Судді Майдану після падіння режиму Януковича

15.01.2018

Рівень довіри до судів в Україні найнижчий в Європі. Тільки вдумайтеся у цю цифру – лише кожен десятий українець довіряє судам. Частково! Докорінно змінити ситуацію мала б обіцяна люстрація. Однак судді-корупціонери, які кидали активістів Майдану за ґрати, не тільки не позбулися посад – деякі навіть пішли на підвищення. 

Чому в українських судах і досі процвітають залежність від політичної влади та кругова порука?

Чи спроможні українські судді провести самоочищення своїх лав від недостойних мантії людей? Та хто з суддів-маріонеток віртуозно уникнув люстрації?

Ця тендітна дівчина – наймолодший боєць батальйону “Айдар” Вікторія Заверуха. Дівчина з вагою у 48 кілограмів вміє стріляти чи не з усіх видів зброї, була у найгарячіших точках АТО і бачила смерть настільки близько, що й досі дивується, як залишилася живою.

Не раз смерть дихала в обличчя і самій дівчині. Бойове хрещення Віта отримала під Луганськом, під час боїв за Щастя.

Та уся країна про неї почула лише тоді, коли її, 19-річну, звинуватили у розстрілі інспекторів ДАІ на посту Биківня у  2015 році. Причому в процесі розгляду справи деталі інциденту постійно змінювалися. Іноді геть не збігалися. Спочатку правоохоронці запевняли, що зловмисники відкрили стрілянину з лісу, куди після і втекли. Та згодом з’явилася інша версія. Мовляв, ні – підозрювані приїхали на машині та стріляли з неї.

Судили дівчину закрито. Ні преси, ні рідних, ні друзів  до зали суду не впускали. Віта певна – це виключно через те, щоб приховати сліди її побоїв. Судили Вікторію в Дніпровському районному судді. Суддею була Оксана Бірса. До речі, у списку осіб, причетних до розправи з активістами Майдану – вона на першому місці. За словами Заверухи, Бірса з першого судового засідання психологічно тиснула на неї.

– Суддя почала говорити – що у тебе за ситуація – я все розумію, але розумієш, тобі краще визнати свою провину і тебе відпустять, тому що якщо ти будеш щось приховувати – тебе посадять і ти більше не вийдеш на волю, – пригадує Вікторія слова Оксани Бірси.

Коли Віта довела, що на момент інциденту була в іншому місці – у справі вона стала проходити як так званий “консультант”, мовляв, консультувала зловмисників і допомагала зі зброєю. Розгляд справи тривав два роки. Весь цей час дівчина, згідно з рішенням Оксани Бірси, провела за ґратами. Рік тому дівчина вийшла на свободу. Тепер намагається відстояти чесне ім’я в інших інстанціях. Та суддя Оксана Бірса – наче недоторканна.

Справу цього чоловіка теж вела Оксана Бірса. Віктор Смалій – український правозахисник, адвокат та громадський активіст.

Саме він під час Революції гідності заснував юридичний відділ Майдану, який займався юридичним та адвокатським супроводом незаконно засуджених революціонерів. Також Віктор Смалій виступав захисником журналіста Андрія Дзиндзі, якого заарештували за підозрою в організації масових заворушень.

Та саме за це його самого посадили у СІЗО.

Формально адвоката звинуватили в тому, що він нібито зазіхнув на життя судді Бугіль, який оголошував вирок його ж підзахисному. Чоловік запевняє: докази його непричетності були беззаперечні. Проте суддя Бірса їх до уваги не взяла.

На свободу Віктор Смалій вийшов після перемоги Революції гідності за законом Верховної Ради про амністію. Спробував оскаржити рішення судді Бірси в апеляційному суді. І знову наткнувся на несправедливість. Сьогодні адвокат Смалій подав позов проти незаконного рішення судді Бірси до Європейського суду та чекає на розгляд справи.

Також суддя Оксана Бірса у грудні 2017 року винесла вирок колишньому заступнику міністра юстиції – Павлу Морозову, якого звинувачували у вчиненні адміністративного правопорушення, за самостійний розгляд скарги на самого себе. Тобто, за вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

При ухваленні цього рішення суддя Бірса процитувала Європейський суд з прав людини таким чином, що порушила права людини на захист.

Тож давай більш прискіпливо придивимося до судді Оксани Бірси. У Дніпровському райсуді вона працює майже 10 років. А кілька років тому отримала підвищення – посаду заступника голови суду.

За даними декларації, живе пані Бірса не бідно.

Має квартиру у столиці, 2  житлових  будинки за містом та ще  2 земельні ділянки загальною  площею 3000 квадратних метрів.

Окрім цього у декларації пані Бірси вказаний ось цей недобудований маєток біля річки в передмісті Києва загальною площею аж 350 квадратних метрів.

Їздить суддя на автомобілі – Mitsubishi Outlander, приблизна вартість – 140 тисяч гривень.

А ось фото, на яких видно, що суддя Оксана Бірса полюбляє відпочивати за кордоном. Остання її подорож була до недешевих країн Франції та Швейцарії.

При цьому офіційна зарплата торік становила 16 тисяч гривень на місяць

Звісно, ми спробували домовитися з пані суддею про інтерв’ю. Однак Оксана Бірса про нерухомість і статки спілкуватися відмовилася навідріз. Та й на запитання, чому пані Бірса засуджувала активістів Майдану, у судді відповіді не знайшлося.

У судах першої інстанції Києва досі працює 67 “суддів Майдану”, які виносили рішення проти активістів Революції Гідності. Такі дані зібрала кампанія ЧЕСНО. Фільтруй суд!. 67 суддів – це майже 20% від усіх суддів Києва. При цьому 40% із них приховали ці факти у декларації доброчесності.

Ось деякі з них.

Одним із найвідоміших суддів Майдану у місті Києві є Богдан Санін, суддя-спікер Окружного адміністративного суду, який заборонив проводити мітинги на Майдані Незалежності та прилеглих вулицях з 1 грудня 2013 року до 7 січня 2014 року.

Також це суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Євгеній Аблов, який у грудні 13-го року зобов’язав правоохоронців  звільнити центр Києва від протестувальників.

Окрім цього, долучися до переслідування активістів Майдану суддя Шевченківського районного суду Володимир Бугіль, суддя Солом’янського районного суду Людмила Кізюн, Олег Лінник, суддя Шевченківського районного суду. І цей список можна довго продовжувати.

За даними статистики, після люстрації звільнили лише 10 відсотків суддів. Та й то здебільшого через те, що засвітилися в гучних справах проти одіозних чиновників.

І наостанок повернемося до героїні нашого сюжету судді Дніпровського райсуду Оксани Бірси. Попри те, що вона засуджувала героїв Майдану, якимось чином люстрація її обійшла. Ба більше, кілька років тому вона пішла на підвищення і тепер вже не просто суддя, а заступник голови суду. Тобто виходить, її рішення проти учасників Революції гідності навпаки сприяли успішній кар’єрі.

Цьогоріч виповнюється 4 роки від лютого протистояння на Майдані. Багато хто з активістів пережив найстрашніші години в своєму житті, коли їх били та катували беркутівці. А прокурори за кілька годин клепали на них справи, перевертаючи факти з ніг на голову. Кривава зима 2014-го змінила Україну назавжди. Та чому ж справжнього очищення від корупційного спрута і досі не відбулося?

Детальніше – дивіться у новому журналістському розслідуванні “СтопКору”.

Джерело

 

Минулі Розслідування

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"