Обшук у адвокатів: як не грати за сценарієм детективів

25.11.2016

1Останні новини на ниві боротьби з корупцією в Україні досить яскраво відображають новий тренд в діяльності правоохоронних органів, які знайшли найбільш простий шлях отримання цікавої для їх інформації. Консультування клієнтів і висловлювання адвокатами правової позиції було прирівняне НАБУ до юридичного прикриття злочинної діяльності та використано в якості підстави для проведення обшуків в юрфірмах і адвокатських об’єднаннях.

Зокрема, в рамках справи про «газову схему» виявилося, що детективи НАБУ провели обшук у адвокатів для того, щоб знайти докази їх причетності, або непричетністі до злочину, в якому підозрюється народний депутат Онищенко. Іншими словами, не маючи інформації про те, чи брав участь адвокат в протиправних схемах, і чи є у нього в офісі інформація, що стосується справи, правоохоронці, тим не менш, провели процесуальні дії «про всяк випадок». При такому «креативному» підході ні про які професійні гарантії діяльності говорити вже не доводиться. Тому кожен адвокат повинен бути готовий до проведення «маски-шоу» на його території.

Сподіваємося, що викладені нижче рекомендації, пов’язані з особливостями проведення обшуку у адвокатів, допоможуть колегам попередити або мінімізувати можливі збитки.

Навіщо це все?

Автомати, маски і бронежилети на міцних хлопцях з «групи підтримки», як новомодні атрибути обшуку в будь-який гучній справі, звичайно ж ніяк не пов’язані з придушенням протидії «білих комірців» офісу. Крім замку на вхідних дверях та сейфів всередині приміщення, частіше за все, ніяких інших фізичних перешкод для проведення слідчої дії не існує.

Маски шоу – це банальний, примітивний, але досить ефективний прийом психологічного впливу (адже людині без обличчя, але зі зброєю, яка, до того ж, кричить, лякаючи самого себе «Буду стріляти на ураження!» – досить важко заперечувати). Мета такого тиску – вивести з рівноваги, розсіяти увагу і придушити волю, щоб зібрати максимальну кількість документів та матеріалів. Отриману ж інформацію можна буде потім вже, не поспішаючи, аналізувати у себе в кабінеті. До речі, варто зауважити, що співробітники прокуратури, поліції і СБУ вміють ефективно проводити обшуки без волаючих людей, обвішаних зброєю і з панчохами на голові.

Тому головне завдання будь-якого обшуку – зберігаючи спокій, зламати стандартний сценарій проведення таких заходів, направивши слідчу дію в конструктивні рамки Кримінального процесуального кодексу.

І, звичайно ж, грамотний супровід процедури обшуку – це безумовно важливий елемент власної ділової репутації: якщо адвокат не може захистити себе, як він після цього буде дивитися клієнту в очі, обіцяючи відстояти його інтереси?

Ворог у воріт

Отже, при появі інформації про небажаних гостей, вхідні двері в офіс повинні бути заблоковані, а всі співробітники – сповіщені про зміну їхніх планів і завдань на найближчий час.

Справа в тому, що гарантії професійної діяльності, прописанні в спеціальному законі, передбачають, зокрема, що необхідною умовою для проведення обшуку у приміщенні адвоката, адвокатського об’єднання, є присутність представника ради адвокатів регіону. Правоохоронці зі зрозумілих причин часто ігнорують цю вимогу, незважаючи на те, що зобов’язані завчасно повідомити раду про прийдешні слідчі дії.

Тому, побачивши біля дверей офісу незнайомих людей зі зброєю, які через домофон кажуть, що вони правоохоронці, в будь-якому випадку буде абсолютно незайвим зробити кілька телефонних дзвінків і повідомити про обшук свою раду адвокатів, а заодно – Комітет захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності, а також знайомих колег. Інформацію також варто максимально поширити серед ЗМІ і в соціальних мережах. Крім того, і це найважливіше, відразу ж телефонуйте адвокатові, з яким укладено договір на надання правової допомоги вашому адвокатському об’єднанню.

Якщо серед збройної групи, що стоїть біля дверей, ви не побачите представника ради

адвокатів – двері офісу можете не відчиняти.  Справжні правоохоронці закон знають, і тому вони такого представника терпляче дочекаються. Якщо ж біля дверей знаходиться імітація правоохоронців, вони, на ваші законні вимоги, озвучені через домофон, з мовчазним сопінням приступлять до спроб відчинити двері офісу. Побачивши такі їх протиправні старання, відразу ж телефонуйте в поліцію. Ви ж не можете сприймати озброєних людей, які ігнорують закон, як правоохоронців. Вас же в інституті вчили, що озброєні люди, які порушують закон і при цьому ломляться до вас у двері, називаються збройною бандою, яка намагається вчинити розбій, поєднаний з проникненням у житло.

Втім, перешкодити слідчому, що рішуче налаштований, обов’язково сьогодні порушити закон, і таким чином задокументувати себе для майбутнього кримінального провадження, навряд чи вдасться, – двері буде зламано і шоу обов’язково продовжиться.

Після того, як представники правоохоронного органу законним, або незаконним способом потрапили до вас в офіс, уважно перевірте документи, які є у них, і які вони принесли з собою.

Крім стандартних перевірочних дій (службові посвідчення гостей, з обов’язковою фіксацією їх даних) необхідно перевірити в ухвалі слідчого судді про надання дозволу на обшук приміщення адвоката рівень прокурора, який вносив клопотання слідчому судді (це може бути тільки генеральний прокурор, його заступники, прокурори областей або Києва), а також упевнитися, що в документі вказано абсолютно конкретний перелік речей і документів, які планується знайти, виявити або вилучити під час проведення слідчої дії. Також обов’язково необхідно перевірити, чи все приміщення підлягає обшуку, або тільки його частина, чи збігається адреса в ухвалі з вашою адресою, чи вказано в ухвалі, що обшук повинен проводиться у адвоката і кому дано право на проведення обшуку. Якщо суб’єкт, що стоїть перед вами, має інше прізвище, ніж той, який зазначений в ухвалі, – обов’язково вимагайте постанову про створення групи прокурорів, або слідчих.

Понятих, які приїхали з правоохоронцями, краще спробувати замінити на людей з вулиці. Хоча малоймовірно, що вам це вдасться. Ті, хто в теорії повинні об’єктивно спостерігати за всім процесом, на практиці часто виявляються якимось чином зацікавленими або залежними від слідства і розповідають в суді те, що вигідно стороні обвинувачення. Як правило, у таких приручених понятих з собою не буває документів, і живуть вони, зазвичай, на околиці Донецької області, а в Київ приїхали подивитися визначні пам’ятки. У будь-якому випадку, спробуйте зафіксувати таких особистостей на фото.

В процесі

Після проведення перевірочних дій однією з перших вимог до слідчого має стати голосно і чітко сформульоване клопотання про фіксацію обшуку технічними засобами. Відмовки що немає техніки або фахівців до уваги брати не потрібно. Слідчий зобов’язаний виконати вимогу, інакше згідно зі ст. 107 КПК і процесуальна дія, і отримані в ході її проведення результати будуть визнані недійсними.

Також вкрай бажано забезпечити власними силами максимально повний паралельний запис того, що відбувається. Хоча, в деяких випадках (при жорсткому сценарії розвитку подій) у співробітників компанії можуть відібрати мобільні телефони та зігнати всіх в одну кімнату. Але треба розуміти, що такі дії слідчого явно незаконні і здійснені з перевищенням повноважень. Слідчий може заборонити лише дії, які заважають проведенню обшуку, що, звичайно ж, не може стосуватися його відеофіксації співробітниками фірми. Тобто такі дії – це чергове документування слідчим власної протиправної поведінки. А переміщення всіх в одну кімнату з поставленим автоматником, є ні що інше, як незаконне затримання. Природно, ви, як порядні люди, повинні голосно і виразно пояснити слідчому про скоєні ним злочини – він же може забирати у вас телефони і зганяти в одну кімнату через банальне незнання деяких статей Кримінального кодексу. Також, в таких випадках емоційне перенапруження або задуха приміщення у найбільш слабких у фізичному плані співробітників можуть викликати перепади тиску або інші хворобливі прояви організму. До проведення обшуку в цьому випадку повинна оперативно приєднатися швидка допомога. Це не додасть позитивних моментів в спілкуванні зі слідчим, оскільки ще більше ускладнить реалізацію намічених ним раніше планів.

Непрохані гості дуже люблять розбрідатися по різних приміщеннях. Можливо, щоб прискорити процес обшуку. Однак не виключені і провокації: наприклад, раптом знайдеться якийсь предмет, вилучений з цивільного обороту. Щоб цього не сталося, кожен правоохоронець повинен бути в полі зору співробітників і якщо починаються процеси бродіння, про це потрібно повідомити старшому групи з вимогою припинити порушення та забезпечити послідовність обшуку. Послідовність – це коли група правоохоронців у кожен певний момент часу знаходиться в одному просторовому вимірі (обов’язково разом з понятими) і з плином часу обшуку переміщається на ділянку, що межує із тією, на якій вона була, описавши перед цим в протоколі все, що було знайдено на попередній ділянці.

Всі закриті сейфи і столи, звичайно ж, необхідно відкрити, якщо ви не хочете купувати нові. Перед цим про такі наміри необхідно чітко попередити слідчих. Якщо після такого попередження слідчі все одно будуть намагатися розкривати їх болгаркою – звичайно ж, це вже буде навмисне псування майна.

«Тут знаходиться адвокатська таємниця» – фраза, яку потрібно вимовляти кожен раз, коли слідчі намагатимуться ознайомитися з робочими документами ваших клієнтів. Таємниця, хоч і адвокатська, однак гарантії її захисту поширюються на будь-якого співробітника, який перебуває у трудових відносинах з адвокатом, адвокатським бюро чи адвокатським об’єднанням. Від працівників не тільки не можна вимагати надання відомостей, що становлять адвокатську таємницю, але з цих питань зазначені особи навіть не можуть бути допитані.

Тому ніяких розмов зі слідчими і оперативними співробітниками, що їх супроводжують, вести не можна. Слід тільки голосно і чітко висловлювати обурення протиправними діями і робити у

зв’язку з цим зауваження. Будь-який крок вбік від норми закону повинен бути зафіксований для подальшого відображення в протоколі обшуку. Все це матиме значення при оскарженні дій правоохоронців і визнанні їх незаконними.

Ну і звичайно необхідно вимагати від слідчого абсолютно конкретного опису всіх речей і документів, що вилучаються. Замість фрази «папка синя зі словом і цифрами «Договори 2016» 1 шт.» в протоколі повинен бути відображений повний список документів цієї папки. В такому випадку, з одного боку, нічого важливого не пропаде, а з іншого – буде гарантія, що в справі не з’явиться нічого зайвого.

Фінал

У протоколі обшуку повинні бути відображені всі особи, які брали участь в обшуку. Повинні бути максимально чітко описані речі і документи, що вилучені, записані абсолютно всі зауваження і скарги, які ви можете висловити щодо процедури проведення обшуку (абсолютно все – навіть якщо деякі з них здаватимуться вам несуттєвими або дурними). Повинно бути максимально повно описане майно, яке не вказане для вилучення в ухвалі суду, і яке є тимчасово вилученим. Звичайно ж, при цьому не варто звертати уваги на дурні фрази слідчих «ви повинні помістити свої зауваження в цей один вільний рядок».

Будь готовий

Хочеш миру – готуйся до війни. Цей крилатий вислів, авторство якого приписують римському історикові Корнелію Непоту, справедливий і до конфліктної ситуації, що розглянута.

Тим більше, що нормальний слідчий і сам максимально зацікавлений в найменшій кількості порушень закону. Якщо він прийшов на обшук, а не на наліт – він задовольнить усі ваші законні вимоги: і представника ради адвокатів, і вашого адвоката, і нормальних понятих, і фіксацію, і послідовність обшуку, і повноту протоколу. У цьому випадку практично неможливо буде оскаржити його дії і допустимість зібраних доказів. Якщо він слідчий, а не його імітація, він це все знає.

Саме тому не зайвим буде розробити для співробітників компанії алгоритм дій на такі випадки, провести тематичні заняття, а також укласти між адвокатами, всіма співробітниками, які не є адвокатами, і компанією перехресні договори про надання правової допомоги, щоб під час проведення обшуку адвокат раптом не виявився в очах слідчого сторонньою особою.

Ігор Степанов, адвокат

Джерело

Останні записи в лекторії

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"