Високопоставлені контрабандисти СБУ контролюють 95% контрабандних потоків

05.07.2018

Високопоставлені контрабандисти СБУ та Волинської митниці контролюють 95% усіх контрабандних потоків країни. «Ліві заробітки» корупціонерів у погонах і втрати держбюджету вражають космічними сумами, пише Народна правда.

Журналістам стали відомі подробиці злочинної схеми, спільно реалізується високопоставленими контрабандистами СБУ та Волинської митниці, за якою в Україну масово ввозяться старі іномарки, іменовані в народі «євробляхами».

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман озвучив обсяги автомобільної контрабанди: з його слів,з початку року в країну завезено 40 тисяч нерозмитнених авто. І це ще – найбільш скромні підрахунки.

ЗМІ вже писали про те, як у структурі Служби Безпеки України утворилося організоване злочинне угруповання, яке взяло під контроль контрабандні потоки найбільш активних митниць країни.

Якщо коротко, ЗМІ пишуть, що в 2016 році, глава СБУ Василь Грицак (Vasyl Grytsak) продав за кілька мільйонів доларів депутату від БПП Грановському Головне управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Центрального управління СБУ (главк «К»). Тоді ж новий «смотрящий» за главком

«К» поставив керувати цим управлінням Павла Демчину – свого давнього знайомого і бізнес-партнера.

У цьому главку існує “4 відділ боротьби і протидії корупції на митницях”. Грановський поставив керувати цим відділом особливо перевірених людей, а курувати «митний проект» доручив своєму помічнику Сіару Куршутову.

Грановський з Куршутовим довго не могли знайти вірних поплічників з офіційних працівників СБУ. Тоді «смотрящий» перевели з МВС в СБУ на керівну посаду однокласника ще одного одіозного депутата від БПП (давнього приятеля Грановського) – Сергія Коваленка. Він виправдав надії Грановського і Куршутова і підібрав «хорошу» команду з працівників СБУ, які погодилися працювати на Грановського з перерозподілу контрабандних потоків на «других посадах». На допомогу Сергію Коваленку з Харківського СБУ в Київ перевели на підвищення Ігоря Олексюка.

За лічені дні новоспеченій ОЗУ вдалося взяти під контроль 95% всіх контрабандних потоків країни.

 

«Євробляхи» по етапу

 

На тлі гучних скандалів, що розгорілися в українському політикумі на тему незаконного ввезення в Україну вживаних іномарок з європейськими номерами, команді Грановського вдалося придумати більш ніж хитромудру і водночас просту схему безмитного «етапування» євроблях в Україну.

Нагадаємо, що згідно з законом, їздити на нерозмитнених автомобілях по території України мають право протягом року виключно іноземні громадяни – власники машин, без права відчуження, продажу або передачі третій особі.

Що робить українська «митно-есбеушна» ОЗУ: громадянин України їде за кордон і купує стару іномарку. Потім в’їжджає на митну територію України з правом перебування авто в нашій країні терміном на 10 днів. За безперешкодний пропуск через пост «Ягодин» він платить волинським митникам 20 доларів. Після цього його відправляють на митний пост Доманове, українсько-білоруський кордон, в 100 км від Ягодина. Покупець «євробляхи» покидає Україну, але не в’їжджає в Білорусь. На нейтральній смузі його зустрічають «рішали», які підробляють документи. Зокрема – переписують довіреність від справжнього власника автомобіля (іноземної комерційної компанії) на громадянина Білорусі. Останній сідає за кермо і в’їжджає в Україну з правом перебування авто на 1 рік, після чого передає техпаспорт українському покупцю, а сам пішки повертається в Білорусь. Така схема обходиться новоспеченому власнику «євробляхи» в 1000 доларів.

У свою чергу, бюджет втрачає з кожного авто від $5000 до 7000$. Втім, до цифр ми повернемося трохи пізніше.

У рідному Домановому – й кордони гріють

Варто відзначити ще один дуже суттєвий нюанс. Справа в тому, що подібна схема контрабанди євроблях діє виключно через митний пункт Доманове. Контрабанду машин через інші митні пункти України СБУ дуже жорстко присікає.

Пояснення цим обставинам, за словами інформованого джерела з служби безпеки, дуже просте. Справа в тому, що «4 відділ» Кононенка-Грановського, вирішив систематизувати збір нелегальних коштів з перевізників-мінімізаторів. Для цього встановлено монопольний контроль за контрабандою шляхом звуження «зеленого коридору» до одного митного пункту Доманове, через який в Україну і заїжджає 95% контрабандних євроблях.

«Чому саме Доманове? Все дуже просто. Схему іномарок куррує Ігор Олексюк. А так як він уродженець Волинської області, і всі його родичі і друзі живуть біля митного переходу Доманове, саме цей пункт і був обраний плацдармом для безмитного ввезення автомобілів в Україну. Крім того, на такому маленькому пропускному пункті дуже легко поставити своїх «контролерів», що Олексюк і зробив. Очевидно одне, якщо б у СБУ було бажання покласти край контрабанді, шляхи євроблях в Україну давно вже були б перекриті. А так як бажання у СБУ на даний момент тільки одне – заробляти гроші, митний пост Доманове чудово підходить для цієї мети», – свідчить джерело.

Він нагадав також, що Доманове – структурний підрозділ Волинської митниці, керує нею Віктор Кривіцький, без відома якого, як повідомлялося, нічого не відбувається.

 

Нічого особистого – тільки арифметика

 

Тепер повернемося до підрахунків, які дають чітку картину заробітків корупціонерів у вищих ешелонах влади і втрат держбюджету.

Нагадаємо, що з кожної завезеної іномарки, держбюджет втрачає від $5000 до $7000. А сума хабара за пропуск одного нерозмитненого авто становить $1000.

Таким чином, якщо взяти навіть 40 тисяч ввезених з початку року євроблях (хоча реальна кількість в 10 разів більше), Ігор Олексюк «заробив» на контрабандної схеми $40 млн. Відповідно, держбюджет недоотримав від $200 млн до $280 млн. Ось і вся арифметика…

Джерело

Минулі Розслідування

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"