Невнесення відомостей до ЄРДР: як домогтися справедливості

14.09.2022

Уявіть ситуацію, що Ви стали свідком вчинення кримінального правопорушення або прийшли у якості потерпілого і написали заяву, а через деякий час дізналися, що кримінальне провадження за фактом подання Вашої заяви про вчинення кримінального правопорушення не відкрито, іншими словами проводити розслідування Вашої справи ніхто не збирається.

Аби вміло вирішити таку проблему обов’язково прочитайте цю статтю до кінця, щоб дізнатися усі корисні поради на основі реальних судових справ.

Перше на що необхідно звернути увагу, якщо Вам як заявнику не надали витяг із Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі за текстом – ЄРДР), це означає, що кримінальне провадження за фактом подання Вашої заяви не відкрито.

При цьому, необхідно звернути увагу на положення законодавства, які обумовлюють обов’язок прокурора, слідчого чи інших службових осіб правоохоронного органу приймати, реєструвати заяви про вчинення кримінальних правопорушень та вносити відповідні відомості до ЄРДР.

Зокрема відповідно до частин 1, 2 ст. 9 Кримінального процесуального кодексу України під час кримінального провадження прокурор, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов’язані неухильно додержуватися принципу законності та забезпечувати прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.

Згідно частини 1 статті 214 Кримінального процесуального кодексу України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Таким чином, невнесення відомостей до ЄРДР є порушенням принципу законності та вважається бездіяльністю, яка повинна бути оскаржена заявником з метою захисту його порушених прав та свобод.

ЯКИМ ЧИНОМ МОЖНА ОСКАРЖИТИ ТАКУ БЕЗДІЯЛЬНІСТЬ?

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 303 Кримінального процесуального кодексу України на досудовому провадженні може бути оскаржено бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.

ЩО МАЄ МІСТИТИ ПРАВИЛЬНА СКАРГА ПРО ОСКАРЖЕННЯ БЕЗДІЯЛЬНОСТІ?

1. Назва та місцезнаходження суду, до якого надішлемо скаргу (Приклад, Октябрський районний суд м. Полтави, 36000, Полтавська область, м. Полтава, вул. Навроцького, 5).

2. Дані про скаржника (ПІБ, адреса реєстрації, номер телефону).

3. Назва та місцезнаходження правоохоронного органу, службові особи якого не внесли відомості до ЄРДР (Приклад, Полтавське районне управління поліції ГУНП в Полтавській області, 36000, Полтавська область, м. Полтава, вул. Сковороди, буд. 2б).

4. Назва документу – «Скарга на бездіяльність прокурора/слідчого/дізнавача, яка полягає у невнесенні відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань (в порядку ст. 303 КПК України)».

5. Короткий виклад обставин заяви про вчинення кримінального правопорушення, тобто по суті Вам необхідно описати суду все те, що Ви описували у заяві про вчинення кримінального правопорушення, яка була Вами подана. Також обов’язково вказуємо дату подання такої заяви.

6. Вкажіть, коли і яким чином Ви дізналися, що відомості до ЄРДР за фактом подання Вашої заяви не було внесено.

7. Правове обгрунтування підстав для подання скарги – тут Ви посилаєтеся на положення ст. 214 Кримінального процесуального кодексу України щодо обов’язку вносити дані до ЄРДР за фактом подання заяв про кримінальне правопорушення та ст. 303 Кримінального процесуального кодексу України щодо можливості оскарження цього виду бездіяльності.

8. Прохальна частина (Приклад, прошу задовольнити подану скаргу; винести ухвалу, якою зобов’язати орган досудового розслідування внести відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати досудове розслідування за заявою про вчинення кримінального правопорушення).

9. Додатки, якими Ви підтверджуєте Ваші вимоги

10. Дата подання скарги, підпис та ПІБ.

ДО ЯКОГО СУДУ ЗВЕРНУТИСЯ?

Відповідно до ч. 1 ст. 304 КПК України скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора розглядаються слідчим суддею місцевого суду у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування бездіяльність якого оскаржується.

Таким чином, Вам необхідно, по-перше, з’ясувати у якому районі знаходиться правоохоронний орган, у якому за фактом подання Вашої заяви не внесли відомості до ЄРДР та не відкрили кримінальне провадження. По-друге, необхідно дізнатися шляхом використання інформаційних мереж, який суд уповноважений розглядати справи у цьому районі.

ВАЖЛИВО! Стаття 304 КПК України встановлює, що скарга на такі рішення, дії чи бездіяльність може бути подана протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії чи бездіяльності.

САМЕ ТОМУ РАДЖУ ВАМ НЕ ВІДКЛАДАТИ ПРОЦЕДУРУ ОСКАРЖЕННЯ, А ОДРАЗУ СКЛАДАТИ СКАРГУ САМОСТІЙНО АБО ЗВЕРНУТИСЯ ЗА ДОПОМОГОЮ ДО ФАХІВЦЯ.

Маю позитивні судові рішення по цій категорії справ, одна з останніх справ – Ухвала Октябрського районного суду м. Полтава від 25 серпня 2022 року у справі № 554/8447/22.

За результатами судового розгляду поданої скарги визнано незаконною бездіяльність службових осіб органу щодо невнесення відомостей про вчинене кримінальне правопорушення до ЄРДР та зобов’язано уповноважених осіб внести відомості, що зазначені у заяві про вчинення кримінального правопорушення до відповідного реєстру.

Це означає, що співробітники правоохоронного органу зобов’язані будуть відреагувати на звернення громадянина і розпочати досудове розслідування за фактом вчинення кримінального правопорушення.

Ознайомитися із судовим рішенням можна тут: https://reyestr.court.gov.ua/Review/105954148

У випадку виникнення запитань проконсультую індивідуально, з конкретної ситуації. Відповім на поставлені запитання. Консультація дозволить скласти оптимальний план дій і уникнути неочікуваних та негативних наслідків. Консультація адвоката отримана сьогодні – ваша безпека та впевненість завтра та завжди.

Індивідуальні консультації надаються за попереднім записом за телефоном: +3805019-359-42, +38067-940-63-00.

У випадку якщо виникли запитання або необхідно вивчити конкретні документи, звертайтеся за електронною адресою – rogozin555@ukr.net (для пересилки документів) або за вказаними телефонами.

Автор консультації: адвокат Сергій Леонідович РОГОЗІН

Джерело

Останні записи в лекторії

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"