100 тисяч для військовослужбовців

01.09.2022

Кому з військовослужбовців мають виплачувати по 100 тисяч? Які є підстави для виплати 100 тисяч? Що робити, якщо мені не виплачують винагороду 100 тисяч? Ці та інші запитання постійно надходять від військовослужбовців. Сьогодні ми дамо на них конкретні відповіді.

Для початку потрібно сказати, що зарплата військовослужбовця (юридично називається грошове забезпечення) складається з окладу (посадового та за звання) та додаткових видів грошового забезпечення (премії, винагороди, доплати).

Коли ми ведемо мову про виплату 100 тисяч грн військовослужбовцям, потрібно розуміти, що це додаткова щомісячна винагорода.

“Додаткова” означає те, що вона виплачується понад суму посадового окладу та окладу за військове звання. “Додаткова” також означає, що вона виплачується у певних випадках, на яких ми зупинимося далі.

“Щомісячна” означає можливість її щомісячної виплати, якщо виконуються певні умови.

Потрібно пам’ятати, що цей вид додаткової винагороди діє лише під час воєнного стану. На даний час воєнний стан продовжений до 21 листопада 2022 року включно. Однак його строк може бути збільшено з урахуванням військової обстановки відповідно до указу Президента, затвердженого Верховною Радою.

Хто має право на отримання такої винагороди?

Відповідно до постанови КМУ від 28 лютого 2022 р. № 168 є перелік осіб, які мають на неї право. Це такі особи:

військовослужбовці Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військові прокурори Офісу Генерального прокурора, особи рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітники Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особи рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій.

Якщо узагальнити, можна сказати, що це всі особи, які зараз беруть участь у захисті Батьківщини.

Головною умовою такою виплати є їхня “безпосередня участь у бойових діях або здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів”. До речі, це стосується в тому числі військовослужбовців строкової служби. У постанові про це чітко вказано.

Райони ведення бойових дій

Оскільки умовою отримання виплати є виконання обов’язків саме в районах ведення бойових дій та участі у заходах з національної безпеки та оборони, важливо конкретизувати це поняття.

Перелік районів ведення бойових дій формується Міністерством реінтеграції за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних та Київської міської військових адміністрацій.

У процесі визначення таких територій спираються на три ключові критерії. Це:

-території, що є тимчасово окупованими;

-території, що перебувають в оточенні (блокуванні);

-території, на яких тривають активні бойові дії.

За даними Мінреінтеграції, станом на 17 серпня 2022 року до оновленого переліку територіальних громад, розташованих у районах проведення воєнних (бойових) дій, або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), входить 323 громади з 9 областей. Зокрема це 66 територіальних громад Донецької області, 56 – Харківської, 9 – Дніпропетровської, 37 – Луганської, 54 – Запорізької, 49 – Херсонської, 26 – Миколаївської, 21 – Сумської, 5 – Чернігівської.

До завдань із захисту Батьківщини відносять також завдання із всебічного забезпечення угруповань Сил оборони держави в районі ведення бойових дій згідно з бойовими розпорядженнями, інші бойові або спеціальні завдання, бойові завдання щодо руху опору на тимчасово окупованих територіях, завдання з ведення оперативної розвідки в районі ведення бойових дій або на тимчасово окупованих територіях.

Це можуть бути завдання з відбиття збройного нападу на об’єкти, що охороняються, звільнення таких об’єктів у разі їхнього захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, бойові завдання з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань, виконання бойових завдань з вогневого ураження повітряних цілей, здійснення польотів та ведення повітряного бою, виведення сил та засобів з-під удару противника, виконання бойових завдань кораблями, катерами та морськими суднами.

Як бачимо, фактичне визначення є досить широким. Юридично має бути виданий відповідний наказ командира частини.

Визначення розміру допомоги

Відповідно до постанови КМУ № 168 розмір винагороди (100 тисяч) постійно є різним, оскільки залежить від кількості днів, протягом яких особа бере участь в бойових діях чи інших заходах із захисту Батьківщини. Виплата здійснюється пропорційно.

За загальним правилом, якщо особа не брала участі в бойових діях протягом місяця, їй виплачується додаткова винагорода у розмірі 30 тисяч грн.

Якщо ж особа брала участь у бойових діях чи захисті Батьківщини протягом всіх днів місяця, вона отримає винагороду замість 30 тисяч – 100 тисяч грн (тобто +70 тисяч грн за повний місяць).

Однак такі випадки трапляються рідше. Як правило, участь в бойових діях не збігається з календарним місяцем і тому вона виплачується пропорційно до днів участі у бойових діях чи інших заходах національної безпеки та оборони. Давайте розберемо це на практиці.

Варіант 1.

Військовослужбовець Анна у квітні 2022 року проходила військову службу у Тернопільській області, однак участі в бойових діях не брала.

Вона отримає за місяць винагороду у розмірі 30 тисяч грн.

Варіант 2.

Військовослужбовець Петро протягом травня місяця з 01.05.2022 по 31.05.2022 брав участь в бойових діях, перебуваючи в Донецькій області.

Він отримає замість 30 тисяч грн додаткову винагороду у розмірі 100 тисяч грн за травень 2022 року.

Варіант 3.

Військовослужбовець Олексій протягом кількох днів червня 2022 року брав безпосередню участь в бойових діях, а в інші дні проходив військову службу поза районами ведення бойових дій.

Як обраховується винагорода у такому разі?

01.06.2022 р – 10.06.2022 р. він проходив військову службу без залучення до бойових дій.

Для обрахунку винагороди за цей період ми ділимо 30 тисяч на кількість днів у місяці, щоб визначити суму винагороди без участі в бойових діях за 1 день. А потім множимо цю суму на кількість таких днів.

Наприклад: 30 000 / 30 * 10днів = 10 000 грн.; (за період з 01.06. по 10.06.2022 р.)

З 11.06. по 30.06.2022 р. Олексій брав безпосередню участь в бойових діях.

Для обрахунку розміру винагороди за цей період ми робимо ті ж самі дії, що і вище, але замість 30 тисяч ставимо 100 тисяч.

Тому 100 тисяч ділимо на кількість днів місяця (30) та множимо на кількість днів участі в бойових діях (20).

Наприклад: 100 000 грн / 30* 20 днів = 66 667 грн. (за період участі у бойових діях)

Щоб обрахувати загальний розмір винагороди за червень потрібно додати розміри за період з 01.06 по 10.06.2022 та з 20.06 по 30.06.2022 р.:

10 000 грн + 66 667 грн = 77 667 грн.

Отже, в даному разі загальний розмір додаткової винагороди військовослужбовця Олексія становив 77 667 грн за червень 2022 року.

Як відбувається процес виплати?

Додаткова винагорода виплачується в поточному місяці за минулий місяць на підставі наказу командира військової частини. Виплата здійснюється у військовій частині, де проходить службу військовослужбовець.

Наказ командира військової частини на виплату додаткової винагороди складається на підставі рапорту командира структурного підрозділу, в якому вказується бойове розпорядження (бойовий наказ), відповідно до якого військовослужбовець брав участь у бойових діях або здійснював заходи щодо їхнього забезпечення, та термін безпосередньої участі кожного військовослужбовця.

Документами, що підтверджують участь у бойових діях, є:

-бойовий наказ (бойове розпорядження);

-журнал бойових дій (журнал ведення оперативної обстановки), бойове донесення чи постова відомість;

-рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця в бойових діях чи виконанні бойових завдань.

Накази про виплату додаткової винагороди за минулий місяць видаються до 5 числа поточного місяця на підставі рапортів командирів підрозділів.

Важливим нюансом також є те, що в наказах про виплату додаткової винагороди, виходячи з розміру 100 000 гривень за місяць, обов’язково зазначаються підстави для його видання з посиланням на бойовий наказ (бойове розпорядження).

До наказів про виплату 100 тисяч гривень також включаються і військовослужбовці, які брали безпосередню участь у бойових діях та загинули або померли внаслідок отриманих поранень та травм — за весь місяць, але не більше періоду дії воєнного стану, та військовослужбовці, що захоплені в полон або стали заручниками.

В разі відрядження військовослужбовця до іншої військової частини для прийняття участі у бойових діях або здійснення заходів щодо їх забезпечення – наказ командира військової частини на виплату додаткової винагороди складається на підставі довідки командира військової частини, до якої був відряджений військовослужбовець, в якій вказується бойове розпорядження (бойовий наказ) та термін безпосередньої участі кожного військовослужбовця.

Варто зазначити, що додаткова винагорода в розмірі 100 тис. грн. також виплачується військовослужбовцям, які зазнали поранення (контузії, травми, каліцтва), з дня поранення та за весь період безперервного перебування на лікуванні, в тому числі лікування за кордоном. Важливо розуміти, що виплата буде можлива лише у разі, якщо поранення (контузії, травми, каліцтва) будуть пов’язані із захистом Батьківщини. Такий зв’язок встановлюється військово-лікарською комісією. Ось чому для таких осіб важливо мати на руках постанову ВЛК. Без отримання такої довідки виплата допомоги є неможливою.

Проблеми виплати та їхнє вирішення

У питаннях виплати винагороди трапляються і проблемні моменти. Вони призводять до питань від військовослужбовців, а іноді і до порушень їхніх прав.

Які ж це проблеми та як їх можна вирішити?

1) Основна проблема полягає у відсутності точного розрахунку винагороди. Як це працює? – Військовослужбовець на початку місяця отримує певну суму коштів на свою картку. При цьому в нього відсутній детальний розрахунок всіх виплат. Тому виникає чимало запитань: чи правильно нарахували грошове забезпечення, чи врахували при цьому всі дні участі в бойових діях? Якщо ж винагорода взагалі не прийшла, то чому це сталося?

Корінь цієї проблеми полягає у відсутності обов’язку командування надавати військовослужбовцям детальний розрахунок грошового забезпечення за місяць. У разі отримання такого розрахунку, військовослужбовець чітко розумів би, скільки і за що йому заплатили. Відтак це зняло б більшість питань щодо грошового забезпечення загалом і щодо додаткової винагороди зокрема.

Тому на рівні конкретного військовослужбовця у разі запитань щодо винагороди можна порекомендувати звернутися усно до фінчастини та командування частини для того, щоб отримати пояснення. Адекватні командири завжди пояснять і розтлумачать.

Якщо ж контакту немає, можна писати та реєструвати рапорт з проханням надати детальний розрахунок грошового забезпечення за місяць.

На рівні військових відомств, було б слушно передбачити обов’язковість надання щомісяця деталізованого розрахунку грошового забезпечення всім військовослужбовцям.

2) Друга проблема – невключення військовослужбовця до переліку осіб для виплати допомоги.

Причини такої ситуації можуть бути різні: від технічних та випадкових проблем (забули додати, видалився рядок чи прізвище) до скоєння військовослужбовцем правопорушення.

Тому кожен військовослужбовець має самостійно слідкувати за розміром своєї винагороди та у разі її неотримання або зменшення розміру, ставити  питання до фінчастини та командування військової частини або письмово звертатися із рапортом до вищого командування.

3) Третьою проблемою можна назвати невиплату винагороди 100 тисяч під час лікування.

Причиною може бути відсутність зв’язку між пораненням та захистом Батьківщини, а точніше відсутність довідки ВЛК.

В даному разі необхідно за першої можливості пройти військово-лікарську експертизу, отримати постанову та направити документи до військової частини для того, щоб безпосередній командир включив військовослужбовця до переліку осіб, які мають право на винагороду 100 тисяч.

Висновки

Військовослужбовці мають отримувати те, що написано в Законі.

Визначення проблем та викликів робиться для того, щоб їх вирішувати. Бажано системно.

Якщо у військовослужбовців виникають сумніви у розмірах виплат, потрібно звертатися до командування частини, а також до юристів по правову  допомогу.

Знайте свої права та користуйтесь ними!

Антон Красов, юрист і правозахисник

Джерело

Останні записи в лекторії

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"