Прокурор Луганської області Володимир Янко
12.08.2017
Час від часу ми зустрічаємо інформацію про те, як населення тієї чи іншої області виступає проти недоброчесних, на їх думку, прокурорів. Часто така увага з боку громадськості стає причиною початку службового розслідування в результаті якого одіозну особистість знімають з посади в області. Однак чи можна це дійсно вважати звільненням та покаранням, якщо, через деякий час, ми зустрічаємо даних прокурорів уже в інших областях, а іноді навіть на вищих посадах.
Знайомтесь, прокурор Луганської області – Володимир Михайлович Янко. Практично вся багаторічна праця Володимира Янка пов’язана з органами прокуратури в західних областях України.Свою прокурорську кар’єру Янко розпочав ще в 1994 році з посади старшого слідчого в місті Яремче Івано-Франківської області. З 2004 по 2011 рік Володимир Янко займав посаду прокурора Івано-Франківська, згодом, в 2011 році, він став заступником прокурора Івано-Франківської області. Вже після Майдану, в січні 2015 року, тоді ще заступник генерального прокурора Віктор Шокін представив Володимира Янка як прокурора Закарпатської області. Чому ж через 2 роки прокурор Янко опинився в протилежній частині України?
Невдоволеність громадськості Володимиром Янком як прокурором області почала наростати вже через рік після його призначення. Однією з головних причин була бездіяльність прокурора в розслідуванні кримінальних справ щодо корупції місцевих чиновників. Активісти навіть склали список проваджень, які були дивним чином закриті або ж «замороженні» прокуратурою області в двох містах – Ужгороді та Чопі. До списку потрапило 61 кримінальне провадження. Ще однією причиною невдоволення громадськості стало майно прокурора, яке неможливо пояснити його офіційними доходами, однак, про це згодом.
Весною 2016 року закарпатські активісти провели серію пікетів обласної прокуратури з вимогою звільнення Володимира Янка з посади прокурора області. Народний депутат Сергій Лещенко відправив звернення до Генеральної прокуратури з проханням перевірити можливі факти порушення Янком законодавства. В результаті цього звернення Генеральна прокуратура розпочала службову перевірку щодо Володимира Янка.
За інформацією першого заступника Генерального прокурора Дмитра Сторожука службове розслідування мало закінчитися 5 серпня 2016 року.
Втім вже через 3 дні після дати закінчення службової перевірки, 8 серпня 2016 року, Володимира Янка не звільняють, а призначають на посаду прокурора Луганської області. Представляв Володимира Янка на новій посаді Дмитро Сторожук, який і повідомив про початок службової перевірки. Під час представлення пан Сторожук зазначив, що головне завдання Володимира Янка на посаді очільника прокуратури Луганської області – повернути довіру суспільства і боротися з корупцією. Однак саме відсутність результатів боротьби з корупцією на посаді прокурора Закарпатської області і викликала гучну реакцію суспільства. Навряд це призначення можна вважати дійсним покаранням за зловживання на минулій посаді.
Розберемося в питаннях щодо майна та способу життя прокурора, які виникли у закарпатських активістів. За традицією, вони стосувалися майна дружини прокурора – Галини Янко, яка володіє будинком площею 454 кв.м. в місті Яремче Івано-Франківської області.
Як виявилося, даний будинок є VIP-віллою для туристів під назвою «Карпатський замок», інформацію щодо цього готелю ми знайшли також в інтернеті. Ось як виглядає цей будинок сьогодні:
Важливо зазначити, що ні на момент нашого приїзду, ні на момент пікету цього будинку активістами в 2016 році, як готель він не працював. Останні відгуки туристів та розміщенні оголошення щодо відпочинку в «Карпатському замку» датуються 2014 роком. Сусіди також підтвердили, що вілла не здається вже понад 4 роки.
Втім в декларації Володмира Янка за 2016 рік ми не побачили а ні вілли, а ні самої дружини чи дітей прокурора. Враховуючи той факт, що вказане майно зазначалося в деклараціях за 2014 та 2015роки і зникло лише після пікетів громадськості, а також популярність фіктивних розлучень серед чиновників, ми маємо сумніви в реальності цього розлучення.
Після зникнення майна та доходів дружини декларація Володимира Янка стала достатньо скоромною: дохід – виключно прокурорська заробітна плата та пенсія, майно – квартира площею 104 кв.м в Івано-Франківську, гараж площею 26 кв.м. та орендована квартира площею 52 кв.м. в Сєвєродонецьку, де зараз працює прокурор Янко.
Також у власності прокурора є автомобіль Toyota Camry 2012 року випуску придбана в 2014 році.
Однак як завжди цікавішим є майно членів родини, яких ви не побачите в декларації високопосадовця. Має Володимир Янко талановиту 24-річну невістку – Марту Янко. Не зважаючи на юний вік Марта Янко володіє 10% часткою 3 підприємств: ТОВ “ГРАФІТІНВЕСТ” із статутним капіталом 400 000.00 грн., ТОВ “СТОУН ФАУНД” із статутним капіталом 102 000.00 грн. та ТОВ “ЗАВАЛЛІВСЬКИЙ ГРАФІТ” із статутним капіталом 31 000 000 . 00 грн.
У власності 24-річної невістки прокурора квартира площею 131 кв.м. в центрі Києва по вул. Мельникова, будинок площею 603 кв.м. в елітному селі Козин поблизу Києва та автомобіль Range Rover Evoque 2012 р.в. Все це майно стало власністю Марти Янко в 2015-2016 роках, коли їй було лише 22-23 роки.
Окрім цього 25-річний син прокурора Володимир Янко нещодавно став власником автомобіля Audi A7 2011 року випуску. Сьогодні вартість такого авто сягає від 30 тис.дол.
Варто згадати батька Марти та тестя прокурора Янко – Михайла Костюка. Виходець з Івано-Франківщини Михайло Костюк – колишній генеральний директор компанії «Укрзалізниця» в 2008-2011 роках, голова Львівської державної адміністрації в час проведення «Євро-2012» та будівництва багатьох об’єктів інфраструктури у Львові, а також заступних голови Київської державної адміністрації в 2013 році під час подій Євромайдану.
Михайло Костюк бізнес-партнер братів-нардепів Ярослава і Богдана Дубневичів, зокрема, вони разом створили компанію ТОВ «Корпорація Колійні ремонтні технології», яка є однією з основних постачальників комплектуючих для УЗ. Саме за гендеректорства «Укрзалізниці» Костюка доходи даної компанії виросли на 3 млрд грн.
Як бачимо, Михайло Костюк також може бути зацікавленим, щоб мати гарні зв’язки в прокуратурі, в тому числі і через одруження дочки.
Однак найважливішим залишається питання результативності проведення службових розслідувань в результаті яких особа щодо якої ‘воно проводилося просто змінює посаду на абсолютно ідентичну в іншій області. Можливо, керівництво ГПУ вважає переведення прокурора в прикордонну зону конфлікту на Донбасі покаранням? В такому разі варто нагадати про те, що реформування прокуратури та боротьба з корупцією мають стосуватися всіх регіонів України, а не її окремих областей.
Дана інформація буде нами офіційно передана до Національного антикорупційного бюро України, Національного агентства з питань запобігання корупції, Генеральної прокуратури України. PROSUD