Суддя Вищого спеціалізованого суду України Ступак

11.05.2017

12 квітня 2017-го року Громадська рада доброчесності надала перші висновки стосовно кандидатів до Верховного суду України. Нагадаємо, що Громадська рада доброчесності створена для оцінки кандидатів критеріям професійної етики та доброчесності. У разі невідповідності цим критеріям Рада має право затвердити негативний висновок стосовно такого кандидата. Подолати таке «вето» громадськості можна лише 2/3 голосів від усієї Вищої кваліфікаційної комісії суддів. З початку своєї роботи Громадська рада доброчесності вже надала близько 100 негативних висновків про конкурсантів до Верховного суду.

Свого рішення чекає і суддя Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ – Ступак Ольга В`ячеславівна.

Свою кар’єру Ольга В`ячеславівна розпочала у статусі помічника голови Апеляційного суду міста Києва ( 07.08.2001 – 21.12.2001) та помічника судді Верховного суду України ( 24.12.2001-29.08.2002). Відразу після цього і сама приміряла суддівську мантію та указом Президента України від 13 серпня 2002 року у віці 27 років призначена на посаду судді Деснянського районного суду міста Києва. Пізніше, постановою  Верховної Ради України від 18 вересня 2008 року обрана на посаду цього ж суду безстроково. А вже через три роки Ольга В`ячеславівна робить стрімкий стрибок в кар’єрі – 19 травня 2011 року вона, оминаючи апеляцію, обрана на посаду судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, де працює і нині.

О.Ступак є одним із кандидатів до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду. За результатами анонімного письмового тестування вона отримала скромні 69,75 балів при мінімальному прохідному балу 65. А от за практичне завдання отримує вже 101,5 балів, що є 2 результатом у рейтингу.  Тож загальний результат Ольги В`ячеславівни склав – 171,25 балів.

Із декларацій судді ми можемо дізнатися, що вона одружена та виховує трьох дітей. ЇЇ чоловік  – Ступак Юрій Вікторович зараз є радником  голови Ужгородської районної ради Руслана Чорнака  – члена  обласної організації  “Партії Регіонів”  із 2006 року, а зараз представника партії «Відродження». На офіційному сайті  Ужгородської районної ради зазначається, що Чорнак Руслан Васильович в червні 2010 року призначений на посаду першого заступника голови Ужгородської районної державної адміністрації, а вже в квітні 2011 року – на   посаду голови Ужгородської РДА. Працюючи в державних органах в період 2010-2014 років Руслан Васильович автоматично підлягав люстрації..

Люстрації підлягав і сам чоловік судді, адже з 19 листопада 2012 по 11 березня 2015 був першим заступником начальника Черкаської митниці.  Цю інформацію підтвердила Ольга В`ячеславівна у своїй декларації родинних зав’язків за 2011-2015 роки.

Цікаві факти стосуються і батька судді – Матохнюка Вячеслава Леонідовича. В 2001-2014 роках він очолював ТОВ “ПРОМТЕРМОІЗОЛЯЦІЯ”. У 2013 році щодо цієї компанії було відкрите кримінальне провадження за фактом ухилення від сплати податків на загальну суму 3 586 499,99 грн.

Ми також проаналізували декларації судді Ступак за 2013, 2014, 2015 та 2016 роки і виявили, що у власності членів сім’ї Ольги В`ячеславівни є багато коштовного рухомого та нерухомого майна.

 У 2012 році суддя отримала право користування службовою квартирою у Києві на 108 м². Це означає, що житла пані Ольга та її сім’я у Києві не мала. Де вона жила до 2012 року – невідомо. За даними декларації вона, разом з чоловіком та двома дітьми продовжує жити у службовій квартирі.

 Проте у кінці 2016 року у її неповнолітнього сина з’являється краща альтернатива і він отримує право проживання у новому житловому будинку на 380 м² у престижному районі Києва – с. Стоянка що у Києво-Святошинському районі столиці. Сам будинок, а також 13 соток землі під цим житловим будинком перебуває у власності матері чоловіка судді – Ступак Катерини Олександрівни.  Цікаво, що право на користування цим будинком син отримав 31.12.2016 – тобто в передноворічну ніч. Ще більш цікаво, що якщо вірити декларації судді, то син має право користування лише будинком, а от землею під ним – ні. Але це не відповідає дійсності, тобто очевидно, що О.Ступак просто вказала у декларації неповну інформацію. Придбала будинок та землю свекруха ще у липні 2015 року.

 Ось як виглядає цей будинок на фото та відео зараз:

З Реєстру речових прав нам стало відомо, що свекруха судді, Ступак Катерина, має також і квартиру  у м.Малин, Житомирської області, а у листопаді 2016 року набула у власність земельну ділянку на центральній вулиці Малина.

Очевидно, що пані Катерина проживає у Малині і дорогий та великий будинок під Києвом, напевне, придбавався для родини її сина. Тільки от чи мала свекруха судді достатньо коштів для купівлі такого коштовного майна? Ціна подібного будинку в цьому районі – більше 6,5 млн.грн. Ціна за сотку землі під будинком коштує близько 150 тис.грн. – тобто майже 2 млн. грн. за 13 соток. Нам не вдалось розшукати інформацію про успішний бізнес 70-річної Катерини Ступак. Відомо лише, що з 2002 по 2011 рік вона була підприємцем з видом діяльності – роздрібна торгівля з лотків на ринках.

Проте у 2011 року рішенням суду її підприємницьку діяльність припинено  у зв’язку з тим, що «3 01.01.2010 року декларацій, документів фінансової звітності до органів державної податкової служби не надає».

Дуже малоймовірно, що здійснюючи до 2010 року роздрібну торгівлю з лотків, свекруха судді отримала достатньо доходів для купівлі землі та будинку у Києві. Також сумнівно, що вона купувала житло для себе і, що у будинку живе виключно неповнолітній син кандидата у Верховний суд.  На наше переконання, будинок з землею були придбані на доходи сім’ї судді, проживають вони там усією сім’єю і почали користуватись ними з моменту придбання, але задекларували лише у 2016 році. До речі, якщо б суддя офіційно почала проживати у будинку, то вимушена була б відмовитися від службової квартири. Але, мабуть, це не входить у плани Ольги Ступак.

Також у власності судді Ольги В`ячеславівни знаходиться скандальна земельна ділянка на 10 соток у Деснянському районі столиці, придбана у 2014 році.

 Дана ділянка розташована на території, що була приватизована членами товариства

індивідуальних забудовників “Десенка”. Це товариство зарєстроване за адресою м.Київ, вулиця Пилипа Орлика, будинок 4-А. За цією ж адресою розміщена і приймальня голови Верховного суду, а більшістю членами «Десенки» є колишні та нинішні судді Верховного суду України.

 Придбала дану земельну ділянку Ольга В`ячеславівна за 148 997 грн. Хоча на сайті нерухомості ми знаходимо, що 10 соток в цьому кооперативі коштує  1 224 000 грн. Та найцікавіше те, що, за інформацією сайту «Наші гроші», придбала вона цю землю у брата біглого екс-генпрокурора Віктора Пшонки – Миколи Пшонки.  Микола Пшонка у 2001-2010 рр. був суддею Верховного суду. А у 2010-2012 рр. – був замголови  Вищого спеціалізованого суду. Суддею цього ж суду є Ольга Ступак.

 П’ятьма сотками землі у с. Червона Слобода (під Черкасами) володіє батько судді Матохнюк Вячеслав Леонідович. Придбана ним у 2015 році ділянка  наразі коштує близько 14 тис. дол.

 Полюбляють члени суддівської родини і дорогі авто. Зокрема,  у 2014 році чоловік  Ступак Юрій Вікторович придбав новеньку Toyota Camry 2014 року випуску за 547500 грн. Ціна такого ж автомобіля зараз – не менше 813 тис. грн.

 Найновішим та найдорожчим придбанням чоловіка судді є BMW X5 2016-го року випуску. Ціна цього автомобіля – 1 425 974 грн.

 У декларації за 2015 рік Ступак Ольга також задекларувала Toyota Land Cruiser 150 2010 –го року випуску, який придбала у тому ж 2010 році. Ціна авто на дату придбання – 522 873 грн. Проте, вже у наступній своїй декларації (за 2016 рік) даний автомобіль відсутній. Натомість у графі доходи з’явилася сума 1 012 500 як дохід від відчуження рухомого майна, що, вочевидь, і є сума продажу даного авто.

 Матір судді – Матохнюк Ядвіга Антонівна мешкає в селі Фадіївка (Хмельницька область), де має будинок на 68 м² та понад 1 гектар землі.

Будучи на пенсії,  Ядвіга Антонівна у квітні 2017 року придбала SUBARU FORESTER 2014 року. Ціна такого автомобіля – близько 21 тис. доларів.

 Якщо підсумувати, то загальна вартість усього майна набутого родиною судді Ольги Ступак – близько  12,5 млн. грн. При цьому, загальна сума доходу усієї сім’ї за 4 роки складає всього – 1,7 млн. грн. та 1 млн. грн  за проданий автомобіль. Та при такій шаленій різниці між доходами та витратами членам суддівської родини вдається ще й непогано заощаджувати. Загалом на рахунках у банку та готівкою члени сім’ї Ольги В`ячеславівни мають більше 700 тис.грн.

Така кількість майна у чинної судді та кандидатки до Верховного Суду викликає ряд запитань. Звідки у матері її чоловіка кошти на новий будинок у с. Стоянка, що під Києвом? Адже Ступак Катерина Олександрівна ніякого власного бізнесу не має.

Чи дійсно там проживає виключно неповнолітній син судді і чому не було задекларовано право користування землею під будинком?

Звідки кошти у чоловіка судді на придбання нових автомобілів? Адже якщо проаналізувати декларації судді – то таких грошей у нього явно не було. Ну і на останок, звідки гроші у матері судді на придбання SUBARU FORESTER 2014 року? Адже Матохнюк Ядвіга Антонівна теж не має власного бізнесу. При цьому, купляючи дорогоцінне майно родині чинної судді вдається ще й заощаджувати немалі кошти.

Вже незабаром кандидатка до Верховного суду Ступак Ольга В`ячеславівна буде пояснювати походження свого майна Вищій кваліфікаційній комісії суддів та Громадській раді доброчесності. Нам дуже цікаво чи зможе чинна суддя Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ пояснити походження своїх статків та надати відповіді на усі вищеперераховані питання.

Дана інформація буде нами офіційно передана до Національного антикорупційного бюро України, Національного агентства з питань запобігання корупції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Вищої ради юстиції. PROSUD

Джерело

Минулі Розслідування

Формула Тишлека

Як суд «злив» справу про подарунки ексзаступнику голови Нацполіції

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"