Наркотики. Чим загрожує громадянину участь в їх незаконному обігу?

15.01.2021

Проблема з наркотичними речовинами як в світі в цілому, так і в Україні зокрема стоїть досить гостро. Особливо вона загострилася з появою анонімних месенджерів і можливості аж до декількох метрів позначити точку на карті в будь-якій локації і, таким чином, заховати з метою незаконного поширення що завгодно і де завгодно. В даному контексті, щоб не спокушати громадянина, варто зазначити наслідки зберігання і розповсюдження наркотиків, які йому загрожують.

Загальне законодавство по темі консультації

Систему заходів в Україні, спрямованих проти незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживання ними визначає Закон України № 63/95-ВР. Правові та організаційні засади державної політики щодо такого обороту визначає Закон України № 530-V. Він також встановлює порядок державного контролю, повноваження органів виконавчої влади, права та обов’язки фізичних і юридичних осіб в даній сфері.

Згадані законодавчі акти (оскільки містять термінологію, пов’язану з обігом наркотичних речовин) допоможуть розібратися з правовими категоріями Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі також – КУпАП) та краще розуміти статті, які стосуються зберігання і вживання наркотиків. Наприклад, закон № 530-V розкриває правову категорію «виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин», яка досить часто зустрічається в статтях кримінального кодексу і КУпАП.

Адміністративна відповідальність

Адміністративну відповідальність за зберігання наркотиків або психотропних речовин, їх незаконні виробництво, придбання, перевезення, пересилання без мети збуту і в невеликих розмірах передбачено статтею 44 КУпАП. Такі дії тягнуть за собою накладення штрафу від двадцяти п’яти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до шістдесяти годин, або адміністративний арешт до 15 діб.

Тут-таки варто пояснити ряд моментів. По-перше, на сьогодні неоподатковуваний мінімум доходів громадян становить 17 гривень. Тобто, мінімальний штраф становитиме 425 гривень, а максимальний 850. При цьому, в санкції передбачені також інші види покарання і на вибір судді з приводу застосування того чи іншого стягнення будуть впливати такі обставини, як: щире розкаяння винного; вчинення правопорушення неповнолітнім; вчинення правопорушення в стані сп’яніння; повторне протягом року вчинення однотипного правопорушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню; вчинення правопорушення особою, яка раніше вчинила кримінальний злочин; втягнення неповнолітнього в правопорушення. Крім того в разі, якщо громадянин, який справив, виготовив, придбав, зберігав, перевозив, пересилав наркотичні засоби або психотропні речовини в невеликих розмірах без мети збуту, добровільно здасть їх, то він буде звільнений від відповідальності за дії, передбачені цією статтею.

По-друге, виникає питання: що таке наркотичні засоби або психотропні речовини? Розібратися допоможе постанова Кабінету Міністрів України № 770 від 6 травня 2000 року, якою затверджено перелік наркотичних засобів / психотропних речовин, обіг яких заборонено / обмежено і стосовно яких допускаються виключення деяких заходів контролю. Оскільки при виявленні і затриманні особи з підозрою в порушенні статті 44 КУпАП визначити природу речовини, що належить затриманому, не є можливим, встановлювати, чи є речовина наркотичною або психотропною, буде експерт в рамках відповідної експертизи. При цьому, про вилучення таких речовин в обов’язковому порядку повинен бути складений протокол або зроблений відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення, про огляд речей або адміністративне затримання (що робити в разі, якщо Вас затримала поліція можна прочитати тут – Затримання поліцією. Пам’ятаємо про права, не забуваємо про обов’язки.

Вплив розмірів наркотичних засобів на міру покарання

По-третє, варто розібратися в поняттях «невеликі розміри», «вага наркотиків». Тут варто ознайомитися з наказом Міністерства охорони здоров’я України № 188 від 01.08.2000, яким затверджено таблиці невеликих, великих та особливо великих розмірів наркотичних речовин. Наприклад, невеликими будуть розміри канабісу * (* цілі, або в різного ступеня подрібнення будь-які частини рослини роду конопель або їх суміш (за винятком дозрілого насіння) незалежно від того, піддавалися вони екстракції, деструкції, гниттю або враженню пліснявою) вагою до 5 грам .

Виходячи з диспозиції статті 44 КУпАП можна зрозуміти, що в разі, якщо вага наркотичних речовин, передбачених наказом № 188, буде більше, ніж «невелика», діяння злочинця будуть вже охоплюватися нормами Кримінального кодексу України.

Незаконний посів або незаконне вирощування снодійного маку чи конопель

Також варто згадати статтю 106 прим. 2 КУпАП, в якій передбачається покарання за незаконний посів або незаконне вирощування снодійного маку чи конопель у кількості до ста * і до десяти * рослин відповідно.

* Якщо ж цю кількість буде перевищено, за вирощування передбачається вже кримінальна відповідальність згідно зі статтею 310 КК.

Щоб зрозуміти, який посів або вирощування будуть незаконними, варто звернеться до положень Закону України № 60/95-ВР.

Відповідно до цього закону діяльність з культивування та (або) використання вищезазначених рослин, може здійснюватися юридичними особами всіх форм власності, при наявності у них відповідної ліцензії та в межах визначених Кабінетом Міністрів України квот. Гранично допустимий вміст наркотичних речовин в таких рослинах також встановлюється Кабінетом Міністрів України.

При цьому вирощування таких рослин здійснюється шляхом застосування насіння, придбаного в спеціальному порядку.

Тобто вирощування снодійного маку чи конопель, придбаних поза рамками спеціального порядку, встановленого Кабінетом Міністрів України, або без відповідної ліцензії, буде вважатися незаконним. При цьому санкція статті 106 прим 2 КУпАП передбачає покарання за таке правопорушення у вигляді накладення штрафу від вісімнадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією наркотиковмісних рослин, що вирощувались незаконно.

Незаконний оборот наркотиків і відповідальність за поширення наркотиків в рамках кримінального кодексу

У кримінальному ж кодексі злочинам по темі консультації присвячений цілий розділ під номером 13. Цікаві читачеві статті за зберігання і вживання наркотичних речовин – статті 307, 309, 310, 316 КК. Там також можна дізнатися відповідь на найпопулярніше питання «Скільки дають років за розповсюдження наркотиків?».

Кримінальна відповідальність за зберігання наркотиків передбачена статтею 309 КК України. Відповідно до положень даної статті незаконне виробництво, зберігання, виготовлення, придбання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту караються штрафом від 1700 до 5100 гривень або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців , або обмеженням волі на строк до п’яти років.

Якщо порівняти диспозицію цієї статті і статті 44 КУпАП, то стягне ясно, що грань між ними полягає, по-перше, в розмірах наркотичних засобів (зберігання канабісу вагою 6 грамів буде вже приводом для притягнення до кримінальної, а не до адміністративної відповідальності оскільки 6 грам відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України № 188 від 01.08.2000 буде вже вважатися великим розміром), по-друге, в тому, що можна в теорії отримати реальний термін за виготовлення наркотиків навіть в невеликих розмірах, оскільки частина 1 статті 44 КУпАП, на відміну від статті 309 КК України, не охоплює категорію «виготовлення» наркотичних засобів. При цьому, відповідно до закону України № 60/95-ВР, саме серійність є тією суттєвою ознакою, що відрізняє «виробництво» від «виготовлення». Чому, виходячи з логічного тлумачення цих норм, за виробництво (серійність виготовлення) наркотичних речовин в невеликих розмірах передбачена адміністративна відповідальність, а за виготовлення (одиничний випадок) – кримінальна, – питання відкрите.

При всьому, передбачено звільнення від кримінальної відповідальності, якщо особа, яка вчинила діяння, передбачене частиною 1 статті 309 КК, добровільно звернеться до лікувального закладу і почне лікування від наркоманії. При цьому, вирішуючи питання про звільнення особи від кримінальної відповідальності на такій підставі, суд буде встановлювати, чи дійсно обвинувачений страждав наркоманією і вимагав лікування, чи дійсно він звернувся до лікувального закладу і проходив лікування добровільно, а не вимушено і чи дійсно ставить він метою вилікуватися від наркоманії, а не ухилитися таким чином від відповідальності за скоєний злочин.

Який термін за поширення наркотиків? – У випадку, коли дії, передбачені статтею 309 вчинені з метою збуту (стаття 307 КК), або (незалежно від розміру) збут відбувся, злочинцеві буде загрожувати покарання за продаж наркотиків у вигляді «путівки за ґрати» на 4-8 років. Врятуватися від терміну за збут наркотиків або уникнути терміну за закладку наркотиків/терміну за поширення наркотиків можна тільки за умови, якщо добровільно їх здати і вказати джерело їх придбання або сприяти розкриттю кримінальних злочинів, пов’язаних з їх поширенням.

Звідси випливає можливість, в момент затримання на вулиці, «знайти» в кишені заяву про добровільну передачу знайдених наркотиків органам правопорядку та отримати шанс вислизнути від покарання. Важливо при цьому пам’ятати, що в суді можуть виникнути питання, наприклад: за яким маршрутом рухався підсудний; чому вибрав саме те чи інше відділення поліції і чому рухавс

я туди саме таким маршрутом і в такий час доби; де взяв наркотики; де і за яких обставин була написана заява і чому це було зроблено не в відділенні і т.д.

Також важливо пам’ятати, що термін за поширення наркотиків неповнолітніми істотно не відрізнятиметься від терміну для повнолітніх, але при його визначенні будуть враховуватися умови життя і виховання неповнолітнього, вплив дорослих, рівень розвитку та інші особливості особи неповнолітнього.

Публічне вживання наркотичних засобів

Крім того, як зазначено в статті 316 КК України, відповідальність може наставати не тільки за розповсюдження наркотичних засобів. За публічне або вчинене групою осіб незаконне вживання наркотичних засобів (навіть в невеликих обсягах) в місцях, призначених для проведення навчальних, спортивних і культурних заходів, та в інших місцях масового перебування громадян також передбачається кримінальне покарання у вигляді обмеження волі на строк до чотирьох років або позбавлення волі на строк до трьох років.

Якщо Вам потрібна консультація професіонала, пропонуємо скористатися послугою «Тендер на юридичну допомогу» від юридичного порталу Протокол.

Богдан Масловюрист Адвокатської фірми «Єфімов та партнери».

Джерело

Останні записи в лекторії

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"