень та притягнення до адміністративної відповідальності?

У випадку виявлення фактів порушення правил карантину уповноваженими особами складається протокол про адміністративне правопорушення. При цьому законодавство не визначає у який спосіб здійснюється виявлення таких фактів: у порядку проведення перевірок, за дорученням відповідного органу тощо.

Складений протокол направляється на розгляд до суду, який і прийматиме рішення щодо притягнення до адміністративної відповідальності.

4. Хто уповноважений виявляти порушення та складати протоколи?

Посадові особи Національної поліції України, органів охорони здоров’я, органів державної санітарно-епідеміологічної служби, органів місцевого самоврядування.

5. На кого можуть скласти протокол?

Якщо порушення допущене фізичною особою, то протокол складається на таку фізичну особу.

Якщо ж порушення допущене під час здійснення господарської діяльності, то і протокол повинен складатися на ФОП, який веде таку діяльність, або на посадову особу підприємства.

На практиці за результатами перевірки магазинів, готелів, ресторанів, які належать ФОП або підприємствам, протоколи зазвичай складаються на присутніх на місці працівників (продавців, менеджерів, адміністраторів). Це суперечить закону. За таким протоколом суд не може притягнути особу до відповідальності.

Читайте статтю: Проблемы доступности правосудия в эпоху COVID-19

6. Які вимоги до протоколу?

У протоколі повинно бути зазначено:

1) де, коли і ким складений протокол;

2) відносно кого складений протокол;

3) місце, час вчинення і суть правопорушення з посиланням на конкретну норму чинного законодавства, яку було порушено;

4) норму закону, якою передбачено відповідальність (ст. 44-3 КУпАП з посиланням на нормативно-правовий акт, в якому встановлені правила карантину);

5) інформацію про свідків і потерпілих, якщо такі є;

6) перелік доказів вчинення правопорушення, які додаються до протоколу (за наявності);

7) пояснення і зауваження до змісту протоколу;

8) відмітку про роз’яснення прав, передбачених ст. 268 КУпАП.

Правильність зазначення інформації впливатиме на можливість притягнення особи до адміністративної відповідальності.

7. Як поводитися під час перевірки дотримання правил карантину?

1) не сваріться, не панікуйте, не пропонуйте хабар;

2) не визнавайте свою винуватість, не обіцяйте усунути порушення;

3) не надавайте «зайвої» інформації та документів;

4) не виправляйте помилок, допущених особами, які складають протокол;

5) нічого не пишіть під диктовку осіб, які складають на протокол;

6) зазначте у протоколі про незгоду з його змістом, а також про те, що зауваження до протоколу будуть надані окремо (їх зміст краще погодити з юристом).

8. Чи підписувати протокол?

Підписання протоколу не є тотожним визнанню вини.

Якщо Ви відмовитеся від підписання протоколу, то не отримаєте його копії. Радимо підписувати протокол, щоб отримати його копію і була можливість оперативно надати йому юридичну оцінку. Під час підписання протоколу можна зазначити про незгоду з його змістом, але нічого конкретизуйте. Перед підписанням протоколу уважно перевірте, за що саме ви розписуєтесь: за отримання його копії, за згоду зі змістом протоколу тощо.

9. Коли відбудеться розгляд протоколу в суді?

На практиці протокол буде передано до суду в межах 1-3 тижнів після його складання.

Відповідно до норм КУпАП розгляд справи в суді повинен відбутися в межах п’ятнадцятиденного строку з дня отримання судом протоколу. Реальний строк розгляду справи залежатиме від завантаженості судді, необхідності витребування додаткових матеріалів, виклику свідків. Зазвичай судді намагаються провести розгляд не пізніше 3 місяців з дня складення протоколу.

10. В якому суді розглядатиметься справа?

Протокол розглядатиметься судом за місцем вчинення адміністративного правопорушення. Наприклад, якщо порушення відбулося у Печерському районі м. Києва, то протокол розглядатиметься Печерським районним судом м. Києва.

11. Чи потрібно з’являтися до суду?

Радимо з’явитися до суду або залучити для цього адвоката. До судового засідання необхідно підготувати свою позицію у справі.

Якщо не з’явитися до суду і не заперечувати проти змісту протоколу, існує ризик, що Вас притягнуть до адміністративної відповідальності.

12. На що звертає увагу суд?

Суд повинен перевірити, чи відповідає складений протокол вимогам закону, чи підтверджується змістом протоколу та долученими до нього доказами факт вчинення особою адміністративного правопорушення.

Суд не притягне до адміністративної відповідальності, якщо:

– протокол складено не на ту особу (працівник, а не ФОП або посадова особа підприємства);

– зі змісту протоколу незрозуміло, у чому конкретно полягає суть допущеного особою порушення, зокрема, не міститься посилання на конкретну порушену особою норму чинного законодавства;

– до протоколу не долучено достатніх доказів допущеного порушення.

Інші недоліки протоколу також можуть бути підставою для закриття провадження у справі.

Справу також може бути закрито у зв’язку зі спливом строку для притягнення особи до адміністративної відповідальності, якщо з дня складення протоколу до дня винесення судом постанови пройшло більше 3 місяців. Однак, таке трапляється рідко.

Також, справу може бути закрито за малозначністю діяння. Це трапляється рідко і залежить від конкретних обставин вчинення порушення.

Проте звертаємо особливу увагу, що суд не буде самостійно шукати підстави для непритягнення особи до відповідальності. Тому рекомендуємо одразу після складання протоколу консультуватись з адвокатами, які допоможуть у складанні необхідних документів, та забезпечать виграш справи в суді.

Джерело

Останні записи в лекторії

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"