Як скромний прокурор став власником елітної нерухомості

06.06.2024

Скромний правоохоронець чи власник елітної нерухомості? Під час повомасштабної війни прокурор ОГПУ Андрій Андрєєв з дружиною до вже наявного у них будинку в Конча-Заспі докупили ще два – за даними декларації, все це майно обійшлось їм майже в пів мільйона доларів, хоча ринкова ціна – на порядок вища. Проте на новенькі прокурорські “дачі” суд наклав арешт, адже зведені вони на землі, що фігурує… в кримінальній справі, яку розслідує ДБР.

Тож хто і як заволодів коштовними комунальними ділянками під столицею? До чого тут кримінальна історія з майном підприємства “Київгума”? І чим ще відомий прокурор Андрєєв, якому за копійки дісталась нерухомість у містечку для мільйонерів? Деталі – в ексклюзивному розслідуванні СтопКору.

Родина Андрєєвих володіє трьома котеджами у рекреаційній зоні Кончі-Заспі. Ці вілли забудовники рекламують як «житло класу бізнес плюс». Проте у декларації А.Андреєва вони фігурують як садові будинки. Наразі родина прокурора мешкає у найменшому з них — на 258 м2. А у двох інших триває ремонт, хоча сама нерухомість – під арештом.

Нині він – заступник начальника Департаменту нагляду за додержанням законів Нацполіцією ОГП. Загалом усе своє карʼєрне життя А.Андрєєв віддав прокуратурі. Починав на Луганщині, де працював до 2014 року. А потім його перевели до Генпрокуратури за каденції Юрія Луценка.

Саме останній згодом призначив А.Андреєва заступником прокурора Києва. Та за 4 роки той повернувся в ОГП.

За даними НАЗК, до своєї нинішньої посади А.Андрєєв вже мав у власності три квартири. Та у 2021 році родина прокурора отримала у власність першій маєток в елітній Конча-Заспі. Ще два

докупила вже у розпал війни – у вересні 2023 року. Усією заміською нерухомістю А.Андреєв володіє спільно із дружиною Оксаною.

Згідно з декларацією А.Андрєєва, перший котедж подружжя придбало у березні 2021 року за 5,2 млн грн (за курсом на той момент — $187 тис.). Два інших будинки зʼявилися у власності пари торік, восени. Обидва — під 400 м2. За них заплатили майже $165 і $110 тис. відповідно.

Водночас, на сайтах з продажу нерухомості ціни на подібні маєтки у кілька разів, а інколи – вдесятеро вищі. І цей факт СтопКору також підтвердили професійні рієлтори, зокрема Олександр Бездудний. З його слів, вартість за квадратний метр у цій місцевості зараз стартує від 2,2 тис. доларів.

Отже, якщо помножити цю цифру на 258, 385 і майже 400 м2 відповідно, то виходить, що загальна вартість заміської нерухомості, за приблизними підрахунками, тягне орієнтовно на 93 млн грн. Яким же чином родині прокурора вдалося купити ці котеджі лише за 15 мільйонів? Невже продавці зробили знижку у майже 80%?

Редакція «СтопКор» спрямувала запити в правоохороні органи, аби дізнатись: чи відкриті кримінальні справи стосовно ймовірно незаконного збагачення прокурора А.Андрєєва? І отримали таку відповідь:

«Слідчим Головного слідчого управління ДБР виявлено факт можливого умисного внесення прокурором завідомо неправдивих відомостей до річних декларацій, які відрізняються від достовірних на суму понад 500 прожиткових мінімумів», — ідеться у документі.

Примітно, що в грудні 2023 року Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів вже притягала А.Андрєєва до дисциплінарної відповідальності за неподання декларації доброчесності.

У КДКП зазначили, що дисциплінарне провадження стосовно прокурора було відкрито у зв’язку з вчиненням ним «дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури».

Цікаво що сам прокурор-мільйонер пояснив це… хакерськими атаками та відключеннями світла. А потім і взагалі заявив, що подача декларацій – це марнотратство, піддавши критиці необхідність перевірки доброчесності прокурорів.

Як стало відомо журналістам, на дві новенькі «дачі», де прокурор зараз робить ремонти, накладений арешт у рамках кримінального провадження щодо незаконного заволодіння майном.

За інформацією з правоохоронних органів та відкритих джерел ЄДРСР, ці два будинки під номером 18 та 42 Печерський райсуд м.Києва арештував приблизно за місяць після їхньої купівлі дружиною прокурора. Апеляція залишила рішення першої інстанції в силі.

У Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно стосовно цього теж є відповідний припис, а в прокуратурі Києва підтвердили арешт.

Першочергово власником майна на Столичному шосе, 149 було ЗАТ «Київгума». Колись тут розташовувався піонерський табір «Червоний гумовик». Пізніше його взялися реконструювати в оздоровчий комплекс сімейного типу. І в результаті на території зʼявилися… з пів сотні VIP-маєтків.

У 2013 році Господарський суд АРК (адже підприємство «Київгума» було деюре зареєстровано у Сімферополі) визнав завод банкрутом. Ліквідатором строком на рік призначили арбітражного керуючого зі столиці — Євгена Кудляка, який нібито випадково в цей час опинився на кримському судовому засіданні.

Але майже наприкінці цього терміну Є.Кудляк завдяки хитрій схемі, яку викрили журналісти Бігус.інфо, допомагає передати права власності на 10 будинків одній фірмі.

Даний факт зафіксували у ДБР: «Ліквідатор ЗАТ «Київгума» Кудляк Є.В. в змові з іншими особами протиправно продав від імені ЗАТ «Київгума» під виглядом будівельних матеріалів обʼєкти нерухомого майна інвесторів, які не належали ЗАТ «Київгума» та не перебували на його балансі».

Згодом ці об’єкти рішенням Печерського райсуду за кілька днів перетворюються на «дачні будинки». Згодом усі ці квадратні метри переходили до рук фірм із ознаками фіктивності. А ще пізніше — стали власністю приватних осіб, які ймовірно й прикривали «схему». До їхнього числа міг входити й А.Андреєв, стверджують потерпілі.

«Я так розумію, що оскільки він “кришував” цю історію, то йому просто видалили ділянку під забудову. Основним куратором Кудляка від самого початку був прокурор міста Києва Мельник. Він до того був прокурором Луганської області, а Андрєєв був підлеглим Мельника на Луганщині, а потім він був у Києві. І коли Мельник пішов з прокурорських обов’язків – Андрєєв залишався там», — розповідає потерпілий інвестор Олександр Бондар.

Зокрема, будинки під номером 18 і 42 дісталися такому собі ТОВ «ВРК Плюс». ЇЇ бенефіціаром на той момент був Вадим Ковальчук – за даними медіа, кум тодішнього прокурора Києва Мельника.

При цьому колишні власники котеджів, які інвестували в будівництво, зверталися до усіх, зокрема і до тодішнього Генпрокурора. Та їхня заява про ймовірне свавілля прокурора А.Андрєєва потрапила… до нього ж на стіл. А вже за тиждень прокуратура столиці відкрила кримінальне провадження щодо одного з заявників.

Учасники «схеми» і Є.Кудляк, як ліквідатор ЗАТ «Київгума», мали б повернути її назад у комунальну власність. Проте, не маючи відповідних повноважень, ліквідатор ділить її на менші 88 земельні ділянки для того, щоб потім оформити приватизацію через нотаріусів та змінити їхнє цільове призначення — для будівництва дач.

Варто зауважити, що Київрада не погоджувала жодних документів, але й не вчиняла дій для того, аби відновити справедливість.

Як стало відомо «СтопКор» з відповіді правоохоронців, ДБР за процесуального керівництва Генеральної інспекції ОГП здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом можливої організації протиправної схеми щодо заволодіння нерухомим майном ЗАТ «Київгума».

Журналістам вдалось зв’язатись із А.Андреєвим. Він спростував інформацію про арешт будинків, показавши відповідний нібито витяг з ЄРДР. Проте його дані чомусь різняться з відповіддю його колег. А на питання, чи відомо йому, що дозвіл на будівництво його будинків не був наданий і питання

не розглядалось відповідними установами місцевої влади, А.Андрєєв відповів, що вперше чує.

Тож наразі редакція «СтопКор» відправила до прокуратур Києва і Печерського району столиці відповідні запити, аби прояснити. Чекаємо на відповіді й продовжимо моніторити цю справу.

Джерело

Минулі Розслідування

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"