Евакуація авто на штрафмайданчик: коли дозволено і як повернути

07.08.2020

Евакуація автомобіля на штрафмайданчик – ось проблема, яка може доставити масу неприємностей! Евакуатори стають невід’ємною частиною більшості великих і не дуже міст України. Працюють вони оперативно, і залишивши машину на пару хвилин «під знаком», при поверненні її можна вже не знайти. Евакуацією займаються приватні фірми, які зацікавлені в якомога більшій кількості «клієнтів». Юридичний ресурс «Протокол» пропонує консультацію на тему, через що автомобілі забирають на штрафмайданчик і скільки це коштуватиме.

Евакуація автомобіля

27.09.2018 року в Україні набув чинності ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери паркування транспортних засобів» №2262-VIII прийнятий 21.12.2017 року, що вводить нові правила паркування автомобілів. Законом вносяться зміни до низки законодавчих актів, зокрема, Кодексу України про адміністративні правопорушення, законів “Про дорожній рух», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про страхування» і «Про національну поліції». Поруч з посиленням адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень під час паркування транспортних засобів, закон передбачає сприяння облаштуванню місць для паркування, а також розширення повноважень органів місцевого самоврядування та Національної поліції України в цій сфері. Закон, зокрема, передбачає створення законодавчого механізму невідворотності відповідальності за порушення правил зупинки, стоянки та паркування транспортних засобів шляхом введення фото-, відеофіксації правопорушень. Також передбачено поширення механізму залучення до адміністративної відповідальності особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, за окремі порушення правил дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, за випадки порушення правил зупинки, стоянки та паркування транспортних засобів, зокрема, несплату вартості послуг за парковку або парковку на місцях для інвалідів особами, які не мають такого права.

Крім того, закон встановлює обов’язкове залишення копії постанови або повідомлення про рішення про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення, зафіксовані в режимі фотозйомки / відеозапису, на лобовому склі транспортного засобу.

Повноваження щодо розгляду справ про адміністративні правопорушення та здійснення тимчасового затримання транспортного засобу, згідно з документом, будуть мати інспектори з паркування.

Законом передбачені три режими притягнення водія до відповідальності за вчинене порушення правил дорожнього руху:

-Шляхом спілкування між представниками правоохоронних органів і порушником, аналізу документів і складання протоколу.

-Автофіксації правопорушень – дані з відеокамер будуть надходити безпосередньо до поліцейської дільниці.

-Поліцейські і інспектори з паркування отримали право в ручному режимі фіксувати факт правопорушення за допомогою відеокамер, які здійснюють запис місця, дати і часу порушення правил паркування за відсутності водія.

Законом також передбачено оплату паркувального місця:

-неправильне розташування ТЗ на стоянці буде каратися штрафом в межах від 255 до 1700 гривень;

-простоювання автомобіля на платному майданчику протягом десяти хвилин і більше без попередньої оплати за послуги буде каратися в двадцяти кратному розмірі вартості однієї години тієї чи іншої парковки;

-за парковку машини на місці, призначеному для ТЗ людей з інвалідністю необхідно буде сплатити суму, що в тридцять разів перевищує вартість однієї години паркування.

При грубому порушенні ПДР (парковки на залізничних переїздах і трамвайних коліях, на перехрестях і пішохідних переходах, у другій смузі) власникам автомобілів може загрожувати і евакуація транспортного засобу на штрафмайданчик без їх згоди.

Евакуювали машину

Зараз евакуація можлива в разі, якщо автомобіль “суттєво перешкоджає дорожньому руху». Рішення про “істотно” або “несуттєво” приймає поліцейський.

Причини евакуації автомобіля

Згідно інформації патрульної поліції, якщо поліцейські виявляють автомобіль, який рухається, зупиняється або стоїть з порушенням ПДР і суттєво перешкоджає дорожньому руху, вони повинні здійснити його тимчасове затримання: викликати евакуатор і відправити такий автомобіль на штрафмайданчик. При цьому, якщо водій-порушник перебуває на місці події, евакуація автомобіля-порушника не проводиться. В такому випадку патрульний виписує водієві штраф, після чого той повинен прибрати автомобіль з місця, де заборонене паркування, зупинка або стоянка.

Якщо ж водій з’явився на місці вже після того, як поліцейські викликали евакуатор, цей виклик скасовується і евакуація не проводиться, навіть якщо евакуатор вже прибув на місце.

В яких випадках евакуюють машину

Співробітники Нацполіції або інспектор по парковці можуть евакуювати машину, якщо вона перешкоджає дорожньому руху або загрожує безпеці руху. Новий закон чітко визначає, за яких умов це може статися. Відповідно до ст. 2654 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено, коли можуть застосувати заходи тимчасового затримання та евакуації.

Тимчасове затримання ТЗ інспектором по парковці здійснюється шляхом доставки його для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку за допомогою спеціального автомобіля – евакуатора. Це дозволяється виключно у випадках, встановлених цією статтею. При тимчасовому затриманні ТЗ складається акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, форма якого затверджується КМ України.

Тимчасове затримання транспортного засобу шляхом доставки для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку здійснюється в разі вчинення порушення, передбаченого частиною третьою статті 122 (порушення правил зупинки, стоянки в межах відповідного населеного пункту), частиною першою статті 152-1 цього Кодексу, у випадках, передбачених частиною третьою цієї статті, а так само в разі вчинення порушення, передбаченого частиною другою статті 152-1 цього Кодексу.

Згідно цього Кодексу некоректно розміщеним транспортним засобом є такий, що суттєво перешкоджає дорожньому руху або становить загрозу безпеці руху, якщо транспортний засіб:

1. Поставлено на проїжджій частині у два і більше рядів;

2. Розташовано в заборонених Правилами дорожнього руху місцях зупинки або стоянки, а саме:

-на залізничних переїздах або трамвайних коліях;

-на естакадах, в тунелях, мостах, шляхопроводах і під ними,;

-на пішохідних переходах і ближче десяти метрів до них з обох боків, крім випадків зупинки для надання переваги в русі;

-на перехрестях і ближче десяти метрів від краю проїжджої частини при відсутності на ній пішохідного переходу, за винятком зупинки для надання переваги в русі та зупинки проти бокового проїзду на Т-подібних перехрестях, де є суцільна лінія розмітки або розділювальна смуга;

-на проїжджій частині, де відстань між суцільною лінією розмітки чи прилеглим краєм проїзної частини і транспортним засобом, що зупинився, менше трьох метрів;

-ближче тридцяти метрів від посадкових майданчиків для зупинки маршрутних транспортних засобів, а при їх відсутності – ближче 30 метрів від дорожнього знака такої зупинки з обох сторін;

-ближче десяти метрів від позначеного місця виконання дорожніх робіт і в зоні їх виконання;

-в місцях, де буде неможливим зустрічний роз’їзд або об’їзд транспортного засобу, що зупинився;

-ближче десяти метрів від виїздів з прилеглих територій і безпосередньо в місці виїзд;

3. Своїм розташуванням унеможливлює рух інших транспортних засобів або створює перешкоду для руху пішоходів, в тому числі осіб з інвалідністю на спеціальних засобах пересування і пішоходів з дитячими колясками;

4. Розташований на виділеній смузі для руху громадського маршрутного транспорту;

5. Розташований на вказаній відповідними дорожніми знаками та / або дорожньою розміткою велодоріжці;

6. Перешкоджає руху або роботі снігоприбирального і іншого технологічного комунального транспорту в разі введення надзвичайного стану або в разі оголошення окремої місцевості зоною надзвичайної екологічної ситуації;

7. Порушує схему паркування транспортних засобів таким чином, що він блокує проїзд по двох або більше смугах руху.

При тимчасовому затриманні транспортного засобу, розташування такого транспортного засобу повинно бути обов’язково зафіксовано в режимі фотозйомки (відеозапису). Інспектори з паркування зобов’язані невідкладно інформувати про тимчасове затримання транспортного засобу відповідні підрозділи Національної поліції із зазначенням державного номера затриманого транспортного засобу, точного часу його затримання і місця зберігання (адреса і телефони спеціального майданчика або стоянки), розміщувати цю інформацію на офіційному сайті виконавчого органу відповідної місцевої ради, а також передавати повідомлення про тимчасове затримання транспортного засобу на абонентський номер рухомого (мобільного) зв’язку та адреси електронної пошти, зазначені відповідними користувачами або особами (від імені осіб), за якими зареєстровані транспортні засоби, згідно зі статтею 279-4 цього Кодексу. Повернення транспортного засобу, затриманого шляхом доставки для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку, відповідальній особі, зазначеній в частині першій статті 14-2 цього Кодексу, або особі, яка ввезла транспортний засіб на територію України, або особі, яка керувала транспортним засобом на момент скоєння правопорушення відбувається невідкладно за зверненням такої особи після сплати штрафу за вчинене правопорушення і оплати вартості послуг з транспортування та / або зберігання транспортного засобу.

У разі заподіяння транспортному засобу шкоди при його транспортуванні і / або зберіганні завдані збитки відшкодовуються за рахунок суб’єкта господарювання, який надає такі послуги, та / або відповідного страхового відшкодування, здійснюється за правовідносинами обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності підприємства, що надає послуги з транспортування та / або зберігання транспортних засобів у разі їх тимчасового затримання.

Порядок тимчасового затримання інспекторами з паркування транспортних засобів та їх зберігання встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Евакуювали машину – що робити

У разі, якщо авто немає на місці, водій повинен зателефонувати на 102 або на гарячу лінію патрульної поліції по телефону (044) 287 82 82, щоб перевірити, чи не евакуйовано його автомобіль на штрафмайданчик. Черговий підкаже, куди звертатися далі для складання відповідних адміністративних матеріалів, після чого ви зможете забрати автомобіль зі штрафстоянки. Але треба знати, що за законом евакуювати не можна будь-який неправильно припаркований автомобіль, а тільки такий, який розташований таким чином, що істотно (значно) перешкоджає дорожньому руху. Якщо патрульні поліцейські виявляють автомобіль, який здійснює рух зупинку або стоянку з порушенням ПДР і суттєво перешкоджає дорожньому руху, вони повинні здійснити його тимчасове затримання – викликати евакуатор і відправити такий автомобіль на штрафмайданчик.

У випадках, коли водій знаходиться на місці події, евакуація автомобіля-порушника не проводиться. Патрульний поліцейський виписує водієві штраф, після чого той повинен прибрати автомобіль з місця, де парковка, зупинка або стоянка заборонені.

Якщо ж водій з’являється на місце вже після того, як поліцейський викликав евакуатор, виклик евакуатора скасовується і евакуація не проводиться, навіть якщо евакуатор вже прибув за таким викликом.

Поліцейські (інспектори) при відсутності водія повинні обов’язково зафіксувати на фото з двох протилежних ракурсів або на відео розташування порушника;

невідкладно відправити інформацію про затримання такого ТЗ (в т.ч. адресу сайту з фото / відео порушення і місце зберігання авто) на мобільний номер і на електронну пошту власника, якщо він зареєстрований в Єдиному державному реєстрі транспортного засобу (!), а якщо немає то до чергової частини територіального органу Нацполіції;

залишити на місці, де був автомобіль, повідомлення про затримання транспортного засобу та необхідності водієві прибути у відділення поліції для оформлення протоколу про правопорушення (там вже йому повідомлять про місцезнаходження авто).

У всіх випадках при відправленні авто на штрафмайданчик складають «Акт огляду і тимчасового затримання транспортного засобу», який підписують: поліцейський (або інспектор парковки), два понятих і водій евакуатора, який доставив автомобіль на спеціальну стоянку. Якщо автомобілю буде завдано шкоди при транспортуванні і / або зберіганні, збитки відшкодовуються за рахунок суб’єкта господарювання, який надає ці послуги, або за кошти його страховки.

Відповідно, рекомендація в разі вилучення автомобіля:

1. Оглянути прилеглу територію, де було запарковано автомобіль, щоб виявити повідомлення від поліцейського про вилучення автомобіля.

2. Якщо такого повідомлення не виявлено, зателефонуйте 102 і повідомити про зникнення (викрадення) автомобіля.

3. З’явитися у відділення поліції для оформлення протоколу та постанови про адміністративне правопорушення. Оплатити штраф за порушення правил парковки ТЗ, що створює значні перешкоди дорожнього руху.

4. Розпитати у поліцейського конкретне місце розташування спецмайданчика. як правило, такі майданчики знаходяться в промисловій зоні або на околиці міста. тому потрібно знати не просто, адресу, а докладно з’ясувати, де саме знаходиться ваш автомобіль.

5. Перед тим, як їхати за автомобілем, сплатити витрати на транспортування і зберігання автомобіля, оскільки часто заплатити на місці стоянки не має можливості.

6. Ціни за транспортування і зберігання на спецмайданчику скрізь однакові.

7. Вам зобов’язані видати автомобіль відразу після пред’явлення вами документів про власність на авто, квитанції про оплату послуг евакуатора і зберігання, а також примірник постанови про адміністративні правопорушення. Вимагання інших документів законом не передбачено. якщо автомобіль не повертають, викликайте поліцію і вимагайте, щоб за вашою заявою внесли відомості про злочин до реєстру досудових розслідувань (порушили кримінальну справу за самоуправство).

Приймати рішення про тимчасове затримання транспортного засобу та організацію евакуації авто в усіх випадках мають право поліцейські (різних підрозділів в залежності від ситуації), а за неправильну стоянку або парковку в межах населених пунктів – ще й муніципальні інспектори з паркування. Інструкція, як вони повинні працювати, викладена в спеціальному «Порядку тимчасового затримання транспортних засобів і їх зберігання», затвердженому Постановами КМУ № 1102 від 7.12.2008 для поліції та № 990 від 14.11.2018 р. – для інспекторів парковки. Після евакуації автомобіля з ініціативи патрульної поліції, для його повернення потрібно сплатити вартість послуг евакуатора, а також вартість зберігання автомобіля на майданчику тимчасового утримання. Ціна таких «послуг» чітко регламентована і затверджена спільним Наказом МВС України, Мінекономрозвитку і Мінфіну України №967 / 1218/869 від 10 жовтня 2013 року.

Евакуатор забрав машину

Евакуація відбувається тільки в тому випадку, якщо водія немає поруч з неправильно припаркованим авто. Крім того, якщо водій підійшов після виклику евакуатора, виклик скасовується, водієві виписується штраф і він зобов’язаний виїхати, тобто, прибрати автомобіль з того місця, де паркування заборонено. Якщо ви впевнені, в тому, що припаркували авто без порушення, або воно не створювало перешкод, ви можете оскаржити дії поліції в адміністративному суді. Ви можете оплатити штраф і подавати позов після цього. Однак пізніше в разі виграшу в суді, вам, швидше за все, доведеться чекати гроші назад не один тиждень. Ви також можете не платити штраф і подати позов до суду протягом 10 днів (саме стільки у вас є на сплату штрафу без санкцій). І цей термін буде автоматично продовжений на час розгляду справи в суді.

Забрати машину зі штрафстоянка без оплати

Машину забрати без оплати, не вдасться зі штрафмайданчика. Найкраще, звертаючись до суду, щоб у вас було фото автомобіля перед транспортуванням.

У такому випадку, якщо ваш позов буде задоволений, то всі витрати за виклик евакуатора, штрафмайданчик, а також судовий збір будуть стягнуті з відповідача.

Якщо водій повернувся, евакуація автомобіля-порушника не проводиться. Поліцейський виписує штраф, а водій в максимально короткий термін повинен прибрати автомобіль з місця порушення. Навіть якщо евакуатор вже прибув за викликом, поліцейський скасовує затримання і оформляє протокол. Але, якщо автомобіль вже завантажили на евакуатор, все буде залежати від ваших умінь вести «мирні переговори», тому що в цьому випадку вважається, що вже почалося транспортування на штрафмайданчик, за яке повинен платити порушник.

Юридичний ресурс «Протокол» («Protocol») сподівається, що ця консультація стане корисною. Пам’ятайте, що на юридичному ресурсі «Протокол» Ви завжди зможете знайти юриста професіонала, який надасть кваліфіковану допомогу, при цьому недорого. Користуйтеся нашим сервісом Тендер на юридичну послугу і вирішуйте свої проблеми швидко і назавжди.

Третякова Людмила Федорівна

Джерело

Останні записи в лекторії

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"