Перевірка водія на стан сп’яніння

15.02.2020

Перебування водія у стані сп’яніння (алкогольного чи наркотичного) часто стає причиною багатьох дорожньо-транспортних пригод. Виходячи з цього і відповідальність за вказане порушення для водіїв передбачена суттєва. Вже прийняті зміни щодо криміналізації даного порушення, проте їх введення в дію було відкладено.

Разом з тим трапляються помилки та зловживання з боку уповноважених органів щодо притягнення особи до відповідальності при підозрі на сп’яніння.

В даному матеріалі роз’яснимо водіям як потрібно себе поводити при притягненні до відповідальності за статтею 130 КУпАП, в якому порядку проводиться перевірка на стан сп’яніння та як діяти у випадку безпідставних звинувачень. Звертаємо увагу, що це не є рекомендацією, як уникнути відповідальності, а порадою, як захистити свої права при необґрунтованих підозрах та обвинуваченнях (з досвіду – такі трапляються також дуже часто).

Якщо зупинила поліція

Порад щодо спілкування з представниками патрульної поліції на дорозі в мережі Інтернет дуже багато і різноманітних. З точки зору автоадвоката надамо декілька порад, які можуть зекономити Ваш час та нерви (якщо Ви цього хочете).

Перш за все, не бійтесь вимагати показати службове посвідчення. Незалежно від обставин, поліцейські зобов’язані його пред’явити. Також можете занотувати дані посвідчення. Особливо це актуально у темну пору доби.

Також не радимо відразу вступати в дискусії – з’ясуйте з якої причини Вас було зупинено. Це може бути елементарна перевірка документів на підставі відпрацювання. В такому випадку просто показати документи без зайвих розмов зекономить багато часу. Після того, як поліцейський з ними ознайомиться, Ви спокійно продовжите свій шлях.

При розмові з правоохоронцями не забувайте, що це перш за все представники державного органу при виконанні: не переходьте на «панібратський» тон, не розповідайте будь-чого, що не стосується даної конкретної ситуації, не варто розповідати коли, де, що пили, що палили, «чи вживаєте і як часто». Зрештою це може обернутись проти Вас.

За наявності ознак сп’яніння патрульні мають право відсторонити водія від управління автомобілем та запропонувати пройти відповідний огляд.

Пам’ятайте – «наявність ознак» не тягне за собою жодної відповідальності, а є лише підставою для проведення огляду.

Огляд на стан сп’яніння

Законом (стаття 266 КУпАП) передбачено два можливі варіанти огляду:

1.огляд на місці поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів;

2.огляд в закладах охорони здоров’я.

Надзвичайно важливо пам’ятати – водій має право не погодитись проходити огляду на місці – в такому випадку огляд проводиться в медичному закладі. На жаль, часто правоохоронці не роз’яснюють цих прав водію, наполягаючи саме на тестуванні на місці, або ж взагалі розтлумачують таку незгоду як відмову від проходження огляду з оформленням відповідного протоколу. Це є грубим порушенням.

Пам’ятайте, водій має право не проходити тест на Драгері, а вимагати провести огляд в медичному закладі. І поліцейські зобов’язані доставити водія для огляду в такий заклад.

Якщо Ви заперечуєте проти огляду на місці, чітко висловлюйте своє бажання пройти огляд в медустанові патрульним, щоб це було зафіксовано нагрудними камерами. Звертайте на це увагу свідків. При потребі самостійно знімайте все на відео. Якщо раптом правоохоронці стануть оформлювати протокол про відмову від проходження огляду – запишіть в протоколі, що від огляду не відмовлялись, а просили провести його в медичному закладі.

Перевірка на Драгері

Основним спецзасобом для перевірки на стан сп’яніння на сьогодні є прилад Drager. За його допомогою поліцейські можуть встановити стан алкогольного сп’яніння у водія на місці.

Важливо зазначити, що перевірка з допомогою алкотестера проводиться обов’язково у присутності двох свідків. Дані свідків заносяться до протоколу, який вони також підписують.

Ще один надзвичайно важливий момент, про який мовчать патрульні, – показання Драгера не є остаточним вироком. Водій має повне право не погодитись з його результатами та вимагати проведення огляду в закладах охорони здоров’я. Відповідно, якщо результати тестера вказують на сп’яніння водія, однак водій з цим не погоджується, патрульні зобов’язані забезпечити проведення огляду в медустанові. У випадку відмови та оформлення протоколу – звертайте на це увагу свідків, фіксуйте на відео та робіть відповідні відмітки в протоколі. За необхідності викликайте авто юриста.

Перевірка в медичному закладі

В перелічених вище випадках, а також при підозрі на наркотичне сп’яніння, перевірка проводиться у відповідних медичних установах на підставі спеціального направлення, яке оформлюється патрульним. Зверніть увагу, що проводити дане обстеження може не будь-яка лікарня, а установи з переліку, який затверджується управліннями охорони здоров’я місцевих державних адміністрацій.

Враховуйте також наступні вимоги:

1.огляд в мед закладі проводиться в присутності поліцейського;

2.повинен бути проведений не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення (можна прив’язувати до часу зупинки);

3.повинен бути відповідним чином зареєстрований в медустанові.

При порушенні будь-яких вищезазначених вимог, огляд буде вважатись недійсним.

Відмова від проходження огляду

Важливо знати, що відповідно до статті 130 КУпАП передбачено відповідальність як за керування транспортним засобом у стані сп’яніння, так і за відмову від проходження огляду. Щодо особливостей проведення огляду, незгоди на проведення огляду на місці, незгоди з результатами, написано вище. Це потрібно знати і не плутати з відмовою від проходження огляду. Оскільки повна відмова від будь-якого обстеження є окремим правопорушенням і карається так само, як і управління в стані сп’яніння.

Якщо Ви відмовляєтесь, то не має жодного значення, що ви були тверезі, а підозри поліцейських – безпідставні. Склад правопорушення формує сама відмова, а не сп’яніння.

Тому, якщо у Вас є підозри в приладах, якими користуються поліцейські, Вам не подобаються свідки, є ще якісь побоювання щодо проведення огляду на місці, але Ви переконані у своїй правоті – ніколи не відмовляйтесь від огляду – вимагайте його проведення в медичному закладі. При цьому чітко висловлюйте свою позицію. Якщо ж Ви відмовитесь від огляду, докази Вашої тверезості не будуть мати жодного значення.

Якщо з Вами сталася пригода, і Ви не знаєте як захиститись, або потрібно оскаржити певні дії правоохоронців, терміново звертайтесь до адвоката за консультацією та допомогою. Строки реагування та оскарження рішень у справах про адміністративні правопорушення досить короткі.

Автор консультації: Сандугей Ігор

Джерело

Останні записи в лекторії

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"