Знайомтесь – Олексій Огурцов, суддя з «плівок Вовка».
29.10.2019
На конкурс на посаду судді Конституційного суду України претендує шістнадцять осіб. Переважна більшість охочих увійти до КСУ – чинні або колишні судді. Трьох переможців на посаду суддів КСУ оберуть на Всеукраїнському з’їзді суддів, який відбудеться 29-30 жовтня. Серед охочих також є фігурант розслідування НАБУ та суддя з «плівок Вовка».
Знайомтеся, суддя Окружного адміністративного суду міста Києва – Олексій Петрович Огурцов.
У 2003 році він влаштувався на роботу головним юрисконсультом у Департамент організації виробництва господарської діяльності НБУ. Вже за три роки перейшов юристом у приватне ТОВ “ЮК “Алєксєєв, Боярчуков та партнери”. У 2010 Огурцова призначили суддею Полтавського окружного адміністративного суду.
У 2010-му Віктор Янукович указом перевів Олексія Петровича в Окружний адміністративний суд міста Києва, куди згодом його обрали безстроково.
За даними розслідування «Слідство.інфо», суддя Огурцов у період з 2012 по 2013 роки здійснив низку вояжів закордон: Маврикій, Кубу, Туреччину, Німеччину, Грецію, Італію, країни Бенілюксу. При цьому Олексій Петрович, перебуваючи в інших країнах, виносив судові рішення.
Однак у підсумку прокуратура Києва закрила кримінальне провадження щодо рішень, ухвалених суддями Окружного адміністративного суду Києва в час, коли вони могли перебувати за кордоном. Провадження закрили після допиту «суддів та їхніх помічників, які повідомили, що були помилково зазначені дати винесення рішень».
Суддя перебував у складі колегії, яка визнала протиправним звільнення Григорія Мамки з посади заступника начальника ГУ МВС України та поновила його на посаді. Міхеіл Саакашвілі назвав Георгія Мамку “cтолпом коррупционной системы рэкета и вмешательства в бизнес в старой милиции”.
Раніше видання “Українська правда” з посиланням на реєстр судових рішеньповідомляло, що Огурцов скасував нарахування 2 млн грн податків для фірми з орбіти компаній, на які була оформлена резиденція Віктора Януковича “Межигір’я”.
У лютому 2018 року щодо Олексія Огурцова у Вищій раді правосуддя відкрили дисциплінарну справу через рішення в скандальній справі щодо готелю «Либідь». Відповідно до закону на розгляд дисциплінарної скарги у ВРП є максимум 120 днів. А про долю Огурцова думали більше ніж рік і, зрештою, відмовили в притягненні його до відповідальності.
Ще одна темна пляма в біографії Огурцова полягає у присутності його на плівках, записаних детективами НАБУ в кабінеті голови ОАСК Павла Вовка. На цих записах голоси подібні на тих, які належать суддям ОАСК, які обговорюють втручання в роботу ДБР та судової влади, зокрема Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. З цих записів випливає, що Огурцов в курсі усіх задумів Вовка та активно сприяє реалізації його сценарію.
Окрім цього, на плівках НАБУ судді ОАСКу обговорювали й те, як уникнути кваліфікаційного оцінювання суддів, а саме масову «хворобу» як привід пропустити засідання. Власне, така «епідемія» серед суддів ОАСК відбулася 17 квітня 2019 року, коли 30 суддів, зокрема й Олексій Огурцов, не прийшли на кваліфікаційне оцінювання. Автомайдан через суд змусив Державне бюро розслідувань відкрити провадження щодо підробки лікарняних листів.
Про тісний зв’язок з Вовком та компанією на плівках свідчить і те, що серед трьох людей, які можуть надати йому рекомендацію Огурцов назвав трьох суддів ОАСК, серед яких на першому місці саме Павло Вовк.
Традиційно з декларацій ми порахували доходи судді та його родини за 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 та 2018 роки. Ось що нам вдалося довідатися: впродовж семи років суддя Олексій Огурцов, за нашими підрахунками, заробив орієнтовно 2,11 млн грн, куди входить зарплата, викладацька діяльність та продаж майна. Вірогідно йдеться про автомобіль Honda Civic 2006 року випуску. Продав досить дорого – за 408 тис. грн, хоча в мережі такі автівки є по 160 тис. Натомість придбав BMW за допорогові 149 тис. (межа безготівкового розрахунку)
Дружина Вікторія Бісик у 2012-му отримала у подарунок 400 тис. грн. Вона віднедавна зареєстрована підприємцем з права, харчування та інформаційних послуг. Прописана, до речі, в гуртожитку.
У 2016 році суддя Огурцов не захотів «світити» у своїй декларації її доходи. Хоча повинен бути обізнаний про статки близьких.
Вікторія Олександрівна також вдало продала за 400 тис. грн власну Subaru Forester, якою користувалась ще з 2012-го.
Цікаво, що згідно з декларацією, Олексій Огурцов з дружиною та дочкою живуть доволі скромно. Навіть не мають у власності жодної земельної ділянки, хоча в суддівському колі це, радше, виняток із правил. Бо ж судді нерідко просять землю в межах безоплатної приватизації, і їм, як не дивно, виділяють, чого не скажеш про середньостатистичних громадян.
Тож, що ми бачимо в Олексія Петровича? Місце реєстрації судді – гуртожиток Головного управління Національної поліції у місті Києві.
Однак, як бачимо з тієї ж декларації, Олексій Огурцов фактично проживає у квартирі дружини Вікторії Бісик. Житло площею 52,7 кв. м розташоване в місті Вишневе, неподалік Києва.
А от сину судді – Данилу Огурцову пощастило більше. Нещодавно йому подарували велику квартиру площею 129 кв. м у Києві по проспекті Бажана. Вартість подібного помешкання в тому ж будинку 4,32 млн грн. До того ж неподалік він купив собі гараж під автомобіль.
Що відомо про Данила Огурцова? Хлопець 2000 року народження, тож йому нині близько 19-ти. Коли він ділив спільний побут із батьком, жодних доходів не мав. Торік подавався на юридичний факультет КНУ ім. Т. Шевченка.
За нашою інформацією, квартира йому подарована матір’ю судді – Огурцовою Олександрою Іванівною. Пенсіонерка придбала житло у 2012-му за доходи невідомих нам джерел.
Між іншим, Олександра Огурцова має у власності придбану земельну ділянку 0.12 га для обслуговування будинку. Розташована вона в селі Кийлів Бориспільського району Київської області. А вже за рік Огурцова оформила додаткові 0.07 га поряд, вірогідно у межах безоплатної приватизації. Судячи з карти, там розміщений готовий будинок.
Якщо вірити суддівській декларації за 2018 рік, Олексій Огурцов з родиною користується єдиною автівкою – БМВ 325, придбаною за допорогові 149 тис. грн. Іншим транспортом родина нібито не користується.
Олексій Огурцов також є серед осіб, які мають пройти співбесіду в межах кваліфікаційного оцінювання на відповідність обійманій посаді. Враховуючи, що депутати Верховної Ради підтримали в другому читанні закон щодо судової реформи, який передбачає повне перезавантаження Вищої кваліфікаційної комісії суддів проходити оцінювання, Огурцов та його колеги з ОАСКу будуть вже за нової ВККС. Звичайно, якщо з’їзд суддів не обере Олексія Огурцова на посаду судді КСУ.